Optik Zayıflatıcı ve Optik Güç Ölçer Kalibrasyonu

- Aug 21, 2019-

Optik Zayıflatıcı ve Optik Güç Ölçer Kalibrasyonu

Fiber optik ağ sistemlerinde, bir optik sinyalin güç seviyesinin, serbest alanda veya bir optik fiberde olduğu her zaman aynı değildir. Örneğin, fiber optik alıcılar için çok fazla ışık aşırı yüklenebilir ve bit hata oranını düşürebilir. En iyi bit hata oranını elde etmek için, ışık gücünün azaltılması gerekir; bu sefer, bir optik zayıflatıcı, daha yüksek gücü azaltarak ve farklı cihazlar arasında akıcı sinyal iletimlerine uygun olanı kullanarak ışığın gücünü dengelemeye ihtiyaç duyar.

Fiber optik zayıflatıcı çalışma prensibi, ekstra ışık enerjisini emen ve gözlerinizi göz kamaştırmamaktan koruyan bir güneş gözlüküyle karşılaştırılabilir. Zayıflatıcılar tipik olarak, içinde ışık enerjisini eşit olarak emdikleri bir çalışma dalga boyu aralığına (genellikle 1310 ila 1550 nm) sahiptir. İyi bir elyaf zayıflayıcısının önemli bir özelliği, ışığı yansıtmamalı, ekstra ışığı hasar görmeden absorbe etmeleridir. Fiber optik haberleşmede kullanılan ışık gücü oldukça düşük olduğundan, genellikle zayıflatıcıya gözle görülür bir hasar olmadan emilebilir.

Fiber optik zayıflatıcılar, fiber optik ağdaki ışığın gücünü azaltmak için kullanılır. iki tip fiber optik zayıflatıcı, sabit değerli fiber optik zayıflatıcı, örneğin, 2dB gibi sabit bir değer kaybında fiber ışığın gücünü azaltabilen zayıflatıcıyı belirtir. Uygulamaları telekomünikasyon ağları, fiber optik test tesisi, LAN ve CATV sistemlerini içermektedir. Sabit değerli fiber optik zayıflatıcılar dört gruptan oluşur: Sabit fiş tipi, sabit adaptör Tipi zayıflatıcı, sabit Sıralı tip zayıflatıcı ve Sabit Hibrit Adaptör tipi. Ayarlanabilir fiber optik zayıflatıcı, fiber optik bağlantıya ayarlanabilir bir Zarar verebilen zayıflatıcıya atıfta bulunurken, genel olarak test ve ölçüm için kullanılır, ancak EDFA'da farklı kanallar arasındaki ışık gücünü eşitlemek için geniş bir kullanım alanına sahiptir. Değişken Fiber optik zayıflatıcılar üç gruptan oluşur: Değişken fiş tipi, Değişken adaptör tipi, Değişken Hat içi tipi ve Manuel VOA tipi.

Zayıflatıcılar, bölmeli fiber optik zayıflatıcı olarak adlandırılan dişi-dişi olabilir veya aynı zamanda bir fiş fiber optik zayıflatıcı olarak da adlandırılan dişi-erkek olabilir. Bulkhead ve fiş tipleri kablo olmadan tasarlanmıştır; başka tipte inline fiber optik zayıflatıcı bir parça fiber optik kablo ile tasarlanmıştır. Geniş aralıklı değişken ve inline fiber optik zayıflatıcılar. Inline fiber optik zayıflatıcılar, geleneksel konnektör tipi fiber optik zayıflatıcılarla karşılaştırıldığında daha doğru zayıflamaya sahiptir. Değişken hat içi Optik zayıflatıcılar, farklı çalışma dalga boylarındaki kazancı dengelemek için optik amplifikatör sistemlerindeki bir optik güç ölçer ile sıkça kullanılır.

FOCC'de LC, SC ve ST, FC, MU, E2000, Sabit Adaptör Tipi Zayıflatıcılar, Hat İçi Sabit Zayıflatıcılar, Değişken Zayıflatıcı Enstrüman ve Değişken Zayıflatıcıları içeren çok çeşitli fiber optik zayıflatıcılar tedarik edilir. Fiber optik zayıflatıcılarımız uluslararası standartlara göre üretilmiştir ve şu anda uluslararası pazarda mevcut olan fiber optik ürünlerle kompartmanlıdır.

Optik zayıflatıcı, optik sinyal seviyelerinin geniş bir güç aralığında ayarlanması gereken temel bir bileşendir. Güvenilir ölçümler yapmak için, fiber optik ışık kaynağının karakteristik etkileşimleri dikkate alınmalıdır. Optik ışık kaynakları, LED, halojen ve lazer gibi çeşitli tiplerde sunulabilen fiber sistem kaybını test etmek için fiber optik güç ölçer ile birlikte kullanılır. Optik zayıflatıcı ve optik güç ölçer kalibrasyon sistemi ile zayıflama, telekom ve CATV ağı için gereken herhangi bir seviyeye kolayca değiştirilebilir.

Bir çift:Fiber Patch Kabloları — Özellikler, Uygulamalar ve Tipler Sonraki:MTP Fiber Optik Yama Kablosu Ve Satın Alma Rehberi