MEKANİK ELYAF CİLALAMA

- Sep 23, 2019-

MEKANİK ELYAF CİLALAMA

Konektörler, fiber optik haberleşmede kilit rol oynar. Cilalı bir konektörün son yüzünün bitirilmesi, ışık dalgası iletiminin kalitesini belirler. Sonuç olarak, iletişim için kullanılan tüm parlatılmış konektörlerin katı bir standartlar ve şartnamelere uyması gerekir. Alandaki bazı insanlar en yüksek performans seviyesine ulaşıldığını düşünürken, diğerleri iyileştirme için yer olduğuna inanmaktadır. Bu alan için geliştirilen iş gücü, araçları manuel cihazlardan hassas makinelere dönüştürülen teknisyenlerden oluşmaktadır. Bu makineler, deneyimli bir iş gücüyle birleştiğinde, küresel iletişim için yol yaratıyor.

Başlangıçta, konektör parlatma, tek bir operatör tarafından gerçekleştirilen manuel bir görevdi. Birkaç yıllık bir büyümenin ardından, geleneksel üretim montaj hattı tutuyordu. Büyük ölçekli kablo montajı üreticilerinin (“Jumper Evleri”) her birinde bir konektörü parlatan düzinelerce insan vardı (ve bu güne kadar el ile parlatma bir rol oynamaya devam ediyor). Manuel cilalama bazı uygulamalar için pratik olsa da, yüksek hacimli cilalama için veya sıkı özelliklerin verimli ve tekrarlanabilir bir şekilde toplanması için çok pratik değildir. Alternatif, mekanik parlatma, performans seviyeleri endüstri standartlarını karşılayan veya aşan büyük hacimli konektörler üreten uygun maliyetli bir yöntemdir. Belirli bir parlatma hareketi kullanan ve endüstri standartlarına uygunluk açısından test edilen bir makine, partiden partiye yüksek tutarlılık seviyelerinde kaliteli cilalı konektörler üretecektir.

CİLALAMA MAKİNESİ

Mekanik bir parlatma makinesi satın alma zamanı geldiğinde sorulması gereken birkaç soru vardır:
1. Çalıştırma işlevleri kullanımı kolay mı?
2. Ünite kolay bağlantı değiştirilebilirliği sunuyor mu?
3. Parlatma plakalarına erişmek kolay mı?
4. Basınç ayar özelliği var mı?
5. Parlatma hareketi konnektörlere her taraftan eşit oranda saldırıyor mu?
6. Makine açılı cilalar yapabilir mi?
7. Üretici, gerektiğinde özel fikstür tedarik etme kabiliyetine sahip mi?
8. Sonuç, mevcut son standartlara uyuyor ve / veya bunları aşıyor mu?

Kaliteli bir üretim parlatıcı tüm bu sorulara “evet” cevabını verecektir.

Ayrıntılı olarak, bir fiber parlatma makinesi şunları yapacaktır:
1. Zamanlayıcı - ayarlanabilir bir zamanlayıcı, önceden tanımlanmış zamanlanmış bir dizi işlem tekniğinin kullanılmasına izin verir. Zamanlamanın, konnektör performans özelliklerinin elde edilmesinde kritik öneme sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bir zamanlayıcı, 0 ila 60 saniye arasında değişen zaman ayarlarına sahip olmalıdır.

2. Basınç ayar cihazı - parlatma makinesi, ayarlanabilir basınç yükleme kapasitesine sahip olmalıdır. Parlatma yüzeyinin sertliği ile birlikte basınç, makinenin konektörlerin istenen uç yüz geometrisini üretmesini sağlayacaktır. Bu cihaz açıkça belirgin bir şekilde ölçüm bölümlerine sahip bir ayar aletine sahip olmalıdır.

3. Hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılabilen konektör tutucular-konektör tutucular arasında değiştirilebilirlik, daha fazla çıktı, daha az kesinti ve daha iyi üretim sunar. Tüm konnektör tipleri için konektör tutucuları sunan bir makine üretime esneklik katar.

