Ethernet Kablosu Ağ Kablosu Test Cihazı ile Nasıl Test Edilir

- Aug 27, 2019-

Ethernet Kablosu Ağ Kablosu Test Cihazı ile Nasıl Test Edilir

Yeni kablo takma ya da mevcut kabloyla ilgili sorunları giderme, kablo testi işleminde önemli bir rol oynar. Ancak Ethernet kablosunu test etmek için kablo test cihazı kullanma işlemini biliyor musunuz? Öncelikle Ethernet kablosu ve ağ kablosu test cihazının ürününü açıkça bilmeliyiz.

Ethernet Kablosu Hakkında
Ethernet kablosu, kablolu ağlarda kullanılan en popüler ağ kablosu formlarından biridir. Bir Ethernet kablosunun dört çift halinde düzenlenmiş sekiz teli vardır. Akımın doğru şekilde akması için, tel çiftlerinin doğru sırayla bağlanması gerekir. Ethernet kabloları normalde Kategori 5 (CAT5) ve Kategori 6 (CAT6) dahil olmak üzere bir veya daha fazla endüstri standardını destekler.

Ethernet kabloları fiziksel olarak katı ve telli olarak adlandırılan iki temel formda üretilir. Katı Ethernet kabloları elektriksel parazitlere karşı daha iyi performans ve koruma sunma eğilimindedir, çok damarlı kablolar ise fiziksel çatlaklara ve kırılmalara daha az eğilimlidir ve gezginler ve taşınabilir cihazlar için daha uygun hale getirir.

Bilgisayar ağları, ağdaki bilgisayarların birbirleriyle “konuşmasına” izin vermek için Ethernet kablolarını kullanır. Ethernet kabloları, ağ aygıtlarını PC'ler, modemler, yönlendiriciler, anahtarlar ve Fiber Optik Adaptörler gibi yerel alan ağlarına bağlar. Ethernet protokolünü kullanarak veri iletiyorlar.

Ağ Kablo Test Cihazı Hakkında

Temel ağ kablosu test cihazları basit bağlantı sorunlarını test edebilir, ancak kablonun arızalanmasına neden olan diğer sorunları tanımlayamayabilir. Kablo, girişim kaynağının yakınında olduğunda veya kablo çok uzunsa çalışmayabilir. Kablo test edildiğinde ortaya çıkmayan aralıklı arızalar ortaya çıkabilir. Bazen problem test cihazında ortaya çıkacak kadar uzun sürmez. Profesyonel seviye ağ kablosu test cihazları yalnızca bir açık devre olup olmadığını söyleyemez, aynı zamanda modanın nerede olduğunu da belirleyebilir. Bazıları ayrıca kullanılan tel ölçeri tanımlar ve paraziti test etmek için kendi sinyallerini üretebilir.

Bir Ethernet kablosuna bağlandığında, bir ağ kablosu test cihazı, kablonun Ethernet sinyali taşıyabildiğini söyler. Kablo sinyali taşıyorsa, bu, tüm devrelerin kapalı olduğunu gösterir; bu, elektrik akımının kablolar boyunca engellenmeden hareket edebileceği ve kabloda kısa devre veya istenmeyen bağlantılar olmadığı anlamına gelir. Ağ kablosu test cihazları karmaşıklık ve fiyat bakımından farklılık gösterir, ancak temel bir test cihazı bir elektrik akımı kaynağından, kablonun iyi olup olmadığını gösteren bir ölçüm cihazından ve genellikle iki kablo arasında bir bağlantıdan oluşur.

Ethernet kablosu Ethernet kablosu test cihazı ile nasıl test edilir?

1. Modeminizi / yönlendiricinizi yeniden başlatın. Güç kablosunu çıkarın veya modeminiz veya yönlendiriciniz üzerindeki sıfırlama düğmesini basılı tutun. 30 ila 60 saniye bekleyin, ardından modeminizi / yönlendiricinizi tekrar açın.

2. Modem / yönlendiricinizin tekrar bağlantı kurmasını bekleyin. Ağ donanımınıza bağlı olarak iki ila üç dakika sürebilir. Sorun devam ederse, ağ kablosu test cihazını deneyin.

3. Ağ kablosu test cihazını açın ve kablonun bir ucunu ağ kablosu test cihazındaki “IN” Ethernet girişine ve diğer ucunu ağ kablosu test cihazındaki “OUT” girişine takın.

4. Ağ kablosu test cihazındaki “Test” düğmesine basın. Test cihazı Ethernet kablosu üzerinden bir sinyal gönderir. Sinyal, kablonun bir ucundan diğerine geçerse, test cihazı, yeşil bir ışık göstererek veya başarısız olarak kırmızı bir ışık göstererek testin başarılı olup olmadığını size bildirecektir.

5. Ethernet kablosunu değiştirin. Test başarısız olursa, kötü Ethernet kablosunu iyi bir kabloyla değiştirin.

Yukarıdaki adımları takip edin, yeni kablolar takarken ya da mevcut kablolarda sorun gidermede hata olduğunu genellikle bilirsiniz. Düzeltin ve sonunda düzgün bir ağa sahip olun.

Bir çift:Fiber Optik Parlatma Kılavuzu Sonraki:Ortak Pasif Fiber Optik Bölücüler