Fiber Optik Kablo Ceketini ve Yangın Derecesini Anlamak

- Jun 10, 2019-

Fiber Optik Kablo Ceketini ve Yangın Derecesini Anlamak

Fiber optik kablo iç çekirdekten imal edilmiş, dış kaplama, kaplama, dış kablo kılıfına eleman güçlendirecek. Çıplak fiber kolayca kırıldığı için, kablo içindeki ekranlama ve iletkenlerin korunmasını sağlamak için fiber optik kablo kılıfı gerekir. Kablo ceketi, fiber kablo için ilk nem, mekanik, alev ve kimyasal savunma hattıdır.

fiber optik kablo

Fiber Optik Kablo Ceket Malzemesi

Fiber kablo kılıfı çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Uygulamanın konektörleri ve çevresiyle uyumluluğu seçerken ceket tipini göz önünde bulundurmak önemlidir. Aşağıdaki tabloda, iç ve dış mekan kablolarında kullanılan en yaygın fiber kablo kılıf malzemesi türlerinden bazıları yer almaktadır:

Ceket Malzemesi Ceket Malzemesinin Yararı
PE (Polietilen) PE, nem ve hava koşullarına karşı mükemmel özelliklere sahiptir ve geniş bir sıcaklık aralığında iyi elektriksel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda aşınmaya dayanıklıdır. PE, dış mekan fiber optik kabloları için standart kılıf malzemesidir.
PVC (Polivinil Klorür) PVC genellikle düşük maliyetli, esnek, oldukça sağlam ve alev / yağa dayanıklı bir malzemedir, bu nedenle çeşitli ortamlarda ve uygulamalarda çalışmak üzere formüle edilebilir. Başka bir deyişle, hem iç hem de dış kablolar için kılıf malzemesi olarak kullanılabilir.
PVDF (Polivinil Diflorür) PVDF, plenum kablolar için kullanılır, çünkü PE'den daha iyi yanmayı geciktirici özelliklere sahiptir ve çok az duman üretir.
LSZH (Düşük Dumanlı Sıfır Halojen) LSZH ceket yanma sırasında toksik ve aşındırıcı matlara dönüşebilen halojenli malzemeler içermez. LSZH malzemeleri, iç tesisatlar için iyi bir seçim olan LSZH kablosu adı verilen özel bir kablo yapmak için kullanılır. Ancak en pahalı ceket malzemesidir.

Fiber Optik Kablo Ceket Renk Kodu

EIA / TIA-598'e göre, fiber optik kablo renk kodu, farklı fiber tipleri için ceket renk kodlarını (SMF veya MMF) tanımlar. Tek modlu elyaf için , kılıf rengi tipik olarak sarıdır. Çok modlu kablo için ceket rengi turuncu (OM1 ve OM2 kablosu), aqua (OM3 kablosu) ve mor (OM4 kablosu) olabilir. Dış tesisat kabloları için standart kılıf rengi siyahtır. Fiber optik kablo renk kodu hakkında daha fazla bilgi için, lütfen bkz. Fiber Optik Kablo Renk Kodunu Belirleme?

Fiber Optik Kablo Yangın Değerlendirmesi

Tipik olarak, NEC (Ulusal Elektrik Kodu) tarafından belirtilen hem iletken hem de iletken kablolar için sekiz yangın dayanımı seviyesi vardır. Tüm iç mekan fiber optik kabloları kullanım amacı için uygun şekilde işaretlenmeli ve kurulmalıdır: plenumlar, yükselticiler ve genel amaçlı alanlar.

Not:

(1) Bir Plenum alanı, hava akımı veya hava dağıtım sistemi (asma tavan ve yükseltilmiş zeminler) için kullanılan bir bina alanıdır.

(2) Yükseltici alan, bir veya daha fazla kat boyunca dikey olarak uzanan bir döşeme açıklığı, mil veya bir kanaldır.

(3) Genel amaçlı bir alan, plenum veya yükseltici olmayan ve aynı kattaki diğer tüm alandır.

NEC Kodu Açıklama Kablo uygulaması Olası Yedek
OFNP Optik Fiber İletken Olmayan Plenum Kablosu Plenum, tepegöz, sadece lif /
CP'nin Optik Fiber İletken Plenum Kablosu Plenum, tepegöz, hibrit (fiber / tel) /
sertifikası mevcuttur Optik Fiber İletken Olmayan Kablo Yükselişi Yükseltici, omurga, sadece lif OFNP
OFCR Optik Fiber İletken Kablo Yükselişi Yükseltici, omurga, melez CP'nin
OFNG Optik Fiber İletken Olmayan Genel Amaçlı Genel amaçlı, yatay OFNP, OFNR
OFCG Optik Fiber İletken Genel Amaçlı Genel amaç /
OFN Optik Fiber İletken Olmayan Genel amaçlı, yatay, sadece lif OFNP, OFNR
OFC Optik Fiber İletken Genel amaçlı, yatay, karma OFCP, OFCR

OFNP'ye karşı OFNR

Yukarıda bahsedildiği gibi, OFNP ve OFNR, binalarda kullanılan iki tip fiber optik kablodur. OFNP kabloları yangına dayanıklı ve düşük duman üretim özelliklerine sahiptir. Bu, en yüksek yangın dereceli fiber kablodur ve başka hiçbir kablo türü, yedek olarak kullanılamaz. Bu yüzden bu kablolar çoğunlukla plenum bölgelerine kurulur. Oysa, fiber direnç ve OFNR kablolarının düşük dumanı OFNP kadar iyi değildir. OFNP plenum kabloları, OFNR kablolarının yerine kullanılabilir. OFNR ile OFNP arasında, OFNR fiber optik kablonun, OFNP kablolarını değiştirmek için plenum alanlarda kullanılamayacağına dikkat etmek gerekir, ancak ikincisi yükseltici alanlarda kullanılabilir. Hem OFNP hem de OFNR genel amaçlı alanlarda kullanılabilir.

plenum vs yükselticisi

FOCC Plenum / Yükseltici Fiber Optik Kablo Çözümleri

Özet olarak, genel olarak binalarda plenum dereceli ve yükseltici dereceli kablolar kullanılır. Doğru tipte kabloların seçilmesi, kablolar yanarken kaybını etkili bir şekilde azaltabilir. Kablo uygulamanız, alev geciktirici veya katı güvenlik standartlarına uygun malzemeler gerektiriyorsa, lütfen daima plenum sınıfı kabloları seçin. FOCC, MTP plenum gövde kabloları, MTP-LC plenum kablo demeti kabloları , sıkı-tamponlu dağıtım plenum kabloları , zırhlı sıkı-tamponlu plenum kabloları ve sıkı-tamponlu dağıtım / koparma yükseltici kabloları dahil olmak üzere, bir dizi plenum ve yükseltici fiber optik kablo sağlar.

Bir çift:25G Optik Piyasası İçin Yeni Fırsatlarda 5G Dağıtım Ushers Sonraki:Mekanik Ekleme Sonlandırma Hatalarının Nedenleri