4. Konektör tutucuların mevcudiyeti - Ekipmanı değerlendirirken, mevcut konektör tutucuları dikkate almak önemlidir. Üreticinin, hem PC hem de APC konfigürasyonları için dünya çapında kullanılan SC - FC, ST - standart konektörler için tutuculara sahip olması önemlidir.

Ayrıca üretici, kullanılan “standartlar” ın ötesinde bir dizi konektör tutucu sağlama kabiliyetine sahip olmalıdır - bu alanda çok yönlülük kayıp fırsatları en aza indirecek ve potansiyel müşteri taleplerini karşılama yeteneğini en üst seviyeye çıkaracaktır.

5. Çıkarılabilir Parlatma Plakaları - parlatma plakaları, konektör uç yüzüne etki eden parlatma filmlerini taşır. Bunlar kolayca çıkarılmalı ve değiştirilmelidir. Bu, kirlenmeyi en aza indirir, konektör çıkışını arttırır ve parlatma filmi ömrünü maksimuma çıkarır.

6. Parlatma Hareketi - Yüksek kaliteli bir parlatma sisteminin temel unsurlarından biri, parlatma işlemini gerçekleştiren yüzeyin hareketidir. Parlatma işlemi her taraftan eşit olarak dengelenmezse, konektör performansı düşecek ve reddedilen malzeme ve parlatma filmlerinin aşırı hızlı aşınması nedeniyle maliyetler artacaktır. Tutarlı ve yüksek kaliteli sonuçlar elde etmek için, makine dairesel bir salınım olan, bir yörünge parlatma hareketi sağlamalıdır.

7. Makine Açılı Cilalar Yapabilir mi? MPC (Maksimum Fiziksel Temas) gibi yeni parlatma teknikleri, PC bitmiş konektörlerin APC (Açılı Fiziksel Temas) sonuçları elde etmesine izin vermesine rağmen, açılı parlatma gerçekleştirme zorunluluğu vardır. <–65db'lik geri="" kayıt="" okumaları="" istendiğinde="" açı="" parlatma="" (tipik="" olarak="" 8="" °="" cila)="">
Bir parlatıcı, düz, bir PC veya bir APC kaplama ile bağlayıcıları parlatma seçeneği sunmalıdır. Farklı cila türleri için farklı makineler satın alınmamalıdır. Kaliteli bir parlatıcı her tür cilalamayı yapma özelliğine sahip olacaktır.

8. Standartları karşılamaya yönelik bir 'Reçete' - Günümüzün bağlayıcıları için standartlar katıdır. Makine üreticisinin, konektör özelliklerini (aşağıdaki bölümde anlatıldığı gibi) elde etmek için iyi bir, tercihen resimli bir kullanım kılavuzu ile birlikte özel parlatma “tarifleri” sağlaması ve üretici ile açık iletişim hatlarına sahip olmanız önemlidir. Gelişen bu teknolojide sizi haberdar et.

FİBER OPTİK KONNEKTÖRLER İÇİN CİLALANMIŞ SON KABUL KRİTERLERİ

İletişim alanında, Telefon aktarımı için yüksek standartlara ve daha yüksek standartlara CATV aktarımı için daha yüksek standartlara ihtiyaç duyulmaktadır. Tekli modlu konektörler en iyi sonuçları elde etmek için kullanılır - ve bu optimum sonuçlar cilalı konektörün son yüz yüzeylerinin kalitesinin bir fonksiyonudur - Spesifik olarak, bunlar ölçülebilir performans özellikleridir
konektör parlatmada kontrol edilir. Bir parlatma makinesinin sağlaması gereken özellikler şunlardır:
1. Geri yansıtma
2. Ekleme Kaybı
3. Apex Ofset
4. Eğrilik Yarıçapı
5. Elyaf Kesim / Çıkıntı
6. Konektör Son Yüz İncelemesi

