Tipik CWDM Optik Elemanlar ve Özellikleri

- Feb 29, 2020-

CWDM VS DWDM, bitişik dalga boyları arasındaki aralıkta belirgin bir şekilde farklılık gösterir. DWDM, birçok kanalı küçük bir kullanılabilir spektrumda paketler ve aralarında 1 ila 2 nm aralıklarla yerleştirir; DWDM sistemleri yüksek kanal sayısını destekler, fakat bitişik kanalların karışmamasını sağlamak için pahalı soğutma ekipmanı ve bağımsız lazerler ve modülatörler gerektirir. CWDM sistemleri ise 0.1 nm / c'den daha az sürüklenen 1300 veya 850 nm lazerlerle 10 ila 25 nm aralık kullanır. Bu düşük sapma, soğutma ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırır ve bu da toplam sistem maliyetini azaltır. Sonuç olarak, CWDM sistemleri DWDM sistemlerinden daha az toplam bant genişliğini destekler, ancak her biri 155 Mbps ile 3.125 Gbps ila 100 Gbps'nin üzerinde çalışan 8 ila 16 kanalla. Tipik sistemler sekiz dalga boyunu, dalga boyu başına 2,5 Gbps'ye kadar veri hızlarını ve 50 km'ye kadar mesafeleri destekler.

CWDM, geniş kanallı CWDM dalga boyu aralığına sahip lazerler kullanır. Aksine, uzun mesafeli şebekelerde ve bazı metro çekirdekli şebekelerde (özellikle büyük çaplı olanlar) yaygın olarak kullanılan DWDM, daha dar dalga boyu aralığı, tipik olarak 0.8 veya 0.4 nm olan lazerleri kullanır. CWDM'nin geniş kanal aralığı, daha düşük bir sistem maliyeti elde edilebileceği anlamına gelir. Bu düşük ekipman maliyeti, daha düşük bir optik CWDM mux / demux maliyetinin sonucudur (dalga boyu kararlılığına ve bant genişliğine daha fazla tolerans nedeniyle).

CWDM, hem ekipman OEM'leri hem de servis için DWDM'ye göre bileşen seviyesinde% 25 ila% 50 gibi önemli maliyet tasarruflarını temsil eder. CWDM ürünleri dalga boyu başına yaklaşık 3500 dolara mal olmaktadır. Geleneksel CWDM sadece yaklaşık sekiz dalga boyuna ölçeklendirilir, ancak metro erişim uygulamaları için bu adaquare olabilir. Ayrıca, mux demux üreticisi çin, CWDM'yi, sistemlerin 20 dalga boyuna kadar ölçeklenmesine izin veren düzenli DWDM bıçaklarıyla birleştirmenin yollarını buldu. CWDM sistem mimarisi, optik cihazların doğal özelliklerinden yararlandığı ve bileşen özelliklerini yapay olarak kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırdığı için metro erişim pazarına fayda sağlayabilir.

CWDM/DWDM

Tipik CWDM optik elemanları aşağıdaki gibidir:

CWDM Soğutmasız Koaksiyel Lazerler: Dağıtılmış geri beslemeli çok kuantum kuyusu (DFB / MQW) lazerler genellikle CWDM sistemlerinde kullanılır. Bu lazerler tipik olarak sekiz dalga boyunda gelir ve 13 nm bant genişliğine sahiptir. Dalga boyu kayması normal ofis koşullarında (örneğin, 50 ℃ toplam sıcaklık deltasıyla) tipik olarak sadece 5 nm'dir ve sıcaklık telafisini gereksiz kılar. Ek maliyet tasarrufu için lazerler CWDM çalışmasını sağlamak için harici ızgaralara veya diğer filtrelere ihtiyaç duymaz. Entegre izolatörlü veya yalıtımsız olarak mevcutturlar.

CWDM Vericileri / Alıları: OC-48 CWDM vericileri tipik olarak soğutulmamış bir DFB lazer diyodu kullanır ve standart bir 24 pimli DIP paketinde pigtailed cihazlardır. Altı ila sekiz kanal desteklenir (altı kanal: 1510 ila 1610 nm; 1470 ve 1490 nm'de iki ek kanal bulunur.) OC-48 alıcısı tipik olarak bir APD fotodetektör kullanır, dahili bir DC-DC dönüştürücüye sahiptir ve saat kurtarma için bir PLL kullanır. Bu modüller ile 50 km'ye kadar iletim mesafeleri elde edilebilir.

CWDM Çoklayıcılar / Çoğullama Çözücü: Bunlar 4 veya 8 kanallı modülde gelir, sadece 4 kanallı CWDM Çoklayıcı veya 8 kanallı CWDM Çoklayıcı, genellikle diğer CWDM dalga boylarına uygun filtreleme bantlarıyla CWDM uygulamaları için optimize edilmiş ince film filtreleri kullanır. Filtreler, düşük ekleme kaybı ve bitişik kanallar arasında yüksek izolasyon özelliğine sahip olmalıdır.

CWDM Optik ADD / Bırakma Modülleri (OADMS): Bunlar, CWDM mux ve demux modülleriyle aynı ince film filtreleri kullanan bir, iki veya dört ekleme ve bırakma kanallı çeşitli yapılandırmalarda mevcuttur.

Bir çift:Fiber Optik Transponderleri biliyor musunuz? Sonraki:Fiber Optik Kablolar Kurulum Kılavuzu