PON Tabanlı FTTH Ağlarında Merkezileştirilmiş Bölünme ve Dağıtılmış Bölünme

- Jun 06, 2019-

PON Tabanlı FTTH Ağlarında Merkezileştirilmiş Bölünme ve Dağıtılmış Bölünme

Pasif optik ağ (PON) tabanlı FTTH erişim ağı, tek bir optik elyafın birden fazla binada hizmet vermesini sağlamak için pasif optik ayırıcıların kullanıldığı, bina içi ağ mimarisine yönelik, çok noktadan çok noktalı bir elyaftır. Optik fiber ayırıcı, ağın dağıtım bölümünde merkezi (tek aşamalı) veya dağıtılmış (çok aşamalı) ayırma konfigürasyonlarının kullanılmasını içeren, PON bazlı FTTH ağının farklı yerlerine yerleştirilebilir. Aslında, her iki yöntemin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Hangisini dağıtmalısınız? Bu makalede, merkezi bölünme ve dağıtılmış bölme arasında bir karşılaştırma yapılacaktır.

Fiber Splitter Merkezileştirilmiş Bölmeye Genel Bakış

Merkezi bir bölme yaklaşımı genellikle 1: 64'lük birleşik bölme oranı kullanır (merkez ofiste 1: 2 bölme ve bir dolapta 1:32 bölme ile). Bu tek aşamalı fiber ayırıcılar ağdaki birkaç yere yerleştirilebilir veya merkezi bir yere yerleştirilebilir. Ancak çoğu durumda, merkezileştirilmiş fiber ayırıcılar, gerekli genel fiber miktarını azaltmak için dış tesise (OSP) yerleştirilir. Merkez ofisteki (CO) optik hat terminali (OLT) aktif portu, CO'dan ayrılan bir elyafa bağlanacak / eklenmiş olacaktır. Bu fiber ayırıcının çıkış portu, dağıtım ağına gidiyor, potansiyel müşterilerinin evlerine farklı kapaklar ve iç / dış mekan terminal kutuları üzerinden ulaşıyor.

Fiber ayırıcı Merkezi Bölme

Şekil 1: Merkezi bölme

Fiber Dağıtıcı Dağıtılmış Bölmeye Genel Bakış

Merkezileştirilmiş bölmenin aksine, dağıtılmış bölme yaklaşımının merkez ofiste hiçbir fiber bölicisi yoktur. OLT portu doğrudan harici bir bitki elyafına bağlanır / eklenir. Merkez ofisten uzak olmayan bir kapanmaya birinci seviye bir bölme (1: 4 veya 1: 8) kurulur. Bu birinci seviye fiber ayırıcının girişi, merkez ofisten gelen OLT fiber ile bağlanır. İkinci bir fiber ayırıcı seviyesi (1:16 veya 1: 8), müşteri tesislerine çok yakın olan terminal kutularında bulunur (her biri 8 ila 16 evi kapsayan). Bu PON ayırıcıların girdileri yukarıda açıklanan birinci seviye ayırıcıların çıktılarından gelen liflerdir.

Fiber dağıtıcı Dağıtılmış bölme

Şekil 2: Dağıtılmış bölme.

Fiber Dağıtıcı Merkezileştirilmiş Bölme vs Dağıtılmış Bölme

Yukarıda açıklanan merkezi ve dağıtılmış bölme bilgisinden, merkezi bölme için, tüm PON bölmelerinin OLT kullanımını en üst seviyeye çıkaracak ve sorun giderme için tek bir erişim noktası sağlayacak bir kapağa yerleştirildiğini biliyoruz. Ancak, optik ayırıcılar müşteriye bireysel ekler veya konektörler ile sonlandırılması gerektiğinden, dağıtım kablolarının maliyeti çok yüksek olacaktır. Dağıtılmış ayırma yöntemleri açısından, PON ayırıcılar, hizmet vermek için kullanılması gereken elyaf miktarını en aza indirecek iki veya daha fazla farklı kapamada bulunur. Ancak, OLT PON portlarının verimsiz kullanımı yaratabilir ve müşterilerin test ve teslim sürelerini artırabilir. Merkezi ve dağıtılmış bölmenin avantajları ve dezavantajları aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:


Avantajları Dezavantajları
Merkezileştirilmiş Bölme OKT kullanımı (büyüdükçe öde) Daha fazla dağıtım lifi
Gelecek kanıtı ve değiştirmesi kolay teknoloji OSP'deki daha büyük ağ elemanları
İzleme ve bakım Muhtemelen ek altyapı
Dağıtılmış bölme Müşteri bağlantısı için düşük sermaye gideri Daha fazla aktif ve daha fazla bölücü
Ayırıcı kabin gereksinimlerini azaltır Daha az esnek ağ
Servis alanında split oranlarda esneklik Daha az izleme ve bakım kapasitesi

Sonuç

PON tabanlı bir FTTH ağında hangi bölme yöntemlerinin kullanılacağına karar vermeden önce, her zaman ağ kasanızın her yönünü dikkate alın. Merkezi bölünmüş ve dağıtılmış bölünmenin hem avantajları hem de eksileri olduğu için, en iyi mimari, sermaye giderini azaltarak, uzun vadeli işletme giderlerini optimize ederek ve başa çıkabilecek geleceğe yönelik bir ağ oluşturarak sağlayıcının gereksinimlerini ve beklentilerini karşılayan mimariydi. dramatik değişiklikler olmadan yeni teknolojiler ile. FOCC, tek / çift optik giriş (ler) i aynı anda birden fazla optik çıkışa bölen ve çeşitli uygulama gereksinimlerini karşılamak için üstün optik performans, yüksek stabilite ve yüksek güvenilirlik sunan tam seri 1xN veya 2xN FBT ve PLC ayırıcılar sunar.

Bir çift:Fiber Optik Kapanmaya Giriş Sonraki:Sabit Fiber Zayıflatıcı İçin Rehber