Fiber Optik Kablo Teknik Özellikleri'ne Genel Bakış

- Jul 09, 2019-

Fiber Optik Kablo Teknik Özellikleri'ne Genel Bakış

Birçok soru bize fiberleri korumanın önemli olduğunu söylüyor. Fakat fiber kabloları nasıl koruyacağımızı, ilki fiber optik kablo özelliklerini bilmek, ne zaman biz biliyorsak, onu en iyi şekilde koruyabiliriz. Kablonun görevi, bir kurulumda karşılaşılan tehlikelerden fiberleri korumaktır. Kablolar kimyasallara maruz kalacak mı yoksa geniş bir sıcaklık aralığına dayanmalı mı? Woodchuck veya çayır köpeği tarafından kemirilmeye ne dersiniz? Binaların içinde, kabloların elyafları korumak için çok güçlü olmaları gerekmez, ancak tüm yangın kodu hükümlerini yerine getirmeleri gerekir. Binanın dışında, kablonun doğrudan gömülüp döşenmesine, boruya çekilmesine, havaya ya da her neye asılmasına bağlıdır.

Plan belirli sayıda fiber gerektireceğinden, kabloya yedek fiber eklemeyi düşünün - Fiber optik kablo maliyeti ucuz! Bu şekilde, elyafı yapıştırırken, ayırırken veya sonlandırırken bir ya da iki elyafı kırarsanız, başınız belaya girmez. Ve son kullanıcıdan gelecekteki genişleme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmasını isteyin. Çoğu kullanıcı, özellikle kampüs veya omurga uygulamaları için çok modlu çift yönlü fiber optik kabloya tek modlu çift yönlü fiber ekleyerek gerekenden çok daha fazla fiber yükler. Şimdi, standart fiber optik kablosunu bilelim.

Standart bir fiber optik kablo, dört özel parçadan oluşur:

Çekirdek - Bir fiber optik merkezi camdan yapılmıştır ve bu tüp kablonun ışık sinyallerini taşır. Fiber optik kablo tipine (tek modlu veya çoklu mod) bağlı olarak, çekirdek boyutu değişir. Tek modlu dubleks fiber, tipik olarak 8.3 ila 10 mikron arasında bir çapa sahip olan küçük bir cam çekirdekten oluşur. Bu kablo türü genellikle uzun mesafelerde yüksek hızlı veri aktarımı için kurulur. Çok modlu fiberler için çekirdek daha büyüktür. Çekirdek büyüklüğü, tek modlu çekirdekten 5 ila 7 kat daha büyüktür. 50 ila 62,5 mikron arasında değişen çapa sahip, çok modlu dubleks fiber optik kablo, yüksek veri uygulamaları için mükemmeldir. Çok modlu kablolar tipik olarak, tek modlu fiber optik kablolardan daha kısa mesafelerde kullanılır.

Kaplama tabakası - Ayrıca camdan yapılan bu “çekirdek kapağı”, ışığı çekirdeğin içinde tutmak için kullanılır. Verileri aktarırken (özellikle uzun mesafelerde), ışık ışınları birbirlerini yansıtabilir ve farklı yönlerde hareket edebilir. Giydirme, bu sinyalleri düz tutar.

Tampon - Tampon kaplama olarak da adlandırılan bu manşon çekirdeği ve kılıfı dış ışık, nem, kir ve diğer maddeler gibi yabancı maddelerden (FM) korur. Tampon, olmamasından daha sık, plastikten yapılır.

Kılıf - Fiber optik kablosunun dış kısmı tipik olarak sağlam, dayanıklı poliüretandan yapılmıştır. Görevi, fiber optik kablonun genel bütünlüğünü korumaktır. Ceket, fiber optik kablodaki ilk savunma hattıdır. Yönlendirme kabloları, fiber optik kabloya (bükülmeler, düğümler vb.) Baskı yapabilir ve bir ceket bu olası tehlikeleri önlemek için bazen ekstra bir katman içerebilir.

Fiber Türlerine Dayalı Fiber Optik Kablo

Bir kablodaki fiber tiplerine göre, fiber optik kablolar üç tip olarak sınıflandırılabilir.

Tek Modlu Fiber Optik Kablo
Kablodaki tüm elyaflar tek modlu elyaflardır.

Çok Modlu Fiber Optik Kablo - Çok Modlu Fiber Optik Kablo
Kablodaki tüm lifler çok modlu kablolardır.

Hibrit Kompozit Kablo
Hem tek modlu hem de çok modlu lifler, tek modlu bir kabloda, 4 çok modlu lif ve 4 tek modlu lif gibi paketlenir.

Fiber optik kablo hakkında daha fazla bilgi için, pls fiber optik kablo üreticisi odaklanın-FOCC.Teşekkür ederiz!

Bir çift:Cat5e, Cat6, Cat6a Toplu Ethernet Kabloları için Önyükleme Kapağı ve RJ45 Fişi Nasıl Seçilir? Sonraki:Fiber Optik Kabloların Takılması ve Test Edilmesi