1. ARKA PLAN
Geri yansıtma, ışık dalgasını ileten, elyaftan kaynağa doğru geri yansıtılan ışıktır. Işık yansıması, eşlendiklerinde iki konektörün temas noktasında meydana gelir. Yüksek düzeyde bir Geri yansıması, fiber sistemin hızına ve netliğine bağlı sistemler için iletim sorunlarına neden olacaktır, çünkü istenen yüksek veri hızları, sinyal bozulursa bit hatalarıyla karşılaşabilir. Güncel endüstri Geri yansıma standardı <>

1

Konnektörler genel olarak PC, SPC, UPC ve APC olarak adlandırılır. Bunlar, bağlayıcı uç yüzleri tanımlayan ve ayrıca Geri yansıtma tanımıyla ilgili terimlerdir:

• PC (Fiziksel İletişim)
Temas eden küresel uç-yüzün açıklaması Geri yansıma Değer = –35db

• SPC (Süper Fiziksel İletişim)
Temas eden küresel uç-yüzün açıklaması Geri yansıma Değer = –45db

• UPC (Ultra Fiziksel İletişim)
Temas eden küresel uç-yüzün açıklaması Geri yansıma Değer = <>

• APC (Açılı Fiziksel İletişim)
Temas açılı küresel uç-yüzün açıklaması. Seçim açısı 8 ° 'dir. Bu açı Geri yansımayı <-65db'ye>

Parlak kablo üreticisi, <-50db'nin ortak="" “aralarında”="" dahil="" olmak="" üzere="" belirtilen="" bu="" değerlerden="" herhangi="" birini="" görebilir,="" ancak="" artan="" gereksinim,="" catv="" iletiminin="" gereksinimlerinden="" ağır="" şekilde="" etkilenen="" bir="" şey="" olan="" upc'dir=""><>

2. YERLEŞİM KAYBI

Ekleme kaybı, iki konektörün arayüzünde kaybedilen optik güç miktarıdır. Zayıf yerleştirme kaybı okumaları genellikle elyafın yanlış hizalanması, bağlantılar ("hava boşluğu" olarak da bilinir) ve / veya konektörün ucundaki bitim kalitesi arasındaki ayrımın bir sonucudur.

1

Ekleme kaybı, parlatma ekipmanının ve parlatma işlemini yapmak için kullanılan tekniğin bir işlevidir. Zayıf uç-yüz geometrisi üreten bir makine hemen hemen her zaman kabul edilemez düzeyde kayıp üretecektir. Ekleme kaybı için şu anda belirtilen standart <0.5db'dir, ancak="" genel="" olarak="" beklenen="" seviye=""><0.3db> Yukarıdaki performans özelliklerine ek olarak, titreşim ve sıcaklık döngüsü gibi olumsuz koşullar altında güvenilirliği ve devam eden uygun konektör performansını sağlamak için belirtilen belirli bir ürün geometrisi vardır. Bu özellikler mekanik parlatıcıların sağladığı yüksek kontrol seviyesine bağlıdır.

3. APEX OFSET

Apex terimi, küresel yüzeydeki konektörün ucundaki en yüksek noktayı tanımlar. Apex Offset, fiberin merkezi ile cilalı bir konektörün gerçek yüksek noktası arasındaki ölçülen mesafedir.

Her ne kadar Apex Offset cilalanmış lifin fiziksel bir durumunu bir performans parametresi yerine tanımlasa da, kendi başına bir kabul kriteri olarak kabul edilir. Aşırı bir Apex Ofseti, yüksek Yerleştirme Kaybı ve yüksek Geri yansıma okumalarına katkıda bulunur.

