Kullanılan Optik Zaman Alanlı Reflectometer Nedir?

- Aug 21, 2019-

Kullanılan Optik Zaman Alanlı Reflectometer Nedir?

Optical Time-domain Reflectometer, OTDR'nin tam adıdır. Fiber test cihazı alanlarında, optik fiberleri sertifikalandırmak ve karakterize etmek için kullanılan çok önemli ve yaygın bir optoelektronik cihazdır. Çalışma süresi boyunca, optik zaman alanı reflometresi fiber kabloya bir dizi fiber optik darbe gönderir, fiber sinyal ışığı geri saçılır ve fiberler boyunca noktalardan geri yansıtılır. Fiberglas özelliği nedeniyle, fiber birleşme noktası veya fiber kopması. Geri dönüş pulslarının gücü, zamanın bir fonksiyonu olarak ölçülür ve entegre edilir ve lif uzunluğunun bir fonksiyonu olarak çizilir. Bu şekilde, OTDR fiber optik kablo uzunluğunu, fiber optik kablo genel zayıflamasını tespit edebilir ve kırılma noktasını bulabilir. Aşağıdaki metinde, optik zaman alanı reflometresinin iki ana işlevini tanıtacağız.

Sertifika Fiber Optikler
Özellikle ticari kullanım için kritik ağların sağlıklı olması için kaliteli bir fiber optik ağ çok önemlidir. Bir ağ yöneticisi için, yatırım yapılan fiber kablolama ağının ne kadar iyi performans gösterdiğini ve ilk kez meydana geldiğinde sorunların nasıl çözüleceğini bilmek çok önemlidir. Fiber optik sertifikasyonu, Fiber Optik Sertifika Temel Tier 1'den Tier 1'e, Tier 1'i Optik Zamanlı Alan Reflectometer (OTDR) ile genişleten bir gelişme yaşamıştır.

Tier 1 testleri zayıflama (ekleme kaybı), uzunluk ve polarittir, tüm fiber optik kablolama bağlantılarında Tier 1 fiber sertifikasyonu gereklidir. Tier 1 testi sırasında, her bir elyaf
zayıflama için link ölçülür ve sonuçlar belgelenir. Bu test, fiber bağlantının, derhal uygulama için izin verilen maksimum kayıp bütçesinden daha az kayıp sergilemesini sağlar. Bu CertiFiber, çok modlu ağları hızlı ve kolay bir şekilde sertifikalandıran bir el tipi test cihazıdır. Bir düğme iki dalga boyunda iki lif üzerindeki lif uzunluğunu ve optik kaybı ölçer, optik kayıp bütçesini hesaplar, sonuçları seçilen endüstri standardıyla karşılaştırır ve anında bir PASS veya FAIL göstergesi sağlar. Tier 1 testiyle görünmez olayları bulmak zor.
Kademe 2, her bir lif bağlantısını izlemek için kullanılan ilave bir araç olan OTDR uygulaması ile genişletilmiş Kademe 1'dir. OTDR izi, bir lifin zayıflamasının grafiksel bir imzasıdır.
uzunluğu. Fiber optik kablo, konektörler ve ekler gibi bağlantı bileşenlerinin performansı ve izdeki düzensizlikleri inceleyerek kurulumun kalitesi hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu fiber testi, tesisatın işçilik ve kalitesinin mevcut ve gelecekteki uygulamalar için tasarım ve garanti şartlarını karşıladığını onaylar. OTDR kullanmanın açık bir avantajı, tam bir elyaf sertifikası olarak kabul edilen, sadece kayıp / uzunluk (seviye 1) testi yapılırken meydana gelebilecek görünmeyen olayları tespit etmeye yardımcı olmasıdır.

Fiber Altyapı Performansının Korunması
Fiber optik sertifikasının yanı sıra, sorunlu fiber tesislerini onarmak için OTDR de kullanılmaktadır. OTDR kablo tesisatı, sonlandırma kalitesi ile ilgili ayrıntıları tespit etmenizi sağladığından ve ağ performansını engelleyebilecek bir arıza noktasını yalıtmak için gelişmiş tanılamalar sunar.

OTDR test cihazı zayıflama homojenliği ve zayıflama oranı, segment uzunluğu, konektörlerin ve bağlantı noktalarının yeri ve yerleştirme kaybı ve kablo montajı sırasında oluşabilecek keskin virajlar gibi diğer olayları karakterize eder. Doğru OTDR, kayıp uzunluğu sertifikası, kanal / harita görünümü, güç ölçer özellikleri, kullanımı kolay bir arayüz ve akıllı uzaktan kumanda seçenekleri gibi belirli işlevlere sahip olmalıdır.
FOCC gibi fiber optik test araçları üreticileri, EXFO AXS-100, EXFO AXS-110-12CD, DVP-321 OTDR, EXFO FTB- 200 OTDR ve daha fazlası. Hepsi inceleme, doğrulama, belgelendirme, sorun giderme işlemleri için mükemmeldir.

Bir çift:Fiber Optik Adaptör Nedir? Sonraki:MTP Fiber Optik Yama Kablosu Ve Satın Alma Rehberi