Dalga Boyu Çoklama: CWDM ve DWDM

- May 13, 2019-

Dalga Boyu Çoklama: CWDM ve DWDM

CWDM: Bir optik endüstrisi geçici standardı, sekiz dalga boyuna kadar kullanır, bu şema, ITU-T'ye göre (8 ila 50 nm arasındaki herhangi bir kanal aralığı), kaba dalga boyu bölmeli çoğullama (CWDM) olarak adlandırılır. Haziran 2014'te onaylanan ITU-T Tavsiyesi, bu belgede açıklandığı gibi, 1310-nm ve 1550-nm şanzıman pencereleri arasında "su tepe noktası" kaybı olmadan elyafın hazır ticari mevcudiyetini öngörerek, 1270 nm'ye (18 dalga boyu) kadar uzanmaktadır. Bölüm. Elbette, benzer şekilde genişletilmiş bant genişliğine sahip optik amplifikatörler geliştirilinceye kadar, sadece yükseltilmemiş sistemlere uygulanan böyle bir genişletilmiş dalga boyu planı.

DWDM: Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), üçüncü pencerede 45 dalga boyuna kadar ölçeklenebilen ve aralıkları iki kat daha fazla vermesi için bazı sistemlerde aralıklarla bölünmüş olan bir kullanım planı tanımlamıştır. Tanımlanan kanal tanımları, 100 GHz aralıklı (yaklaşık 0.8 nm) aralıklı kanallar içindir. 200 GHz, 100 GHz veya 50 GHz aralıklarının kullanılmasına bakılmaksızın, kullanım planı yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama (DWDM) olarak adlandırılır. (DWDM hakkında daha fazla bilgi: DWDM WIKI)

Bir fwe özelliği, her biri RF teknolojisinde belirgin paralelliklere sahip olan tüm planlarda ortaktır.

El Dalga boyları ne kadar yakın olursa o kadar zor (ve daha pahalı), onları çok-ayırıcılarda ayırmak ve aynı anda yeterli bitişik kanal izolasyonu, minimum kanal içi düzlük değişimi ve düşük ekleme kaybı elde etmektir.

El Dalga boyları ne kadar yakın olursa, vericilerde o kadar fazla frekans kararlılığı gerekir.

El Dalga boyları ne kadar yakın olursa, sinyal aktarım hızları o kadar iyi eşleşir. Dört dalga karıştırma ve çapraz faz modülasyonu, sinyaller neredeyse aynı hızda hareket ettiğinde maksimumdur. Tabii ki, eşleştirme derecesi, 1550 nm'de yüksek dispersiyona, ancak 1310 nm'de düşük dispersiyona sahip olan standart fiber ile fiber dispersiyonuna da bağlıdır. Buna karşılık, yakın dalga boyu aralığı, uyarılmış Raman saçılımından kaynaklanan çapraz karışmalara neden olur. Bu mekanizmalar sonra tartışılır.

A Bir fiberi paylaşan dalga boyları ne kadar düşükse, doğrusal olmayan cam özelliklerinden dolayı belirli bir karşılıklı etkileşim miktarı için dalgaboyu başına güç olmalıdır.

Şekilde gösterildiği gibi, bantlar, CWDM kanalları ve DWDM kanallarının ilişkisini gösterir. Doğrusal DWDM teknolojisi kullanan üçgen sistemleri genellikle Tablo 1'de listelenen 20 set arasından 200 GHz aralıklı kanallar kullanır, ancak birkaç satıcı 100 GHz aralık sunar. Listelenen dalga boylarından 20'den azını kullanan ağ tasarımları için, çeşitli satıcılar farklı altkümeler sunmayı seçtiler.

1

Dalga boyu bantlarının ilişkisi.

Dalga Boyu Bölüşümlü Çoğullama
2

Çoğu, ilk sekiz olarak C21 - C35 teklifini verirken, noe satıcı ikinci sekiz olarak C39 - C53 teklifini, bir diğeri C45 - C59 teklifini, üçüncüsü ise C37 - C51 teklifini seçti. Bu, optik vericiler ve DWDM Multiplexer için birden fazla kaynağa sahip olmak isteyen operatörler için kesinlikle sakıncalıdır.

Bir çift:Fiber Optik Şanzıman Çoklama Teknikleri Sonraki:CWDM Bilgi Edinme Beni Takip Edin