Gevşek Tüplü Kablo ve Sıkı Tamponlu Kablo Teknolojisi

- Sep 19, 2019-

Gevşek Tüplü Kablo ve Sıkı Tamponlu Kablo Teknolojisi

Kuzey Amerika'da fiber optik ağları tasarlamak için kullanılan iki temel kablo tasarımı vardır. Bunlardan biri, birçok dış tesislerde, kanallarda, doğrudan gömülü uygulamalarda uygulanan, gevşek tüplü fiber kablodur. Bir diğeri de, öncelikle binaların içinde kullanılan sıkı tamponlanmış fiber optik kablo. Bir kablo tasarımını seçmeden önce, kabloların içinde mi yoksa dışında mı kullanılacağını belirledikten sonra göz önünde bulundurulması gereken daha birçok faktör vardır.

Gevşek Tüp Kablosu

Gevşek boru kablolarının modüler tasarımı tipik olarak, her bir tampon boru için maksimum 200 elyaftan daha fazla kablo elyaf sayısıyla tampon tüp başına 12'ye kadar elyaf tutar. Gevşek tüplü kablo tasarımında, renk kodlu plastik tampon tüpleri, optik fiberleri barındırır ve korur, ayrıca sistemdeki fiberlerin tanımlanmasında ve uygulanmasında yardımcı olur. Bir jel doldurma bileşiği, su girişini engeller. Aşırı lif uzunluğu (tampon tüp uzunluğuna göre), liflerin kurulum ve çevresel yüklenme gerilmelerinden yalıtılmasını sağlar. Gevşek boru kabloları tamamen dielektrik olabilir veya isteğe bağlı olarak zırhlı olabilir.

Tipik olarak aramid ipliği ile çevrili kablo çekirdeği, birincil çekme dayanımı elemanıdır. Dış polietilen kılıf çekirdek üzerine sıkılır. Zırh gerekiyorsa, zırhın üzerine eklenmiş bir ek ceket ile tek bir kılıflı kablonun etrafında bir oluklu çelik bant oluşturulur.

Gevşek boru kabloları tipik olarak anten, kanal ve doğrudan gömülü uygulamalarda tesis dışına montaj için kullanılır. Bu kablolar dış mekan bitkileri uygulamaları için mükemmeldir, çünkü su emici toz veya yüksek nem koşullarına dayanabilen jel ile doldurulmuş gevşek tüplerle yapılabilir. Ayrıca sürekli mekanik stres altında daha kararlı bir iletim sağlarlar.

Sıkı Tamponlu Kablo

Tampon tüpleri, bir anti-burkulma elemanı olarak işlev gören bir dielektrik veya çelik merkezi eleman etrafına sarılır. Sıkı tamponlanmış kablo tasarımlarında, tamponlama maddesi elyaf ile doğrudan temas halindedir. Düşük sıcaklıklarda düşük zayıflama değişiminin yanı sıra düşük ezilme ve darbe dayanımına sahiptir. Sıkı tamponlanmış tasarım, dış tesis kablolarını terminal ekipmanına bağlayan “jumper kabloları” ve ayrıca bir tesis ağındaki çeşitli cihazları bağlamak için çok uygundur. Gevşek tüplü kablolarda olduğu gibi, sıkı tamponlanmış kablolar için optik şartnameler, çalışma sıcaklık aralığı ve kablo ömrü üzerindeki tüm fiberlerin maksimum performansını da içermelidir.

Koparma tasarımı ve dağıtım tasarımı, sıkı tamponlanmış kabloların iki tipik yapısıdır. Koparma tasarımının her bir sıkı tamponlanmış elyaf için ayrı bir kılıfı vardır ve dağıtım tasarımının sıkı tamponlanmış tüm elyafları koruyan tek bir kılıfı vardır. Modüler tampon tüp tasarımı, diğer korumalı tampon tüpleri diğer yerlere yönlendirilmeden müdahale etmeden, elyaf gruplarının orta noktalarda kolayca bırakılmasını sağlar.

Sıkı tamponlanmış tasarım, taşıma, yönlendirme ve bağlantı sırasında tek tek elyafları korumak için sağlam bir kablo yapısı sağlar. İplik mukavemet elemanları, çekme yükünü elyaftan uzak tutar. Çok lifli, sıkı tamponlanmış kablolar genellikle bina içi, yükselticiler, genel bina ve plenum uygulamaları için kullanılır.

Tek fiber ve çok fiber sıkı tamponlanmış kablolar mevcuttur.

Tek Fiber sıkı tamponlanmış Kablo

Tek fiber kablolar, sıkı bir tamponla çevrili tek bir fiber tele sahiptir. Gevşek boru kablolarını doğrudan alıcılara ve diğer aktif ve pasif bileşenlere sonlandırmak için, tek lifli sıkı tamponlanmış kablolar pigtailler, bağlantı kabloları ve atlama kabloları olarak kullanılır.

Çok Fiberli, sıkı tamponlanmış Kablo

Çoklu fiber kablolar, ortak bir dış ceket içinde bulunan iki veya daha fazla sıkı tampon kablosuna sahiptir. Genel bina, yükselticiler ve plenum uygulamaları genellikle çok lifli, sıkı tamponlanmış kablolar kullanır. Bu kablolar ayrıca binalar içindeki kolaylık ve esnekliği ele almak ve alternatif taşıma ve yönlendirme için kullanılır.

Bu yenilikçi ağ tasarımları ile, dökme fiber optik kablolar daha kolay ve daha verimli özel kablo montajı için zemin hazırlamıştır. Bir idari, tıbbi veya endüstriyel ağ için olsun, fiber optik ağlar hızla bir numaralı seçenek haline geliyor.

Bir çift:İÇ VEYA DIŞ FİBER KABLOSUNUZ İÇİN BUHBER TUBE FAN ÇIKIŞ KİTİNİ NASIL SEÇİMİZ Sonraki:Zırhlı Fiber Süveter