1

4. EĞLENCE RADYUSU
Eğrilik yarıçapı, bir konektörün son yüz küresel durumunun ölçümüdür. Bir konektör uç yüzünde oluşturulan yarıçap, konektör performansını etkiler ve bu nedenle belirtilir; yarıçap, başka bir konektörle eşlendiğinde, oluşan sıkıştırmanın çoğunun, fiberleri çevreleyen malzemeye uygulanacağı şekilde (yüksük olarak da adlandırılır) olmalıdır. emme). Genel olarak, kullanılan halkalar önceden yayılmıştır. Yarıçap parlatma sırasında konektör ile esnek bir parlatma yüzeyi arasına basınç uygulanarak, bir ağırlık uygulanarak veya sıkıştırmanın boyutsal olarak ayarlanmasıyla korunur (giderek daha nadir görülür, ancak bir PC ucunda düz uçlu bir yüksük oluşturulması yine de yapılır. esnek bir yüzeye baskı uygulayarak aynı temel tekniği). Esnek cilalama yüzeyi ne kadar sert olursa, sonuçtaki bağlayıcı yarıçap (daha düz) olacaktır. Tersine, daha yumuşak parlatma yüzeyi konektör yarıçapı ne kadar küçükse. Alt kesilmiş fiber ile birlikte uygun bir yarıçap, doğru fiber-konektör sıkıştırmasına izin verir. Eğrilik yarıçapı için endüstri şartnamesi 10-25 mm'dir. Bu aralık maksimum konektör performansına izin verir.

1

5. FİBER FAZLA / KORUMA

Bir konektör halkası içine bir elyaf girintisi yapıldığında, kullanılan terim “Fiber Alttan Kırma” dır. Bir elyaf yüksüğün üzerine çıkınca “Fiber Çıkıntı” olarak adlandırılır. Bu özelliğin ölçümü bir interferometre kullanılarak gerçekleştirilir. Bir İnterferometre, elyafın üzerinden geçen girişim çizgilerinin uzaklığını gösterir.

Çoğu parlatma dizisi, hem halka hem de elyafı aynı oranda kaldıran başlangıç ve ara parlatma için epoksi ve elmas alıştırma filmlerini çıkarmak için agresif malzemeler, silisyum karbür ile başlar. Bununla birlikte, son cilalama aşaması sırasında, sadece elyafa saldırdığı için, genellikle silikon dioksit gibi daha az agresif bir malzeme kullanılır. Son parlatma basamağı için agresif bir film kullanılırsa, aşırı düşük kesme oluşur.

Aşırı Fiber Undercut genellikle 50nm'den fazla olarak belirtilir. Fiber Alt Kesimi, hem Geri yansımayı hem de Ekleme Kaybını etkileyen bir durumdur. Konektörler birleştirildiğinde, elyafı çevreleyen halka malzemesi sıkıştırılır ve bu da elyafların temas etmesi için kabul edilebilir bir alt kesim / çıkıntıya sahip olan optimal olarak elyaflara izin verir. Yakın temasta bulunmayan lifler
hava boşluğu var. Bir hava boşluğu kabul edilemez Geri yansıma ve Ekleme Kaybı ölçümleri üretecektir.

1

Fiber çıkıntının da bir sınırı vardır - 50nm çıkıntının kabul edilebilir olması - Hem Alt Kesim hem de Çıkıntı, parlatma işleminin bir sonucudur. Aşırı çıkıntı varsa, konektör çiftleşme işlemi sırasında elyaf yonga ve / veya çatlama meydana gelebilir.

6. KONNEKTÖR DENETİMİ

Performans kriterlerinin, Geri yansıma ve Ekleme Kaybının ölçümü için, genel olarak parlatıcılara aşina olan sayaçlar vardır. Geometrik kriterler, Apex Ofset, Eğrilik Yarıçapı ve Elyaf Altı Kesimi, bir İnterferometre kullanılarak onaylanır.

Gözle muayene, cilalı yüzeyin değerlendirilmesinde her zaman önemli bir rol oynayacaktır (aşağıdaki şemaya bakınız), ancak geometriyi doğrulamak için şimdi artan şekilde kullanılan interferometre gerekmektedir. İnterferometreler, kullanıcının ürünün kabul edilebilirliğini belirlediği bir monitörü sağlayanlardan konektörün tüm performansını ve geometrik özelliklerini içeren basılı bir okuma sağlayan bilgisayar destekli programlara kadar çeşitli kaynaklardan temin edilebilir.

1

CİLALAMA TEKNİKLERİ

Uygun parlatma için kritik olan, çeşitli işlemlerin gerçekleştirilmesine yol açan, uygulanan işlemdir - tekniktir.
özellikleri.

