Veri Merkezi 10 Gigabit Ethernet Kablolama Seçenekleri

- Jul 31, 2019-

Veri Merkezi 10 Gigabit Ethernet Kablolama Seçenekleri

Veri merkezi verimliliğindeki çarpıcı büyüme ile birlikte, yüksek performanslı sunucular, depolama ve ara bağlantılar için kullanım ve talep de artmıştır. Sonuç olarak, yüksek hızlı Ethernet çözümlerinin, özellikle 10 ve 40 Gigabit Ethernet'in genişlemesi devam etmektedir. 10 Gigabit Ethernet çözümü için, uygun 10 gigabit fiziksel ortamı seçmek çok zordur, çünkü 10 GbE iki geniş kategoride sunulmaktadır: optik ve bakır. Bu makale, 10 Gigabit Ethernet için hem optik hem de bakır kablolama seçeneklerini tanıtacaktır.

Fiber optik kablolar

İki genel tip fiber optik kablo mevcuttur: tek modlu fiber ve çok modlu fiber.

Tek modlu Fiber (SMF), tipik olarak yaklaşık 9 mikron (mikron) optik çekirdeğe sahip, çok modlu fiberden daha düşük mod dağılımına sahiptir. Aktarım hızına, alıcı vericilere ve anahtarlara tahsis edilen tampon kredilere bağlı olarak en az 10 kilometre mesafeyi destekleyebilir.

50 μm veya 62,5 opticalm optik çekirdekli Multimode Fiber (MMF), iletim hızına ve alıcı vericilere bağlı olarak 600 metreye kadar mesafeleri destekleyebilir.

Veri merkezi kablolama gereksinimlerini planlarken, fiber optik kablolama için 15-20 yıllık bir servis ömrünün beklenebileceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu nedenle seçilen kablo, eski, mevcut ve yeni ortaya çıkan veri hızlarını desteklemelidir.

10GBASE-SR - çok modlu fiberler için bir bağlantı noktası türü olan 10GBASE-SR kablosu, fiber optik 10 GbE kablo için en yaygın türdür. 10GbE iletim hızı için derecelendirilmiş bir optik alıcı-vericili bir SFP + konektörünü destekleyebilir. 10GBASE-SR kablosu “kısa erişimli” fiber optik kablo olarak bilinir.

10GBASE-LR - tek modlu fiber için bir bağlantı noktası türü olan 10GBASE-LR kablosu “uzun erişimli” fiber optik kablodur. 10 kilometrelik bir bağlantı uzunluğunu destekleyebilir.

OM3 ve OM4, “lazerle optimize edilmiş” ve 10 GbE uygulamalarını destekleyen çok modlu kablolardır. İletim mesafesi sırasıyla 300 m ve 400 m'ye kadar olabilir.

Bakır Kablolar

10GbE bakır kabloların ortak biçimleri aşağıdaki gibidir:

10GBASE-CR - en çok kullanılan bakır 10GbE kablo türü olan 10GBASE-CR kablo, ekli bir SFP + konektör kullanır ve ayrıca bir SFP + Doğrudan Takılan Bakır (DAC) olarak da bilinir. Bu, SFP + konektörlü fiber optik kablolarla aynı form faktörü konektörüne ve muhafazasına uyar. Birçok 10 GbE anahtarı, hem bakır hem de fiber optik kabloları destekleyen SFP + konektörlü kabloları kabul eder.

Pasif ve Aktif DAC - pasif bakır bağlantılar birçok arayüzde ortaktır. Transfer hızları arttıkça, pasif bakır gereken mesafeyi sağlamaz ve çok fazla fiziksel yer kaplar. Böylece sektör, daha yüksek hızlı bağlantılar için aktif bir bakır tipi arayüze doğru ilerliyor. Aktif bakır bağlantıları, sinyali güçlendiren, gürültüyü azaltan ve daha küçük göstergeli kablolarla çalışan, sinyal mesafesini, kablo esnekliğini ve hava akışını iyileştiren bileşenleri içerir.

10GBASE-T - 10GBASE-T kabloları Cat6a'dır (kategori 6 artırılmış). 10 GbE iletim için gereken daha yüksek frekansları destekleyen, kategori 6a'nın 100 metre (330 fit) mesafeye ulaşması gerekir. 10GBASE-T uyumluluğunu sağlamak için kablolar en az 500 MHz sertifikalı olmalıdır. Cat 6 kabloları, kurulum kalitesine bağlı olarak 55 metreye (180 fit) kadar 10GBASE-T dağıtımlarında çalışabilir. Bazı 10GbE anahtarları 10GBASE-T (RJ45) konektörleri destekler.

Farklı Türlerde 10GbE Kabloların Ne Zaman Kullanılacağı

Özetlemek gerekirse, şu anda en yaygın olan 10 GbE kablo tipleri SFP + konektörleri kullanır.

  • Bir raf veya yakınlardaki bir raf gibi kısa mesafeler için, 10GBASE-CR olarak da bilinen SFP + konektörlü DAC kullanın.

  • Orta mesafeli mesafeler için, SFP + konektörlü, lazerle optimize edilmiş çok modlu fiber kabloları (OM3 veya OM4) kullanın.

  • Uzun mesafeli mesafeler için, 10GBASE-LR olarak da bilinen tek modlu fiber optik kabloları kullanın.

Bir çift:BA, LA ve PA Arasındaki Farklar Sonraki:Fiber Optik Kablonun Ana Parçaları