Fiber Optik Ağdaki Arızayı Bulmak İçin 4 Adım

- Aug 27, 2019-

Fiber Optik Ağdaki Arızayı Bulmak İçin 4 Adım

1. fiber optik alıcı-verici veya optik modül gösteren lamba ve bükülmüş çift kablo portu ışık mı?

a. Alıcı-verici optik bağlantı noktası (FX) göstergesi yanmıyorsa, fiber bağlantının çapraz bağlı bir fiber bağlantı olup olmadığından emin olun. Bir fiber optik patch kablosu paralel bağlanır; diğer uç bir çapraz desene bağlıdır.

b. Bir alıcı-verici optik bağlantı noktası (FX) göstergesi yanıyorsa, ancak B alıcı-verici optik bağlantı noktası (FX) göstergesi yanmıyorsa, hata A alıcı-verici tarafıdır. Bir olasılık: Bir alıcı-verici (TX) optik verici portu kötüdür ve B alıcı-verici optik portu (RX) optik sinyal alamaz. Diğer bir olasılık ise: A alıcı-vericinin (TX) optik verici portunun fiber bağlantısında bir sorun var. (fiber optik kablo veya fiber optik patch kablosu kırılabilir.)

c. Bükümlü çift (TP) bağlantı kablosu göstergesi hafif değil, bükümlü çift kablo bağlantısının yanlış veya bükümlü çift bağlantısının yanlış olduğundan emin olun. Lütfen test etmek için açma-kapama test cihazını kullanın. (bazı alıcı vericilerin bükümlü çift kablo göstergesi aklını birleştirinceye kadar yanacaktır.)

d. bazı alıcı-vericilerin iki adet RJ45 bağlantı noktası vardır: (HUB’ya), kabloya anahtara bağlanan kablonun düz bir hat olduğunu; (Düğüm için), anahtarın bağlanacağı kablonun çapraz çizgi olduğunu;

e. MPR anahtarlı bazı alıcı-vericilerin bir tarafı: Düğmeye bağlı olan kablonun düz bir çizgi olduğunu gösterir; DTE anahtarı, anahtarın bağlandığı kablonun bir çapraz çizgi olduğunu gösterir;

2. fiber optik kablo ise, fiber atlamacı kırıldı?

a. Kablo açma-kapama algılaması: kablo konektörünün veya kuplörün bir tarafına karşı lazer feneri, güneş ışığı, ışığın kullanılması; görünürde ışık olup olmadığını diğer ucunda görüyor musunuz? Görünür ışık varsa, fiber optik kablonun kırılmadığını gösterir.

b. Fiber optik bağlantı açma-kapama tespiti: Bir fiber atlama kablosunun bir tarafının önünde lazer feneri veya güneş ışığı kullanarak, görünür ışık varsa diğer uca bakın. Görünür ışık varsa, bu fiber atlama kablosunun kırılmadığını gösterir.

3. Yarım / tam dubleks modunun yanlış olup olmadığı?

FDX anahtarına sahip bazı alıcı vericilerin bir tarafı: tam çift yönlü anlamına gelir; HDX anahtarı: yarı çift yönlü anlamına gelir.

4. test etmek için bir optik güç ölçer kullanarak

Normal şartlar altında optik alıcı vericinin veya optik modülün ışık gücü: çok modlu: -10db-18db; tekli mod 20 km: -8db-15db; tekli mod 60 km: -5db-12db. Fiber optik alıcı-vericinin ışık gücü: -30db-5db ise, alıcı-vericinin bir sorunu olduğunu belirleyebilirsiniz.

Bir çift:Fluke Test Cihazları Nasıl Kullanılır? Sonraki:Genel Elyaf Ekleme Teknolojisi