İlk konektörlerin tümü, yakın oldukları (SMA üzerindeki doğrusal tolerans, örneğin 8 mikron) olduğu, ancak gerçek temastan kaçındıkları belirtilen düz uç yüzleri ile üretildi. Polishing geliştikçe PC (Fiziksel Temas) konsepti gelişti - küresel son yüzler, fiberler gerçek fiziksel teması kuruyordu - PC bitirimi, ışık dalgası iletiminin artmasına izin veren hava boşluğu ortadan kalktığından çok daha iyi bir performans elde etti.

Yaygın olarak kullanılan önceden yayılmış halkaların geliştirilmesinden önceki ilk PC bağlayıcıları, parlatma işleminin bir parçası olarak düz uç yüzlerinin küresel olarak oluşturulmasını gerektiriyordu. Tekli PC bağlayıcılar için bu geleneksel parlatma teknikleri, dört aşamalı bir işlem içeriyordu: epoksi giderimi, halka oluşturma, ön cilalama ve son cilalama. Bu aşamalar, genellikle bir elmas parlatma filmi kullanılarak gerçekleştirilen, epoksi giderimi ve halka oluşturma aşamaları için agresif malzemeler kullandı. Bununla birlikte, şimdi, hemen hemen tüm konektörler "önceden yayılmıştır" ve parlatma işlemi, küresel yüzeyin aşırı bozulmasından kaçınmalıdır - mekanik bir işlemin iyi yapabileceği bir şey (ve manuel bir işlem kötü). Sonuç olarak döngü süresini kısaltmak ve mevcut konektör konfigürasyonlarına uyum sağlamak için film geçişlerini değiştirmek geleneksel parlatma tekniklerini canlandırmıştır. Şimdi, geleneksel dört aşamalı işlem çok daha gelişmiştir (epoksi giderimi, cila başlangıcı, ara cila ve son cila).

Aşağıdakiler singlemode ve multimode parlatma için parlatma tekniklerinin bir listesidir.

1

1

EK CİLALAMA TEKNİK YORUMLAR

Daha yeni parlatma teknikleri, daha önce popüler olan agresif epoksi gideriminin ve yüksük oluşturan adımların, parlatma işlemi sırasında en aza indirilmesi gerektiğini ve önceden oluşturulmuş yarıçapa bağlılığın arttırılması gerektiğini göstermektedir. Bu, epoksi giderimi için daha ince derecelerde silikon karbür kullanılarak ve yüksük oluşturma aşamasının değiştirilmesi veya hatta ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştirilebilir. En güncel teknikler üç aşamalı bir işlem kullanır; epoksi giderimi, yüksük parlatma ve elyaf parlatma. Bu teknik, mevcut performans standartlarını korurken daha yüksek üretim seviyeleri sunar ve konektör başına daha düşük maliyetle sonuçlanır.

Makine parlatma, artan performans ve üretim taleplerini karşılamak için mevcut olan tek pratik yoldur. Manuel cilalamanın etkili olabileceği ölçüde, yüksek vasıflı personel tarafından (tekrarlı ve monoton bir görev için) performans talep eder ve spesifikasyonlar zorlaştığında - SPC, UPC, APC - manuel cilalama mantıksız hale gelir (imkansız değilse) ) görev. Diğer "yüksek teknoloji" alanlarında olduğu gibi, makinelerin tekrarlanabilir ultra-hassas görevleri yerine getirebilme yetenekleri cevaptır.

Yukarıda açıklandığı gibi, bir Parlatma Makinesinin, tüm spesifikasyonları karşılayan cilalı bağlantıların üretilmesi için iyi talimatlara ve bir "tarife" ye sahip olması gerekir. Bununla birlikte, endüstrinin öğrenmeye ve gelişmeye devam ettiği süreci etkileyen birçok değişken vardır. Seçilen makinenin yeni gelişmeleri dahil etme kabiliyetine sahip olması ve üreticinin sizi bilgilendirmesi ve destek ve tavsiye için hazır olması önemlidir.

