Fiber Optik Parlatma Kılavuzu

- Aug 28, 2019-

Fiber Optik Parlatma Kılavuzu

Optik fiberler, uygun ışık yayılımı için uç yüzey işlemine ihtiyaç duyar ve uçlarının parlatılmasını içerir. Polisaj, 200 mikrondan daha büyük kaplama çaplarına sahip hemen hemen tüm cam bazlı elyaflar için esastır. Ayrıca, tüm fiber bağlayıcılar parlatma gerektirir. Fiber optik cila işlemi, sahada veya teknik bir laboratuvarda meydana gelebilir, hassas cam uçlarında hassas uyumlar ve yüzeyler oluşturmak için kullanılan bir dizi araç ve ürün kullanır.

Fiber optik cilalama için tipik fiber optik cilalama makinesi bulunmaktadır. Fiber Optik Parlatma Makineleri, saçılma nedeniyle sinyal kayıplarını en aza indirmek amacıyla fiber optik ürünlerin (kablolar, konektörler, adaptörler vb.) Uç yüzeylerini parlatmak için kullanılır. Parlatma makineleri, birçok farklı konnektör stilinin hızlı parlatılmasını sağlayarak üretkenliği artırabilir.

Bir elyaf parlatma makinesini seçerken, ayarlanabilir basınç, değişken tutucular, bir zamanlayıcı ve özel spesifikasyonlar talep etme kabiliyeti de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birkaç özellik vardır. Çoğu parlatma makinesi hız ayar esnekliği sunmaz. Bu kısmen, çoğu kullanıcının yalnızca zirkonya gibi bir tür yüksük malzemesi kullanması gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Hafif bir hız değişiminin konektör cilalama sonucu üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, çok yönlü bir parlatıcı yüksük ve parlatma filmi malzemesine göre hızını değiştirme kabiliyetine sahip olmalıdır.

Parlatma işi tipik olarak füzyon ekleyicileri içerir, diğer kablo kıvırma aletlerinin yanında bağlayıcılara ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda% 99 izopropil alkol, parlatma (lepleme) filmi ve pedi, bir parlatma diski ve epoksi veya yapıştırıcı gerektirir. Bazı teknisyenler iğne, şırınga ve piyano telini de faydalı bulmaktadır.

Fiber Konnektörlerde Farklı Polonya Seçenekleri

Fiber optik konektör halkalarının farklı cilaları, özellikle geri yansıma (geri dönüş kaybı) olmak üzere farklı performanslara neden olur. Genel olarak, PC tipi en az 40dB geri dönüş kaybı veya daha yüksek, UPC 50dB veya daha yüksek, APC 60dB veya daha yüksektir. (Bildiğimiz gibi, geri dönüş kaybı ne kadar yüksek olursa, performans o kadar iyi olur). Bunların ekleme kaybı en az 0.3dB'den az olmalıdır, ekleme kaybı ne kadar düşükse performans o kadar iyi olur.

Fiber Optik Parlatma Sırasında Dikkat etmeniz Gerekenler

Polisaj filminde gereğinden fazla durmamak önemlidir. Çok fazla cilalama, istenmeyen yüksük uzunluğu, gereksiz cilalama filmi aşınması ve parçacık birikimi nedeniyle bozulmuş cilalama ile sonuçlanabilir. İdeal olmadıklarından sonra her adımda önerilen parlatma süresinde uygun ayarları yapın.

Uzun mesafeli tek modlu ağlarda kullanılan güçlü endüstriyel lazerlere karşı korumak için daima göz koruması gerekir. Destekleyici araçlar, fiber hatalarını ve kopma sorunlarını gidermek için görsel bir hata bulucu içerebilir. Bir fiber-optik inceleme mikroskobu, saç ince liflerinin hassas analizine izin verir. Ek olarak, teknisyenler ceket sıyırıcılarına, kesicilere, kablo kesicilere ve füzyon birleştiricilere güvenir.

Sonuç

Fiber parlatma bir bilimdir, ancak bir sanat eseri gibidir. Parlatma bilimi, iyi tasarlanmış bir makinede kristalize olurken, parlatma sanatı prosedürde bulunur ve bireysel kullanıcı tarafından sürekli iyileştirme çabası içinde bulunur. Prosedür ve eğitim parlatma makinesi kadar değerlidir.

Bir çift:Epoksi ile Fiber Optik Kablolar Nasıl Sonlandırılır Sonraki:Ethernet Kablosu Ağ Kablosu Test Cihazı ile Nasıl Test Edilir