FBT Splitter ve PLC Splitter Arasındaki Farklar

- Jul 17, 2019-

FBT Splitter ve PLC Splitter Arasındaki Farklar

Günümüzde, optik fiber iletişiminin daha da yaygınlaşmasıyla birlikte, fiber optik ayırıcı günümüzün optik ağ topolojilerinin çoğunda önemli bir rol oynamaktadır. Ayırma tiplerinde farklılıklar olsa da, en yaygın kullanılan iki ayırıcı FBT (Sigortalı Biconical Taper) ayırıcı ve PLC (Planar Lightwave Circuit) ayırıcıdır. Bu nedenle, ağınızı dağıtırken, ne tür bir ayırıcı seçmelisiniz sizin için sorun olabilir. Ve bu sorunu çözmek için, bu makale size FBT ayırıcı ve PLC ayırıcı arasındaki farkların ayrıntılı bir tanıtımını yapacaktır.

FBT Splitter ve PLC Splitter'un tanımı

Özelliklerini tanımadan önce, ilk önce ne olduklarını bilmelisiniz. Sonra, her bir ayırıcı tanıtılacaktır.

FBT Splitter - FBT, montaj uzatılır ve inceltilirken iki fiberin tipik olarak bükülüp birleştirildiği geleneksel bir teknolojidir. Kaynaşık lifler bir cam alt tabaka ile korunur ve daha sonra tipik olarak 3 mm çapında 54 mm uzunluğunda bir paslanmaz çelik boru ile korunur. FBT ayırıcılar, özellikle bölünmüş yapılandırmanın 1 × 4'ten fazla olmadığı durumlarda, pasif optik ağlarda yaygın olarak kabul edilir ve kullanılır. Bu teknolojinin küçük dezavantajı, 1 × 16, 1 × 32 ve 1 × 64 gibi daha büyük ayrık yapılandırmalara ihtiyaç duyulmasıdır.

PLC ayırıcı - Bir PLC ayırıcı, düzlemsel ışık dalgası devre teknolojisine dayanan mikro optik bir bileşendir ve küçük form faktörü ve yüksek güvenilirlik ile düşük maliyetli bir ışık dağıtım çözümü sunar. Şerit lifi kullanan bir V-oluklu fiber dizi yongasıyla hizalanmış silika cam dalga kılavuzu devreleri kullanılarak üretilmiştir. Her şey hizalanıp bağlandıktan sonra, minyatür bir mahfaza içine paketlenir. PLC Splitter, düşük ekleme kaybı, düşük PDL (Polarizasyon Bağımlı Kaybı), yüksek geri dönüş kaybı ve 1260 nm ila 1620 nm arasında geniş bir dalga boyu aralığında mükemmel homojenlik gibi yüksek kalite performansına ve -40 ° C ile +85 arasında çalışma sıcaklığına sahip ° C.

FBT Splitter ve PLC Splitter'ın Özellik Karşılaştırması

Son birkaç yılda, splitter teknolojisi özellikle PLC splitter teknolojisi olmak üzere ileriye doğru büyük bir adım attı. Bu durum, PLC ayırıcının geleneksel FBT ayırıcıya kıyasla daha güvenilir bir cihaz tipi haline gelmesine neden oldu. Boyut ve görünüm bakımından benzer olmasına rağmen, bu türlerin arkasındaki dahili teknolojiler değişkenlik gösterir ve böylece hizmet sağlayıcılara daha uygun bir çözüm seçme imkanı sunar.

Çalışma Dalga Boyu - Yukarıda bahsedildiği gibi, PLC ayırıcı, 1260 nm ila 1620 nm arasında bir çalışma dalga boyu aralığı sağlayabilir. Ancak FBT ayırıcılar, bu cihazları diğer dalga boylarında çalışamaz hale getiren sadece üç dalga boyunu (850/1310/1550 nm) destekler.

Çalışma Sıcaklığı - Genellikle, FTB ayırıcı, -5 ° C ila 75 ° C arasında istikrarlı bir çalışma aralığı sağlayan yüksek derecede sıcaklığa duyarlıdır. PLC bölücü daha geniş sıcaklık aralığında (-40 ° C ila 85 ° C) çalışırken, aşırı iklim bölgelerinde yayılmasına izin verir.

Ayırma Oranı - FBT ayırıcının ayrılma oranı 1: 8'dir ve daha yüksek hata oranıyla daha yüksek olabilir. PLC ayırıcının ayrılma oranı 64'e kadar çıkabiliyor ve bu da tüm branşlara eşit ve böylece yüksek bir güvenilirlik sağlıyor.

Maliyet - FBT ayırıcı, örneğin çelik, elyaf, sıcak yatakhane ve diğerleri gibi kolayca bulunabilecek malzemelerden yapılmıştır. Bu malzemelerin tümü, cihazın kendisinin düşük maliyetini belirleyen düşük maliyetlidir. PLC bölücü üretim teknolojisi daha karmaşıktır. Yarı iletken teknolojisi (litografi, dağlama, geliştirici teknolojisi) üretimi kullanır, bu nedenle üretimi daha zordur. Bu nedenle, bu cihazın fiyatı daha yüksektir.

FBT ve PLC ayırıcı özellik karşılaştırması

Sonuç

Kısacası, FBT ayırıcıyla karşılaştırıldığında, PLC ayırıcı kapasitesi daha iyidir, ancak daha küçük oranlarda FBT ayırıcıya göre daha pahalıdır. Gereksinimlerinize göre seçebilirsiniz. FOCC hem FBT ayırıcıyı hem de PLC ayırıcıyı kaliteli ve düşük fiyatla sunar. FTTx sistemlerinde veya geleneksel optik ağda, FOCC ayırıcı, optik ağ devrelerinin işlevselliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bir çift:Fiber Optik Bölücü biliyor musunuz? Sonraki:SFP alıcı-verici nedir