Yerel ağda OADM uygulamaları

- Aug 02, 2019-

Yerel ağda OADM uygulamaları

WDM metro ve uzun mesafeli dalgaboyu bölümü, farklı uygulamaların ve lead'in farklı ihtiyaçları nedeniyle de yapı olarak farklıdır. Ultra uzun mesafeli WDM uzun mesafe iletimine odaklanın ve daha yüksek maliyetlere rağmen elektrik rölesinin sayısını azaltın, tüm dalga boyları OTM'yi arka arkaya kadar aşağıya kullanın, ancak pahalı elektrik röle operatörleri ile karşılaştırıldığında fiyatları kolayca kabul edin . Ancak yerel ağ içindeki genel mesafe çok uzun olmayacak, 200 ~ 400km arasında, odak yerine düğüm noktası, mesafe ve iletim özellikleri işletme maliyeti düşüldüğünde küçük elektrik rölesi sayısını azaltır çok önemli. Uzun dalga, OTM'nin tüm ağda açıkça uygunsuz bir şekilde ve bu nedenle metro WDM'nin OADM OADM (Optik Dalgaboyu Ekleme / Bırakma Çoklayıcı) 'nın piyasaya sürülmesi olarak açıkça belirtilmesi durumunda, diğer dalga boylu kanalların iletimini etkilemeden istenen dalga boyunu seçmeli kanal yapın . OADM, zaman alanındaki etki alanında doğrudan geleneksel SDH ekipmanı elektriksel OADM fonksiyonunun optik alanındaki geleneksel ışık - elektrik - ışık dönüşümünden kaçınır; Ek olarak, OADM düşük bir ekleme kaybına sahiptir ve grup ağ kapasitesini artırır. OADM, dalga alt sistemlerini ilk noktadan noktaya bağlantılara ve çok noktadan noktaya çok noktadan bağlantılara dönüştürdüğü, yerel ağdaki DWDM sistemini daha esnek ve kullanışlı hale getirdiği, metro WDM inşaat maliyetlerini büyük ölçüde azalttığı söylenebilir. ve nihayetinde gelecekteki optik ağın vazgeçilmez kilit bileşenleri haline gelir.

Yerel ağda OADM uygulamaları

Yerel ağ geçidinin ağ yapım maliyetini nasıl düşüreceğinize ve operasyonel kapasiteyi nasıl arttıracağına dikkat edin, bu nedenle yerel ağdaki OADM sistemi mümkün olduğu kadar düşük maliyetli, yüksek yön maliyetine doğru geliştirmelisiniz. Metro özelliklerinin kombinasyonuna ve ayarlanabilir OTU C / DWDM entegrasyonunun ve diğer özelliklerin tanıtımına dayanan orijinal OADM temelinde, ağ yapısını ve bakım maliyetlerini büyük ölçüde azaltarak ve metro WDM'sini daha da optimize edin.

İletim ağı yapımı ve işletme maliyetleri, mevcut gelişmelere göz atması gereken önemli bir sorundur. Sadece ikisi de geliştirme ihtiyaçlarını karşılar, ancak aynı zamanda teknoloji maliyetini önemli ölçüde azaltır, pazar ve canlılığa sahip olur. Büyük kapasiteli, çok servisli, düşük maliyetli, ölçeklenebilir ve yönetim özellikleri kullanan Metro WDM OADM tasarımı, yerel ağ iletim çözümlerinin önemli bir aracı haline geldi. Ayarlanabilir OTU teknolojileri, C / DWDM entegrasyonu ve esnek tasarımla birleştirilmiş yeni bir GE iş transferi modeli getirerek, yaygın olarak kullanılan veri hizmetlerinin geliştirilmesine bağlı olarak ağ inşaatı maliyetini büyük ölçüde azaltır.

1. WDM ekipman veri iletim ağı çözümleri iş

Metro / yerel ağın yapımında, genellikle ağ seçiminin temel katmanında bulunan OADM halka ağ omurga düğümlerini oluşturmak önemlidir. Ses, veri ve diğer hizmetler için entegre bir optik taşıma platformu olan çekirdek ağın en kıdemli üyesi olan iş, iletim, dağıtım, yakınsama ve işin diğer yönlerinde hayati bir rol oynamaktadır.

Metro / yerel ağ veri transferi, Şekil 2'de gösterilen birkaç OADM Şekil 1 çözümüne sahiptir, ana özellikleri aşağıdaki gibidir:

Şekil 1 metro / yerel ağ veri aktarımı çözümleri 1Şekil 2 Metro / yerel ağ veri iletimi çözümü 2

● Doğrudan fiber optik sürücü yerine halka ağı kullanın, birçok değerli Metro / yerel fiber kaynağından tasarruf edin.

