Yanlışlıkla Kesilmiş Fiber Optik Kabloların Onarımı

- Aug 28, 2019-

Yanlışlıkla Kesilmiş Fiber Optik Kabloların Onarımı

Yeraltı fiber optik kabloları yanlışlıkla kesilebilir. Bu kazaya neden olabilecek en tipik faktör, kazma sırasında beko kullanımı olabilir. Bu size gelirse, basitçe bekoyu arayabilir ve kesilmiş kabloları elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer moller tarafından ortaya çıkarsa, sorunu gidermeniz sizin için zor olacaktır. Katılmak için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak. İşte size önerilen birkaç adım.

Yapmanız gereken ilk şey, kablodaki kopukluğu aramaktır. Genellikle, fiber optik teknisyenleri, optik zaman-alanlı bir reflektometre veya OTDR olarak bilinen bir cihazı kullanır. Kabloya doğru bir ışık nabzı gönderen radar gibi çalışma yeteneği ile. Ara verildiğinde cihazınıza sapacak. Teknisyenin mola durumunu bilmesine yardımcı olur.

high-quality-ftth-hight-quality-cheaper-price

Mola yerini öğrendikten sonra, kabloyu mola ile çıkarmanız gerekir. Daha sonra, kablo koparma kordonu kullanarak fiberi kablonun 9 metre etrafına sıyırın. Ceketi nazikçe soyun, böylece fiber-optik tüpler açığa çıkacak ve fazla cisimden kurtulacaktır. Ardından, kablo jeli sökücü kullanarak bu kablo jelini temizleyin ve kılıf ve ipliği kesin. Tüpleri elyaftan ayırın. Kabloyu elyaf ek yeri kapağında tutmak için gerekli olan mukavemet elemanına zarar vermekten kaçının.

Yapmanız gereken bir sonraki madde, fiber kaplamayı bir fiber-kaplama sıyırıcı aleti kullanarak 2 inçte açığa çıkarmaktır. Yüksek hassasiyetli fiber cleaver kullanarak fiber uçlarındaki hasarı kesin. Bir füzyon eki gerçekleştirmek istiyorsanız, bir ekstrüzyon eki koruyucusunu elyafa iletmeniz gerekir. Bundan sonra, şeritli lifi, alkole batırılmış havsız mendil kullanarak temizlemeniz gerekir. Ek olarak, mekanik bir bağlantı yapmak istiyorsanız, hızlıca bağlanan fiber optik konektörleri elyafa yerleştirmeniz ve soyulmuş fiberleri alkolsüz ve tiftiksiz mendillerle temizlemeniz gerekir. Fiberin hiçbir şeye temas etmediğinden emin olun.

Bir füzyon eklemesi yaparsanız, birleşme eki içine eklenmiş lifleri yerleştirmeniz gerekir. Sonra füzyon ekleyiciyi kılavuza uygun şekilde ateşleyin. Bundan sonra, füzyon konektörünü doğrudan bir ısıyla büzüşen fırına hareket ettirmeniz gerekir. Küçültmek için bir düğmeye basın. Bazı durumlarda, füzyon eki mekanik ek yerine tercih edilir, çünkü sinyal kaybı 0,1 desibel (dB) altındadır. Bununla birlikte, mekanik ek yeri 0.5 dB altında sinyal kaybına sahiptir. En son şey OTDR kullanarak fiber optik bağlantısını görmek olacaktır. Ardından ekleri muhafazaya geri koyun. Kabloyu yeniden gömdükten sonra muhafazayı kapatın.

Bir çift:Pasif Optik Ağ İçin Fiber Splitter Sonraki:FOCC Tarafından Sağlanan CCTV Kamera Test Cihazı