Fiber Optik Bağlayıcı Eğitimi

- Jun 21, 2019-


Fs fiber-bağlayıcı-afiş.jpg

Fiber Optik Bağlayıcı Eğitimi

Mobil internet kullanıcılarının sayısı ve bağlı cihazların çoğalması, küresel internet trafiğinde katlanarak büyümeye yol açmıştır. Bu trafik, ağ ağlarını yükseltmek ve fiber optik kablolar, fiber optik konektör, fiber optik alıcı-verici vb.

Fiber optik konektörlerin kullanılması fiber optik sistemlerde en büyük endişe kaynağı olmuştur. Optik konektörler bir zamanlar hantal ve kullanımı zor olsa da, fiber optik konnektör üreticileri son yıllarda büyük ölçüde standartlaşmış ve basitleştirilmiş optik konnektörleri basitleştirmişlerdir. Bu, fiber optik konektör kullanımının, fiber optik konektör temizliğinin ve fiber optik sistemlerde sonlandırmanın kolaylığını artırır. Bu eğitimde, optik bağlantılarınız için doğru optik konektörü seçmenize yardımcı olacak yapısı, türleri ve pazar eğilimleri dahil olmak üzere fiber optik konektörlerin derinlemesine bir analizi sunulmaktadır.

Fiber Optik Bağlayıcı Nedir?

Fiber optik konektör veya optik fiber konektör, fiber optik kablonun ucunu sonlandıran bir bileşendir ve fiber eklemeden daha hızlı bağlantı ve ayırma sağlar. Mekanik olarak bağlanır ve ışığın başarıyla geçmesini sağlamak için fiber damarları hizalar. Bu nedenle, fiber optik konektörün fiber optik iletim güvenilirliği ve sistemin performansı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kaliteli optik konektörler, fiberlerin yansıması veya yanlış hizalanması nedeniyle çok az ışık kaybeder.

Fiber optik konektör tipleri, geliştirildikleri uygulamalar kadar çeşitlidir. Farklı konnektör tipleri farklı özelliklere, farklı avantajlara ve dezavantajlara ve farklı performans parametrelerine sahiptir. Ancak tüm konektörler aynı üç temel bileşene sahiptir: yüksük, konektör gövdesi, kablo, kuplaj cihazı.

fiber optik konektör yapısı Şekil 1: Fiber optik konektör yapısı

Yüksük: Yüksük, bir elyaf hizalama mekanizması olarak işlev görür ve cam elyafı tutar. Fiber üzerinde sıkı bir tutuş oluşturan oyuk bir merkezi vardır. Halkalar tipik olarak metal, seramik veya kaliteli plastikten yapılır.

Konektör Gövde: aynı zamanda konektör muhafazası olarak da bilinir, gövde yüksük tutar ve cekete tutturulur ve fiber kablonun kendisini güçlendirir. Genellikle metal veya plastikten yapılır ve lifi yerinde tutan bir veya daha fazla monte edilmiş parça içerir.

Bağlantı Cihazı: bağlantı cihazı, bölme kuplörü ve optik alıcı-verici gibi başka bir cihaza bağlandığında konektörü yerinde tutan bir konektör gövdesinin bir parçasıdır.

Fiber Optik Konnektörlerin Temel Özellikleri

Her fiber bağlantısının göz ardı edilemeyecek iki değeri vardır - ekleme kaybı / zayıflama, geri dönüş kaybı / yansıma. Ve iyi bir fiber konektör aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

Düşük ekleme kaybı: Ekleme Kaybı ne kadar küçükse o kadar iyidir. Genel olarak konuşursak, gerekli ekleme kaybı değeri, kaliteli bir lif bağlantısını sağlamak için 0.5 dB'den fazla olmamalıdır. Yüksek geri dönüş kaybı: geri dönüş kaybı, iki konektör veya hattın ne kadar iyi eşleştiğinin bir ölçüsüdür. İade kaybı ne kadar yüksek olursa, ekleme kaybı o kadar düşük olur. Yüksek güvenilirlik: dış mekan uygulamalarında yeraltı veya dış duvarlar bulunmasını gerektiren fiber bağlayıcılar gerekebilir. Optik zor iletimi sağlamak için bu zorlu ortamlarda yüksek güvenilirlik konektörlerine ihtiyaç vardır. Kullanım kolaylığı: şu anda fiber optik konektörler genellikle 1000'den fazla kez takılabilir. Bu nedenle, kullanımı kolay bir fiber bağlayıcı, kullanıcıların çok fazla kurulum süresi kazanmasına ve çalışma verimliliğini artırmasına yardımcı olur.

