Sabit Fiber Zayıflatıcı İçin Rehber

- Jun 06, 2019-

Sabit Fiber Zayıflatıcı İçin Rehber

Fiber optik ağda bir başlangıç olarak, optik gücün mümkün olduğu kadar güçlü olması gerektiğini düşünürdüm. Bazen bile, optik sinyali iyileştirmek için optik yükselticiler kullanıyoruz. Peki lif zayıflatıcı ne için kullanılır? Bildiğimiz gibi, tek modlu fiberin kaynağı, gücü oldukça güçlü olan lazerdir. Bu nedenle uzun mesafeli iletim elde etmek için tek modlu fiber kullanabiliriz. Ancak, tek modlu fiber üzerinden iletim mesafesi çok kısa ise, çok fazla ışık bir fiber optik alıcıyı aşırı yükleyebilir ve bu da ciddi yüksek bit hata oranlarına neden olabilir. Bu nasıl çözülür? Gücü uygun seviyeye indirmek için alıcı ucuna fiber zayıflatıcı yerleştirilmelidir. Piyasada sabit ve değişken iki tip fiber zayıflatıcı vardır. Sabit fiber optik zayıflatıcı bilgisi bu makalede tanıtılacaktır.

Sabit Fiber Zayıflatıcı Nedir?

Aynı zamanda, sabit fiş tipi veya sabit yerleşik fiber zayıflatıcı olarak da adlandırılan sabit fiber optik zayıflatıcı, optik fiber gücünü belirli bir düzeyde azaltmak için fiber optik iletişiminde kullanılır. Tipik zayıflama değerleri 1 ile 30 dB arasındadır. Genellikle, fiber zayıflatıcıya doğrudan patch paneldeki alıcı ekipmana veya adaptörlere takılabilmesi için bir tarafta erkek bir fiş konektör vardır ve diğer tarafta patch kabloların takılmasını sağlamak için dişi tip fiber optik adaptör vardır. optik zayıflatıcı adı, konektör tipine ve zayıflama seviyesine göredir. LC zayıflatıcı 5dB, bu zayıflayıcının LC fiber optik konektör kullandığı anlamına gelir ve optik fiber güç seviyesini 5dB azaltabilir.

Sabit Fiber Zayıflatıcı

Sabit Fiber Zayıflatıcı

Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı Tipleri

Sabit fiber optik zayıflatıcılar APC ve UPC cilasıyla LC, SC, ST, FC ve MU tarzında mevcuttur. Genellikle, çok modlu sistemler, çok modlu kaynaklar, VCSEL'ler, alıcıları doyurmak için nadiren yeterli güç çıkışına sahip olduklarından zayıflatıcılara ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine, tek modlu sistemler, özellikle kısa bağlantılar, genellikle çok fazla güce sahiptir ve zayıflatıcılara ihtiyaç duyar. Bu nedenle, sabit fiber optik zayıflatıcılar genellikle tek modlu tiplerdir. En yaygın kullanılan tip LC tek modlu dişi-erkek ve dişi-dişi sabit fiber optik zayıflatıcıdır. Yukarıda belirtilen genel dişi-erkek türünün aksine, dişi-dişi sabit fiber optik zayıflatıcılar, her iki ucunda da dişi tip fiber optik adaptöre sahiptir; bu, aynı zamanda fiber optik adaptör tipi zayıflatıcılar olarak da adlandırılır. Uyarlayıcı ve zayıflatıcı olarak aynı anda kullanılabilirler.

Sabit Fiber Zayıflatıcı Tipleri

Sabit Fiber Zayıflatıcı Tipleri

Sabit Fiber Zayıflatıcı Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, sabit fiber optik zayıflatıcılar daima bağlantının alıcı ucuna monte edilmelidir (çizimde X). Bunun nedeni, alıcının gücünü zayıflatmadan önce ve sonra veya alıcıdaki güç ölçeri ile ayarlarken test etmenin daha uygun olmasından ve ayrıca kaynağa geri giden yolda herhangi bir yansıma azaltacağındandır.

Sabit Fiber Zayıflatıcı Nasıl Kullanılır?

Sabit Fiber Zayıflatıcı Nasıl Kullanılır?

Dişi-erkek sabit fiber optik zayıflatıcılar için, yama kablosunu zayıflatıcıya ait dişi fiber optik adaptöre takabiliriz. Sonra zayıflatıcıya ait erkek soket konnektörünü doğrudan cihaza takın. Dişi-dişi sabit fiber optik zayıflatıcılar için, iki yama kablosunu zayıflatıcıya ait iki dişi fiber optik adaptöre takmalıyız (aşağıdaki şekilde gösterilmiştir).

dişi-erkek sabit elyaf zayıflatıcıları

Dişi-Erkek Sabit Fiber Optik Zayıflatıcılar

FOCC Sabit Fiber Zayıflatıcı Çözümü

FOCC, isteğe bağlı zayıflama değeri olan 1dB'den 30dB'ye kadar geniş bir sabit fiş tipi tek mod fiber optik zayıflatıcı sunar. Doğrudan fiber optik konektörlerde kullanılırlar ve sabit bir optik zayıflama seviyesi sağlarlar. Sabit fiber optik zayıflatıcı, düşük geri dönüş kaybına sahiptir ve hem 1310nm hem de 1550nm dalga boyu aralığında çalışır. UPC veya APC cilalı LC ve SC fiber konnektör tipleri ve ayrıca ST ve FC zayıflatıcı tipleri mevcuttur.

Kategori Açıklama
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Modlu Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 1dB
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 3dB
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 5dB
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 6dB
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 7dB
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 10dB
LC Zayıflatıcı LC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 12dB
SC Zayıflatıcı SC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 3dB
SC Zayıflatıcı SC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 5dB
SC Zayıflatıcı SC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 7dB
SC Zayıflatıcı SC / UPC Tekli Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 10dB
SC Zayıflatıcı SC / APC Singlemode Sabit Fiber Optik Zayıflatıcı, Erkek-Kadın, 2dB

Bir çift:PON Tabanlı FTTH Ağlarında Merkezileştirilmiş Bölünme ve Dağıtılmış Bölünme Sonraki:Fiber Optik Parlatma Kılavuzu