APC FİBER KONNEKTÖRLER NELERDİR?

- Sep 23, 2019-

APC FİBER KONNEKTÖRLER NELERDİR?

APC KONNEKTÖRLER NELERDİR?

APC Konektörü, uç yüzlere uygulanan 5 ° - 15 ° açılı cila nedeniyle geri yansımayı en aza indiren bir tür fiber konektördür. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.

image

Açı nedeniyle, yansıyan ışık lif çekirdeğinde kalmaz, bunun yerine kaplamaya sızar.

Açı cilalı bağlayıcılar yalnızca diğer açı cilalı bağlayıcılarla eşleştirilmelidir. Açılı olmayan cilalı bir konektöre eşleştirme, çok yüksek ekleme kaybına neden olur. Genel olarak açılı cilalı konektörler, iyi kalitede düz fiziksel temas olanlardan daha yüksek ekleme kaybına sahiptir.

“Ultra” kaliteli konektörler, bağlandığında açılı bir konektörle karşılaştırılabilir geri yansıma elde edebilir, ancak açılı bağlantı, fiberin çıkış ucu bağlantısı kesilmiş olsa bile geri yansımayı korur.

APC KONNEKTÖRÜNÜ NASIL BİLDİRİM

Açılı cilalı bağlantılar, yeşil bir gerilim azaltma önyüklemesi veya yeşil bir konektör gövdesi kullanılarak gözle görülür şekilde ayırt edilir. Parçalar tipik olarak isme “/ APC” eklenerek tanımlanır.

Örneğin, açılı bir FC konektörü FC / APC, açılı bir LC konektörü LC / APC, vb. Olarak belirtilebilir.

FC-PM-APC-connector-SFC-PHPR20GRsc-apc connectorLC-APC-Single-Mode-Fast-Connector-JFOCN-FA2ASP__35323_zoom

FC / APC Bağlayıcısı SC / APC Bağlayıcısı LC / APC Bağlayıcısı

DOĞRU KONNEKTÖRÜNÜN SEÇİLMESİ - APC VS. UPC

Açı cilalı konektörler (APC) ve ultra cilalı konektörler (UPC) arasındaki seçim, belirli bir ağın nasıl performans göstereceği üzerinde önemli bir etki yapabilir. Ağ tasarımı veya amacı ve elyaf üzerinden taşınacak hizmet türleri dahil olmak üzere, yapılması gereken birkaç husus vardır.

1. Fiziksel Görünüm

Konektör gövdeleri ve / veya çizmeleri için genel olarak kabul edilen renk kodu, çok modlu fiber için bej, tek modlu fiber için mavi ve APC konektörler için yeşildir. UPC konektörleri, konektör bagajındaki mavi renkleriyle kolayca tanınır.

APC ve UPC konnektörü arasındaki temel fiziksel fark, sonyüz geometrisidir. UPC konnektörleri 0 ° açıyla parlatılırken, APC halkası yarıçapı yarıçapı 8 ° açıyla cilalanmıştır. Bu 8 ° açının önemi, geri dönüş kaybı konularını ele alırken ortaya çıkar.

2. Standartlar

Bugün, SC konektör tipi, tesis içi ve dışı uygulamalarda standarttır. Telcordia GR-326-CORE, sayı 3 “Tek Modlu Optik Konnektörler ve Jumper Montajları İçin Genel Gereksinim”, fiber optik standartları için kılavuz belgedir.

3. Ekleme Kaybı

Geçmişte, APC bağlayıcılarını kullanan düşük ekleme kaybı, tepe kaymalarındaki önemli boşluklara neden olan hava boşlukları nedeniyle elde edilmesi zordu. Bununla birlikte, geliştirilmiş konnektör tasarımları ve üretim süreçleri nedeniyle, APC ve UPC konektörleri arasındaki ekleme kaybı farkları azalmıştır. Reklamı yapılan çoğu tipik ekleme kaybı özelliği, her iki konektör türü için 0.14 dB ile 0.18 dB arasında değişmektedir.

Bugün, ekleme kaybıyla ilgili faktörler her iki konektör tipi için aynıdır. Bu faktörlerin dördü de günümüzün APC ve UPC bağlayıcıları için aynıdır.

  • Fiberin dış çapı (OD)

  • Fiber çekirdeğin konsantrikliği

  • Yüksüğün iç çapı (ID)

  • Halka kimliği konsantrikliği

4. Geri Dönüş Kaybı

Geri dönüş kaybı, optik arayüzde kaynağa geri yansıyan ışığın bir ölçüsüdür.

APC konnektörleri, açı cilalı son yüzey geometrileri nedeniyle bu performans kategorisindeki UPC konektörlerine üstündür.

image

Alandaki eşleşmiş APC konnektörleri için geri dönüş kaybı değeri tipik olarak -65 dB'den büyük olacaktır. UPC bağlantısı için normalde -55 dB'dir.

Bir FTTP dağıtım çerçevesindeki kullanılmayan bağlantı noktaları gibi, bağlayıcılar birleştirilmediğinde, APC bağlantılarının geri dönüş kaybı, 14 dB civarında olacak UPC bağlantılarına kıyasla -65 dB ya da daha yüksektir.

Bu, bugünün FTTX mimarisini inşa etmek için önemli bir husustur.

RF video gibi sistemler için APC konektörü tercih edilir, çünkü bu belirli sistemler ağdaki konektörlerden gelen geri yansımalara karşı son derece hassastır.

Genel olarak, UPC konektörleri, dijital sinyal taşıması için tasarlanan taşıma sistemlerine yerleştirilirken, RF video sinyali taşıması için APC konektörleri tercih edilir. APC konnektörleri ayrıca FTTP ağ tasarımlarında çok tipik olan, ayırıcıların diğer ucunda açık portların bulunduğu yerlerde de tercih edilir.

Bir çift:ELYAF KABLO ÜZERİNE DIŞ CEPHE TUBE FAN ÇIKIŞ KİTİNİ KURMA NASIL Sonraki:Veri Merkezi Tasarımı: Hangi Standartları İzlemelisiniz?