Cat5, Cat6 ve Cat7 Ethernet kabloları arasındaki farklar nelerdir?

- Aug 13, 2019-

Cat5, Cat6 ve Cat7 Ethernet kabloları arasındaki farklar nelerdir?

Birçok Ethernet kablosu türü var, ancak hangisi sizin için uygun?

Cat7

Kablosuz donanım popüler olsa da, herhangi bir ağın omurgası Ethernet kablolarıyla bağlanmalıdır. Daha az parazit ile daha yüksek ve daha tutarlı performanslar sunarlar ve bu da onları oyun için en iyi seçenek haline getirir. Bu günlerde, seçimler bir avuç farklı türden gelir: Cat5, Cat6 ve Cat7, bazı değişikliklerle. (Cat "kategori" kısaltmasıdır ve genellikle kablonun taşıyabileceği hızı gösterir.)

Yıllar boyunca, en iyi kablo olan herhangi bir inek istemeniz durumunda, yanıt genellikle Cat5'tir (çoğunlukla sonraki varyant Cat5e'ye atıfta bulunsalar da. Daha fazlası için).

Farklı kategorilerin numaralandırılması, her ikisi de sesli iletişim verilerinin taşınması için bakır telefon kablosunun tekrar kullanılması durumunda başlamıştır. Bu eski kablolar, Cat1 olarak gösterilen bükümlü çift bir konfigürasyonda korumasız kaldı. Kimsenin bunu on yıllardır veri bağlantısı için kullanmamasına rağmen, 1 Mbps hızında sahte bir veri hızına sahipler. (90'lı yaşlarda çevirmeli bağlantı)

Peki, modern kategoriler arasındaki farklar nelerdir ve ev ağınız için hangisini kullanmalısınız?

Cat7

Cat5

Arada bazı standartlar varken, bir sonraki standart Cat5'tir. Bu noktada, bu noktada oldukça eski olmasına rağmen, yaygın bir Ethernet standardıydı. Verim hızlarının 100 metreye kadar olan mesafelerde 100 Mbps'lik iyi bir tur olması nedeniyle dikkat çekicidir. Bugünlerde hiç kimse Cat5'te bir ağ kurmayı denememeli ya da kablolar satın alınmaya hazır bile olmamalıdır.

Cat5e

Takip eden standart Cat5e'dir ve “e” “Geliştirilmiş” anlamına gelir. Daha modern Cat5e kablosu daha yüksek bir standarda üretilir ve telde istenmeyen sinyal aktarımı olgusu olan “çapraz karmayı” azaltmak için tasarlanmıştır. Bu verimi azaltır. Cat5e 1000 Mbps hıza sahip olabilir ve Gigabit Ethernet için birçok konut ve ticari kablolu uygulamada kullanılır. Bu, yeni bir Ethernet kurulumu için herkesin kullanması gereken en yavaş kablodur ve temel avantajı şu anda düşük maliyetidir.

Ayrıca Cat6 kablolarının üzerinde de çalışan IEEE P802.3bz standardı olarak bilinen mevcut kablolara göre Cat5e'nin hızını 5 Gbps'ye çıkarmak için bir plan var.

Cat6

Bir sonraki standart yukarı, çapraz karmayı azaltmak ve paraziti azaltmak için bir naylon spline ile daha sıkı sarılmış ve ekranlama yapan Cat6'dır. Cat6 kablolamasının belirgin avantajı, verimin gülünç bir 10 Gbps'ye kadar çıkmasıdır, ancak ayrıntı bu hızların Cat5 veya Cat5e'nin çalışmasından daha kısa olan 55 metrelik mesafelerle sınırlı kalması ve daha uzun mesafelere geri gitmesidir. 1 Gb / sn.

Daha kısa mesafelerde Cat6 için hız daha hızlı olsa da, olumsuz yönleri tellerin bükülmelerini zorlaştıran daha sert olması ve kalın tellerin sonlandırılmasının zor olmasıdır. Cat6, geleneksel olarak daha pahalıdır, ancak Cat5e ile karşılaştırıldığında fiyat farkı zamanla azalmıştır.

Cat6A

Cat6a, çoğunlukla, Cat6'dan çok farklı değildir, ancak dikkat edilmesi gereken bazı farklılıklar vardır. Maliyet Cat6'dan yaklaşık% 20-35 daha yüksektir, ancak maksimum kablo uzunluğu Gigabit Ethernet için tüm sistemler ve koşullar boyunca 100 metredir; teorik olarak en yüksek hız 100 metre (330 fit) kablo üzerinde 10 Gbps'dir. İletim bant genişliği de 250 ila 500 MHz arasında iki katına çıkar ve Cat6a kabloları genellikle korumalıdır, bu da endüstriyel kullanım için idealdir.

Cat7 ve ötesi

En yeni “blok üzerindeki kablo”, ekranlı olan ve GigaGate45 bağlantısı gerektiren Cat7'dir. Hızlar çok daha hızlıdır, daha kısa mesafelerde, 15 metreden daha kısa bir sürede 100 Gbps'de maksimuma çıkarılır ve daha uzun mesafelerde 10 Gbps'ye geri döner. Halen sonuçlandırılmış olan bir Cat8 standardı vardır, ancak daha uzun mesafelerde 40 Gbps hedeflenmiş bir verim ile şu anda hiçbir dişli mevcut değildir. Cat7 ve daha üstü olan bu “yeni nesil” kablo seçenekleri, veri merkezlerine konut uygulamalarından daha uygundur.

Karar vakti

Ama hangi kablo kullanılacak en iyisidir? Tıpkı herkes için en iyi bilgisayar ya da en iyi yönlendirici olmadığı gibi, birkaç değişkene iner.

Maliyet açısından bakıldığında, Cat5e en uygun olanıdır, Cat6 sadece biraz daha pahalı (ve emeğin genellikle daha büyük gider olduğunu düşünür) ve her neslin maliyeti çok daha fazla olduğunu düşünür. Cat5e dönüşler ve köşeler çevresinde en esnek olanıdır ve bu nedenle DIY kurulumcu için en fazla "sorunsuz", Cat6 daha kalın ve böyle devam ediyor. Son olarak, Cat5e'ye daha yüksek hızlar gelmesiyle, bu eski standartta bol miktarda yaşam vardır.

Bunun, ağı “gelecekteki kanıtlama” hedefi ile dengelemesi gerekmektedir. Kablo tesisatı kurulacak bir projedir ve profesyoneller tarafından yapıldığında işgücü maliyetleri genellikle malzeme maliyetini aşmaktadır. Ancak, ağın çevre birimlerinin dışına çıkacağı umuduyla biraz daha fazla harcama yapmak cazip geliyor. Bu rotaya geçmek isteyenler için, Cat6 veya Cat6a iyi seçeneklerdir.

Ayrıca, yönlendiriciler, anakartlar ve Ethernet kartları gibi hemen hemen tüm tüketici donanımı ile maksimum 1000 megabit veya 1 Gbps hızında. Bu nedenle, şu an ve gelecek yıllar boyunca, tipik kullanıcı, Cat6a ve daha yüksek kabloların 10 Gb / s ve daha yüksek hızlarından yararlanamayacak.

Bir çift:Fiber Optik Alıcı-Verici Modülü Nedir? Sonraki:CWDM Moudules Çeşitleri