Uzun Mesafe İletimine Ekonomik Fiber Medya Dönüştürücü

- Aug 13, 2019-

Uzun Mesafe İletimine Ekonomik Fiber Medya Dönüştürücü

Fiber alıcı-verici veya Ethernet ortam dönüştürücü olarak da bilinen fiber ortam dönüştürücü, veri sinyallerini alan, bir ortam üzerinden süzülen, sinyalleri dönüştüren ve ardından sinyalleri başka bir tür ortamlara ileten basit bir ağ aygıtıdır. Bir fiber optik ortam dönüştürücüsü, iki farklı ortam türünü fiber optik kabloyla bağlamayı mümkün kılar, farklı ortamlar, farklı kablo türleri ve farklı ekipman arayüzleri arasında geçiş yapabilir. Neredeyse yirmi yıl önce endüstriye tanıtıldılar ve fiber optik kablo tabanlı sistemleri mevcut bakır tabanlı ve yapılandırılmış kablolama sistemleriyle birbirine bağlamakta önemlidir.

Anahtar Özellikler
Fiber medya dönüştürücüler; Ethernet, Hızlı Ethernet, Gigabit Ethernet, T1 / E1 / J1, DS3 / E3 gibi birçok farklı veri iletişim protokolünü ve ayrıca coax, bükümlü çift, çok modlu ve tek modlu fiber optik gibi çoklu kablolama türlerini destekler . Fiber medya dönüştürücüler, çift yönlü ve hız ayarlarını değiştirerek farklı yerel alan ağı (LAN) ortamlarını bağlayabilir. Ortam dönüştürücülerinin değiştirilmesi, eski 10BASE-T ağ bölümlerini daha yeni olan 100BASE-TX veya 100BASE-FX Hızlı Ethernet altyapısına bağlayabilir. Örneğin, mevcut yarı çift yönlü hublar, 100BASE-FX fiber üzerinden 100BASE-TX Hızlı Ethernet ağ bölümlerine bağlanabilir.

Fiber medya dönüştürücüler ayrıca büyükşehir alan ağı (MAN) erişiminde ve kurumsal müşterilere veri taşıma hizmetlerinde kullanılır. LAN'ın erişimini birden fazla yere yaymak için genişletirken, fiber alıcı-vericiler, geniş bir coğrafi bölgeye yayılan büyük bir kampüs alanı ağı oluşturmak için birden fazla LAN'ın bağlanmasında faydalıdır.

Türleri
Ortam dönüştürücü türleri, küçük bağımsız aygıtlardan ve PC kartı dönüştürücülerinden, ağ yönetimi için birçok gelişmiş özellik sunan yüksek bağlantı noktası yoğunluklu kasa sistemlerine kadar çeşitlilik gösterir.

Tekli çeviriciler (WDM fiber optik dönüştürücüler de denir) ve çok modlu dönüştürücüler vardır. Tekli mod dönüştürücüler için, fiber kablonun hem medyayı ileten hem de medyayı alan olarak çalışan çift fiber tipi ve tek fiber tipi vardır. Çok modlu dönüştürücüler için yalnızca çift lif türleri vardır. Çalışma mesafesi de farklı. Tipik çok modlu fiber optik dönüştürücüler için, çalışma mesafeleri maksimum yaklaşık 2 km'dir, tek modlu fiber ortam dönüştürücüler için çalışma mesafeleri 20 km, 40 km, 60 km, 80 km ve 120 km'ye kadar olabilir.

Bazı fiber optik dönüştürücüler herhangi bir Ethernet kablosuyla çalışacak, diğerleri yalnızca 100 Megabit veya 10 Gigabit hızlı Ethernet kabloları için bağlantı noktalarına sahip olacaktır. Farklı marka ve model dönüştürücü modellerinin farklı hız kapakları vardır.

Yararları
Fiber medya dönüştürücü yatırımınızı mevcut bakır Ethernet tabanlı ağa korur, mevcut duruma bağlı olarak uzun mesafeli iletim elde etmek için ekonomik bir çözümdür. Toplumun hızla gelişmesiyle birlikte, ses, video ve veri gibi farklı türdeki bilgilerin iletilmesi giderek daha önemli hale geldi ve Ethernet bu ihtiyaçla başa çıkmak için iyi bir yol oldu. Geleneksel Ethernet fiber dönüştürücünün dezavantajları vardır çünkü bakır teller kullanır ve çalışma mesafesi çok kısadır (yaklaşık 100 metre). Fiber medya dönüştürücü bu sorunun çözümü, Ethernet çalışma mesafesini maksimuma 100 km veya daha uzatabilir, dahası, bugün kullanılan fiber optik dönüştürücü ucuz ve güvenilirdir.

Bir çift:Bireysel Evlere FTTH Fiber Kablo Sonraki:Pasif Optik Ağ İçin Fiber Splitter