CİLALAMA İPUÇLARI VE PROSES DEĞERLENDİRMELERİ

Bazı durumlarda, makine kullanıcısı parlatıcıdan başka değişkenler içeren bazı faktörlerin farkında olacaktır. Aşağıdakiler, genel olarak gözden kaçırılan birkaç öğedir.

1. Parlatma Filmleri
2. Epoksi
3. Temizlik
4. Yağlama

1. Parlatma Filmleri - Filmler parlatma işlemlerinizdeki en önemli faktördür. Kalite ve derecelendirmeler tedarikçiden tedarikçiye değişir. Bir parlatma tekniği geliştirildiğinde, film tipi, yapım ve partikül boyutu dikkatlice seçilmelidir. Aşırı agresif filmler 125μm'lik bir elyafı imha edebilir ve küresel yarıçap onarımın ötesine geçebilir. Ayrıca, gerçek maliyet için kritik öneme sahip olan, parlatma filminin, filmlerin sağladığı çevrim ömrü ile ilgili olan başlangıç maliyetidir; bu, çeşitli üreticilerden büyük ölçüde değişebilir.

Uç – Her parlatma filminin parçasını her kullanımdan önce ve sonra temizleyin. Temizlik (tartışıldı)
altta) film ömrünü uzatacak ve konnektör başına maliyeti azaltacaktır.

2. Epoksi-farklı tipteki epoksiler, belirli derecelerde silisyum karbür parlatma filmleri ile daha kolay çıkarılabilir. Bu aşamada kullanılacak filmler, epoksi tipine ve konektör uç yüzüne monte edilmiş epoksi boncuk boyutuna bağlıdır. Farklı epoksiler farklı sertlik seviyelerindedir - bazıları yapışkan ve bazıları sert - Sert epoksiler daha kaba partikül boyutlu filmler (20 um, 30 um, vb.) İle kolayca çıkarılırken, daha yumuşak epoksiler daha küçük partikül boyutlu filmler için daha uygundur. yani, 9 um, 5 um, vb.

İpucu - Parlatmadan önce konektörde kalan epoksi boncuk en aza indirilmelidir (bir iğne ucunun boyutu). Bu, tüm parlatma filmlerinin ömrünü uzatacaktır. Ayrıca, ihtiyaçlarınız için en uygun epoksi temizleme filmini bulana kadar farklı karbür karbondioksit oranlarını deneyin.

3. Temizlik – Optimum bir bağlayıcı cilası istendiğinde kirlilik içermeyen bir ortam gereklidir. Kirlenmeyi en aza indirmek için beş maddeye ihtiyaç vardır:

1. Deiyonize / Filtreli Su
2. İzopropil Alkol
3. Lint Ücretsiz Dokular
4. Lint Ücretsiz Swablar
5. Konserve Hava

Deiyonize / Filtrelenmiş Su - Yabancı parçacıkların cilaları tahrip etmesini önlemek için temiz suya ihtiyaç vardır. Musluk suyu ve diğer su kaynakları, 15 mikron büyüklüğünde parçacıklar (kir) içerir. Bu boyuttaki enkaz cilalı bir konektörü yok edecektir. Deiyonize veya Filtrelenmiş Su bu olasılığı ortadan kaldıracaktır.

İzopropil Alkol - Alkol, parlatma filmlerini, konektörleri ve çevresindeki alanı (otomatik parlatıcı içinde) her parlatma adımından önce ve sonra temizlemek için kullanılmalıdır. Bu neredeyse herhangi bir parçacığı veya enkazı ortadan kaldıracaktır
sonraki parlatma adımına geçme.

Tüysüz Dokular - Dokular alkolü filmlere, konektörlere ve makineye uygulamak için kullanılacaktır. Dokular ayrıca parlatma işleminin test ve inceleme aşamasından önce konektör uç yüzünü kurutmak için kullanılacaktır.