Fiber Optik Konnektör Çeşitleri

Farklı sınıflandırma yöntemlerine göre, fiber optik konektörler farklı tiplere ayrılabilir. Örneğin, konektörün pim uç yüzeyine göre, PC, UPC ve APC'ye bölünebilirler. Farklı iletim ortamlarına göre, fiber konektörler tek modlu ve çok modlu fiber optik konektörlere ayrılabilir. Toplamda, piyasaya yaklaşık 100 fiber optik konektör tanıtılmıştır, ancak yalnızca birkaçı pazarın çoğunluğunu temsil etmektedir. İşte sektörün liderleri olan konektörlerin özeti.

fiber optik konektör tipleri

Şekil 2: Fiber optik konnektör tipleri

LC Konektör : LC fiber konektör, tam yoğunluklu bir tasarım ve yüksek yoğunluklu uygulamalar için mükemmel olan küçük boyutlu sağlar. Simpleks ve dubleks versiyonlarında mevcuttur. Ve LC konnektörü, 1.25 mm'lik bir zirkonya halkası ile donatılmıştır. Optik fiber dağıtım çerçevesindeki optik fiber konektörünün yoğunluğunu artırabilir. Aksi takdirde, herhangi bir yapıştırıcı ile kolayca sonlandırılan standart bir seramik halka konektördür.

SC Konnektörü : SC fiber konnektörü, mükemmel performansı için yaygın olarak kullanılan 2.5 mm'lik halkaya sahip bir geçmeli konektördür. Pimin uç yüzü daha fazla PC veya APC model taşlama yöntemi ile kullanılır. Seramik halkaları doğru hizalama sağlar. Eşleşen tipik SC fiber konnektörleri 1000 eşleşme döngüsü için derecelendirilmiştir. Düşük fiyat ile SC konnektör özellikleri, küçük dalgalanma kaybı ve yüksek basınç dayanımı içerir.

MPO / MTP Konnektörü : MPO konnektörü, Push-on yerleştirme serbest bırakma mekanizmasına sahip "Multi-fiber Push On" endüstri kısaltmasıdır, tutarlı ve tekrarlanabilir ara bağlantılar sağlar ve 8, 12 veya 24 fiber ile kullanılabilir. MTP®, MPO konektörü için US Conec'in ticari markasıdır. MTP / MPO konektörü, çok telli bir şerit kablo için özel olarak üretilmiştir.

FC Konektörü : FC konektörü aslında NTT, Japonya tarafından geliştirilmiştir. FC FERRULE CONNECTOR için kısa. Ayrıca 2,5 mm yüksük kullanır, dış güçlendirme yolu metal manşon kullanmaktır, gerdirme sıkma bağlantı elemanıdır. FC konektörleri metal bir mahfaza ile inşa edilmiştir ve nikel kaplamadır. Bu tip konektör yapısı basit, kullanımı kolaydır.

ST Konnektörü : ST konnektörü, bir süngü bağlantıya ve uzun bir silindirik 2,5 mm seramik (genellikle) veya lifi tutacak polimer bir halkaya sahiptir. Halkaların çoğu seramiktir, ancak bazıları metal ya da plastiktir. ST konektörler metal bir mahfaza ile inşa edilmiştir ve nikel kaplamadır, fiber optik bir kabloya hem hızlı hem de kolayca takılabilir ve çıkarılabilir.

MT-RJ Konektörü : MT-RJ, tek modlu ve çok modlu fiber optik kablolar ile birlikte kullanılan çift yönlü bir konektördür. Hizalama için pimler kullanır ve erkek ve dişi versiyonları vardır. MT-RJ konnektörleri plastik bir mahfazaya sahiptir ve metal kılavuz pimleri ve plastik halkaları ile doğru hizalama sağlar. Eşleşmiş MT-RJ konnektörleri için tipik ekleme kaybı, SMF için 0.25dB ve MMF için 0.35 dB'dir.

MU Konnektörü : MU konnektörü, basit bir itme-çekme tasarımına ve kompakt minyatür gövdeye sahip, 1.25 mm yüksüklü bir minyatür SC'ye benzer. Kompakt çoklu optik konektörler ve arka panel uygulamaları için kendinden tutmalı mekanizma için kullanılır. MU konnektörleri, minyatürleştirilmiş ve yoğunluk uygulaması ve performansı gelişmiş optik konektörlerdir.

DIN Connector : DIN, bir Alman imalat endüstrisi standartları grubu olan Deutsches Institut für Normung veya Alman Standardizasyon Enstitüsü'nün kısaltmasıdır. DIN konektörü, cihazları bağlamak için bir arayüze takılan birkaç kablo tipini kapsar. Yuvarlak bir şekilde düzenlenmiş pimler ile yuvarlaktır. Tipik olarak, tam boyutlu bir DIN konektörünün çapı 13.2 milimetre olan üç ila 14 pime sahiptir. Bu tip konektör PC klavyelerinde, MIDI cihazlarında ve diğer özel ekipmanlarda yaygın olarak kullanılmıştır.

E2000 Konektör : E2000 fiber optik konektör, toz ve lazer ışını koruması olarak konektörde otomatik bir metal panjur bulunan bir itme-çekme bağlantı mekanizmasına sahiptir. Kolay ve hızlı sonlandırma için tek parça tasarım, yüksek güvenlik ve yüksek güç uygulamaları için kullanılır. Tekli PC, APC ve Çok Modlu PC için E2000 konektörü mevcuttur.