● Sistem esnek, ölçeklenebilir, çeşitli işletme oranlarını ve sinyal formatlarını destekler, şeffaf dalga boyu servis zamanlaması birimleri sağlar, orijinal işletme dalga boyunu etkilemeden dalga boyunu artırarak yeni işlerin genişlemesi sonrası, pazarın rekabet gücünü büyük ölçüde artırır. ağ.

● Erken sistem planlamasının fiili ihtiyaçlarına göre dalgaboyu ve aşağı sayısı, yükseltilmesi kolay genleşme sonrası, 800G'ye kadar olan sistem bant genişliği, operatörün inşaat yatırımının en yüksek koruma derecesi.

● Ağ düğümü ölçeklenebilirliği ve çok çeşitli hizmetler, çok hızlı arabirim sağlar; STM-1/4/16/64, FE, GE / 10GE, POS, ATM, FC, FICON, ESCON, DVB ve 10M’ye erişebilirsiniz ~ 2.5G herhangi bir oranda iş.

● 4 × STM-1/4 / 16,2 / 8 × GE, 8 × herhangi bir özetleme gibi büyük partiküllerde servis yakınsama.

● GE için, 10GE ve diğer önemli veri servisleri, geleneksel çift güdümlü korumaya kıyasla optik katman üzerinde çeşitli koruma sağlayabilir ve etkili olabilir.

2. Metro / yerel ağ veri aktarımı çözümleri

OADM halka ağı kullanan IP MAN çekirdek yönlendirme katmanı (Şekil 1) arasında, ağ bant genişliği darboğazlarını ve yönlendirme korumasını ve diğer sorunları çözmeye odaklanmış, iş çoğunlukla GE, 10GE veya POS iş odaklı. OADM çekirdek ağ veri iletimini çözmez, aynı zamanda ses trafiğini de taşır Metro / yerel ulaşım ağı Aşağıdaki SDH çalıyor. Ek olarak, büyük ölçekli iş parçacıklarının (155M özel hat hizmetleri vb.) Metro / yerel ağı, yakınsama işlemesi, kanal kaynaklarının verimli kullanımı için. Kritik veri hizmetleri için, optik katmanda, 1 + 1 optik kanal koruma teknolojisinde iki fiber çift yönlü kanal paylaşımlı koruma sağlayabilir.

3. Metro / yerel ağ veri aktarımı çözümleri

Büyükşehir bölgesinde veya yerel ağ IP çekirdek yönlendiricilerinde, OADM ağı kullanan (Şekil 2) üç farklı anahtar (farklı bölgelerdeki veri hizmetleri Anahtar) arasında geçiş yaparak, ağ bant genişliğini, uzun mesafeli iletim, fiber optik ve diğer kaynakları kısıtlayan sorunları çözer. GE merkezli. Veri trafiğini iletmek için OADM halka ağında, GE iş planlamasını genellikle tek mülkiyete çift bağlantılı hale getirebilir, pahalı uzun mesafeli veri portu olanaklarından tasarruf sağlayabilirsiniz, işletme çeşitli optik katman koruması (ms seviyesi) sunar. daha verimli ve hızlı bir şekilde korumak için atfedilebilen geleneksel çiftten (saniye).

4. Metro / yerel ağ veri aktarımı çözümleri

Ağ bant genişliği servis koruması, uzun mesafeli iletim ve GE tek mülkiyet problemini çözmek için IP MAN OADM şebekesini kullanan farklı bölgesel veya yerel ağlar (Şekil 3). OADM halka ağını kurmak için büyük bir yerel ağ veri aktarımı çözümleri sunar. Ekipman durumu veri ağı ve kablo kaynakları nedeniyle, çekirdek yönlendirme anahtarı veri trafiği, tek bir GE bağlantısına bağlanabilir ve bir halka oluşturamaz. OADM halka ağ grubu tarafından, güvenilir bir garanti sağlamak için iş güvenli bir şekilde aktarmak için optik katmana dayalı çeşitli koruma sağlayabilir. Ek olarak, OADM teknolojisi, vilayetler ve şehirler arasında uzun mesafeli veri servisi iletimi sorununu çözebilir.

Bir çift:Kaba WDM genişleme programı Sonraki:Cat5 Ağında Cat6 Kablo Kullanabilir miyim?