Fiber Optik Konnektörler Mekanik Olarak Nasıl Takılır

- Aug 21, 2019-

Fiber Optik Konnektörler Mekanik Olarak Nasıl Takılır

Fiber optik konektörlerin rolü, bir fiber optik bağlantı için bir bağlantı veya bağlantı kesme çözümü vermektir. Alıcı tarafından başarıyla alınan fiber optik vericiden gelen ışık gücünü sağlamak için, optik fiber konektörlerinin her iki ucuna ve optik fiber standına takılması gerekir. Fiber optik konektörlerin takılması, dikkatli bir şekilde kullanmanız gereken dikkatli bir iştir, aksi halde optik sinyallerin iletilmesinde bir arızaya neden olur.

Fiber optik konektörlerin takılmasının amacı, konektör gövdesinin arkasına giren kablonun veya fiberlerin konektör gövdesi içinde geri ve ileri hareket etmelerini engellemesi durumunda konektör yükseliğindeki açılmış fiber ucu için bir koruma sağlamaktır. İyi kurulum, optik kayıptan ve konektörden veya fiber hasarlarından kurtulacaktır.

Fiber optik konektör kurulumunda, yapıştırıcılar ve cilalama, yarılma ve kıvrılma ve fiber pigtaillerini birleştiren füzyon gibi mekanik yöntemler ve kimyasal yöntemler vardır. Füzyon ekleme kimyasal yöntemlere aittir, son ikisi ise mekaniktir. Mekanik yollar, makalede de tartışılan, küçük fiber optik bağlantı kurulum nitelikleri için uygun olan hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlar.

mekanik olarak fiber konnektörleri takın

Mekanik Yapıştırıcılar ve Cila
Bu yol, belirtilen iki ana adım olan basitçe epoksi ve cila olarak adlandırılabilir. Ardından adımlar, tampon kaplamasını ve plastik kılıfı elyaf ucundan soymak için bir Fiber kablo sıyırıcı kullanın. Halka ucundan küçük bir miktar akıncaya kadar epoksi yapıştırıcısının konektör gövdesine enjekte edilir. Soyulmuş fiber ucunu konektör gövdesine yerleştirin ve daha sonra ısıtılmak üzere bir fırına yerleştirin. 145j dakika sonra, soğutma için tertibatı fırından çıkarın. Konektörün taşınması için yeterince soğuduktan sonra, yüksükten yapışan fazla fiberin hafifçe çizilmesi için bir fiber optik çubuk kullanın. Lif saplamasını çıkarın ve lifleri cilalamak için daha ince parlatma kağıtları kullanın.

Fiber konektör kurulumlarının gerçeklik uygulamasında, konektör gövdesinde zaten epoksi bulunan başka bir konektör türü bulacaksınız. İş için bu bağlayıcı türüyle, epoksi enjekte etme adımını atlayabilir ve işi bitirmek için yukarıdaki dinlenme adımlarını takip edebilirsiniz.

Mekanik Parçalama ve Sıkma
Cleave ve kıvrım, konnektör kurulumları için en basit ve en hızlı yoldur. Çünkü bu yöntem yalnızca üretici tarafından yüksükte cilalanmış optik fiber saplamaya sahip olan özel bir konektör tipi içindir. Bu konektörleri kurma basamağı basittir: Fiber kablonun ceketleri ve tampon kaplaması teknisyen tarafından sıyrıldıktan sonra, belirli bir uzunlukta iki derece 90 dereceye çıkarmak için fiber optik bir ayırıcı kullanın. Ardından, bölünmüş fiber ucunu, fabrikada bölünmüş olan içindeki fiber saplamaya temas edinceye kadar konektörün arkasına yerleştirin, mekanik kelepçe otomatik olarak etkinleştirilir. İki parçalanmış lifin ucu bir arada tutulduktan sonra, konektörün arkasını sıkmak için bir kıvırma aleti kullanın
fiber jaklarına.

Dikkat etmeniz gereken, iki mekanik fiber bağlayıcı kurulum yönteminin tümünde, kablo teli sıyırıcıları, sıkma aletleri, ilgili fiber optik ayırıcılar gibi tüm ilgili araçların yüksek kalitede olması gerektiğinden emin olmalısınız. Çünkü vasat ya da zayıf bir alet konektörü zayıf ya da çalışmaz hale getirir. Bu makale yalnızca mekanik yöntemle ilgilidir, ayrıca kimyasal ekleme pigtail yöntemleriyle de ilgileniyorsanız, lütfen bloguma sürekli dikkat edin.

Bir çift:Genel Elyaf Ekleme Teknolojisi Sonraki:Hizmetçi Ortak Fiber Optik Aletler Wiki