SMA Konnektörü : Amphenol, SMA'yı "Subminiature A" ve dolayısıyla SMA, mikrodalga konektöründen geliştirdi. Model 905, işlenmiş bir adaptörde çiftleşmiş çapı tam olarak 1/8 inç olan işlenmiş bir halkaya sahipti. Adaptörler daha iyi lifler için yeterince hassas olmadığında, daha iyi ekleme kaybı performansı için Delrin adaptörüyle eşleştirilen boyunlu bir halka. Bu konektörler hala bazı askeri ve endüstriyel sistemlerde kullanılmaktadır.

D4 Konektörü : D4 konektörü muhtemelen seramik veya hibrit seramik / paslanmaz çelik halkalar kullanan ilk konektördü. Anahtarlı ve yay yüklü, yüksük 2.0mm çapında bir halkaya sahip. D4 konektörler, yüksek performanslı bir diş çekme montaj sistemine ve tekrarlanabilirlik ve birlikte çalışabilirlik için anahtarlı bir gövdeye sahiptir.

LC Fiber Konnektörlü Yüksek Verimli Kablolamaya Geçme

Ağ ortamı karmaşıklaştıkça, veri merkezlerinde kablo yönetimini kolaylaştırmak için daha yüksek hız ve yüksek yoğunluklu çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Optik bağlantılarda yaygın olarak kullanılan fiber konektörlerden biri olan LC fiber konektör, yüksek yoğunluklu telekomünikasyon odası, LAN'lar ve FTTH için ideal bir çözüm sunar. İşte yüksek yoğunluklu ve yüksek verimli kablolama sistemleri için üç LC fiber konektör.

Uniboot LC Fiber Bağlayıcı

Standart LC konektörü ile karşılaştırıldığında, uniboot LC fiber konektörü yüksek yoğunluklu kablolamada% 60'dan fazla alan artırabilir. Çünkü iki elyafı bir botta birleştiren daha ince bir gövdeye sahiptir. Bu eşsiz yapı ile, uniboot LC fiber kablo ve konektör, yüksek yoğunluklu kablolama ortamında geleneksel LC fiber patch kablolara göre daha fazla avantaja sahiptir.

uniboot LC fiber yama kablosu Şekil 3: LC fiber patch kablosu ve ortak fiber patch kablosu

Değiştirilebilir LC Fiber Konnektör

Fiber polaritesinin değiştirilmesi, özellikle karmaşık kablolama işleminde zaman alıcı ve zahmetli olabilir. Değiştirilebilir LC fiber konektör, adından da anlaşılacağı gibi, kablo yöneticilerinin bu sorunu kolayca çözmelerine yardımcı olabilir. Bu LC konektör tipi, fiber kutupluluğunun AB'den AA'ya hiçbir alet kullanmadan değiştirilmesine izin verir.

değiştirilebilir LC fiber konektör Şekil 4: Değiştirilebilir LC fiber konektör

Ultra Düşük Kayıplı LC Fiber Bağlayıcı

Yukarıda belirtildiği gibi, fiber optik kaybı bir konektörün kalitesini ölçmek için önemli bir parametredir. Ultra düşük kayıplı LC konnektör , yalnızca optik olarak 0.12dB'ye kadar olan maksimum optik kayma kaybına sahiptir.

ultra düşük kayıplı fiber optik konektör Şekil 5: Çok düşük kayıplı fiber optik konektör

Fiber Optik Bağlayıcı Pazarında Analiz

Son yıllarda, küresel pazar, fiber optik teknolojisinin artan bir şekilde benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Ve fiber optik kablolar, fiber optik konektör pazarı üzerinde olumlu bir etkisi olan bakır kabloları değiştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. ABD fiber optik konektör pazarı hakkında 2014 - 2025 (Milyon USD) arasında bir rapor.

fiber optik konektör pazarı Şekil 6: Grand View Research'ten ABD fiber optik konektör pazarı raporu

Tablodan, önümüzdeki yıllarda MTP / MPO konektörüne yönelik pazar ihtiyacının artacağını görüyoruz. LC fiber konektör hala ana optik konektör pazarını işgal ediyor. Bunlar, yüksek yoğunluklu, yüksek kaliteli ve çok lifli optik bağlantıların hala büyük gelişmeler olduğunu göstermektedir. Verimli kablolama ve kablo yönetimi için artan talebin artması nedeniyle kolay kurulum, düşük fiber kaybı ve yüksek performans sağlayabilen fiber optik konektörlerin optik haberleşmedeki yeni trend olacağını öngörebiliriz.

Bir çift:5G Hala Çalışıyor, 6G Zaten Şekilleniyor Sonraki:PON Optik Amplifikatörü hakkında bilgi edinin