CWDM Teknolojisi hakkında detaylar

- Aug 09, 2019-

CWDM Teknolojisi hakkında detaylar

CWDM (Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoklama), farklı sinyalleri tutmak için farklı ışık dalgalarını veya lazer ışığının renklerini kullanarak bir fiber optik tel üzerinde çoklu optik sinyalleri çoğaltan bir teknolojidir. CWDM teknolojisi, 1270nm'den 1610nm'ye kadar dalga boylarında ITU standart 20nm aralık kullanır.

CWDM DWDM ile karşılaştırıldığında
Buna göre, CWDM optik bileşenlerini kullanan ve daha kolay ve bu nedenle de DWDM sistemlerine göre daha ucuz olan sistemlerin içine yerleştirilmiş iki önemli özelliğe sahiptirler. CWDM, ağ tasarımı, uygulaması ve işletimi açısından çok kolaydır. CWDM, kullanıcıdan optimizasyon isteyen birkaç parametreyi bir arada çalıştırırken, DWDM sistemleri, kanallar eklendiğinde ve çıkarıldığında veya özellikle de optik amplifikatörler içeriyorsa, DWDM ağları halkasında kullanıldığında daha karmaşık olan kanal başına güç dengesi hesaplamaları gerektirir. .

CWDM İşlevi
CWDM modülleri iki işlevi yerine getirir. Öncelikle, sadece istenen dalga boylarının kullanıldığından emin olarak aydınlatmayı filtrelerler. İkincisi, sadece bir fiber bağlantıya konulmuş çok dalga boylarını çoğaltır veya çoğaltırlar. Gerçek fark, kullanılabilecek dalga boylarındadır. CWDM uzayda, 1310 bandı ve 1550 bandı, her biri sadece 20 nm genişliğinde olan daha küçük bantlara bölünür. Çoklama işleminin içinde, çoklu dalga boyu bantları sadece bir elyaf üzerine birleştirilir. Demultiplex işlemi içerisinde çoklu dalga boyu bantları bir fiberden ayrılır.

Genel olarak, bir CWDM ağı iki form alır. Noktadan noktaya bir sistem, geçen bir fantezi elyafı için çoklu sinyalleri birbirine bağlayan ve yok eden iki yeri birbirine bağlar. Bir döngü veya çok noktalı sistem, tipik olarak Add / Drop modülleri kullanarak birden fazla konumu birbirine bağlar.

CWDM Modülleri Türleri
CWDM Modülleri, ince film kaplama ve mikro optik ambalaj teknolojisini kullanır. CWDM modülleri iki ana konfigürasyonu göz önünde bulundurur: CWDM Multiplexer / Demultiplexer (CWDM Demux) modülleri ve CWDM Add / Drop Multiplexer (CWDM OADM) modülleri.

Mux ürünleri, yalnızca bir kerelik kumaş kullanmak için birkaç istatistik belirtisi içerecektir. Demux, çeşitli sonlandırmaların içindeki tüm belirtileri izole eder. Herhangi bir değer ekstra bir dalga boyuna ulaşır.

CWDM Mux / demux, çoklu CWDM kanallarını Bir veya iki fiber halinde çoğaltmak için oluşturulur. Bir karma konfigürasyonda (mux / demux), çoklu gönderme ve alma sinyalleri tek bir fiber üzerinde birleştirilebilir. Her sinyale farklı bir dalga boyu atanır. Her bir uçta, gönderme sinyalleri kopyalanır, alım sinyalleri deşifre edilir. CWDM Mux / demux, taşıyıcılar ve işletme şirketlerinin inceleme noktası veya halka tabanlı WDM optik ağlarını ucuz bir şekilde uygulamalarını sağlayan esnek bir tak ve çalıştır ağ çözümü olabilir. CWDM Mux / demux modüler, ölçeklenebilir ve optik metro kenarı ve erişim ağlarında WWDM, CWDM ve DWDM üzerinden PDH, SDH / SONET, ETHERNET servislerini taşımak için mükemmel bir seçimdir.

En popüler CWDM mux / demux konfigürasyonu 2CH, 4CH, 5CH, 8CH, 9CH, 16CH ve 18CH CWDM MUX / DEMUX'dur. 3 CWDM Mux / demux için tek fiber veya çift fiber bağlantısı da bulunabilir. Bu modüller, optik sinyal çıkışlarını 4 veya daha yüksek elektronikten pasif olarak çoğaltır, bunlara sadece bir optik fiber gönderir ve sonra sinyalleri fiber optik bağlantının karşı ucunda teknolojiye girmek için ayrı, ayrı sinyallere ayırır.

Bir çift:FTTH Fiber Kablo Ağı Standart Bakır Telin yerini aldı Sonraki:Genel Bakış PLC Splitters — Ana Özellik Ve Ortak Çeşitler