Tüy bırakmayan Swablar - Referans sayaçlarını daima temizleyin ve kuplörler swabları alkole batırır. Kirlilik içermeyen bir ortam yaratırken, ölçüm cihazları ve kuplaj cihazları en fazla göz ardı edilen ekipman parçalarıdır. Test ekipmanı temizliği bir alışkanlık haline gelmelidir. Bu enstrümanların tekrar tekrar kullanılması, artıkların birikmesine neden olacaktır. Doğru şekilde korunursa, doğru sonuçların güvenle verildiği garanti edilebilir, sorun çıkmaması söz konusu değil, kötü performans en aza indirilecektir.

Korunan Hava - Bu konektör kuplörlerinden birikintileri çıkarmak için çok kullanışlıdır. Konektörlerden, filmlerden veya iş istasyonundan tozu çıkarmak için genel bir temizlik maddesi olarak da kullanılabilir.

Uç – Referans kablosu son yüzünü, son yüz hataları için periyodik olarak kontrol edin. Bağlama ve bağlantıyı kesme, bir süre boyunca birikinti birikmesine neden olur. Tüy bırakmayan bir doku kullanarak son yüzünü alkolle temizleyin. Ayrıca, zamanın belirli bir noktasında referansın yenilenmesi gerekecektir. Tekrar tekrar cilalama yapıldıktan sonra referans kablosunun değiştirilmesi gerekecektir.

4. Yağlama - deiyonize su, filtrelenmiş su ve süspansiyonlar, doğru kullanıldığında, konektör performansını artırabilir. En iyi çözümler 20-60nm arasında çok küçük parçacık boyutlarına sahiptir. Çözelti parçacık büyüklüğü, son polisaj filminin büyüklüğünün en az yarısı olmalıdır. Geri dönüş kaybını 5dB kadar azaltmak için çözümler kullanılıyor. Kolloidal bazlı çözümlere dikkat edin. Hızlı kuruma eğilimindedirler ve konektörün uç tarafından hızlı bir şekilde çıkarılmazsa cilaları yok edebilirler. Ayrıca, çözeltiyi oda sıcaklığında kuru bir alana yerleştirin. Soğuk sıcaklıklardan gelen çözümleri koruyun. Birçok çözüm, daha katı (yoğun) olduklarında performansı geliştirme yeteneklerini kaybeder.

İpucu – Çözeltiyi seyreltin. Herhangi bir 2 ila 5 parça filtrelenmiş / deiyonize su içeren bir parça çözeltisi performansınızı artırabilir.

SONUÇ
Mekanik parlatma makineleri, talep edilen yüksek kalite seviyelerini korurken, fiber kablo üreticilerine ve orijinal ekipman üreticilerine yüksek üretim gereksinimlerini karşılamada ekonomik bir yol sağlar. Polisaj makinelerinin kullanılması bir zorunluluk haline gelirken, makine seçiminde yargı kullanmak önemlidir. Üreticilerden performans taleplerini (test sonuçlarının basılmış bir kopyasını sağlayan otomatik test ekipmanının varlığı) mümkün kılmak için objektif kanıtlar talep etmeleri, kendi incelemeleriniz için referanslar ve bileşenlerin örneklerini vermeleri makul. Bunun hala dinamik ve büyüyen bir alan olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin. Konnektörler değişecek ve işleme teknikleri gelişecektir. Konnektör konfigürasyon ve parlatma tekniği değişikliklerine kolayca adapte olabilen ekipmana sahip olmak önemlidir. Ayrıca, ekipman üreticisinin bu gelişmelerin farkında olması ve bunlara dahil olması ve ekipman kullanıcıları ile etkili bir şekilde iletişim kurması da aynı derecede önemlidir. Yüksek performans ve ekonomik üretim, endüstrideki hepimiz için bir zorunluluktur ve zorluğun etkin bir şekilde karşılandığı açıktır. Fiber optik haberleşme için parlak bir geleceğin, doğru şekilde hazırlanmış bir şirketin başarılı olabileceği bir gelecek göstergesidir.

Bir çift:OM4 FİBER SIKÇA SORULAN SORULAR Sonraki:Kapalı Fiber Jumper Kabloları