Ultra düşük kayıplı fiber kullanma deneyimi nedir

- May 14, 2018-

Ultra düşük kayıplı fiber kullanma deneyimi nedir?

Üçlü oyun, IPTV yeni servisler ve büyük veri işleme gibi bilgi gereksinimlerinin geliştirilmesindeki atılım ile iletişim ağlarının bant genişliği talebi patlayıcı bir büyüme trendi gösterdi ve omurga ağ iletim bant genişliğinin ortalama yıllık büyüme oranı daha fazla ulaştı % 50'den fazla. Ağ trafiğindeki dramatik artışa uyum sağlamak için, 2017'de 400G'nin devreye girmesi bekleniyor. Fiber optik ağlar için bir altyapı olarak fiber optik, 20 yıldan fazla bir hizmet ömrüne sahip. Optik elyafın döşenmesi ve yerleştirilmesinin ardından optik fiber ağını değiştirmek zordur. Bu nedenle, optik fiber seçiminin, ömrü boyunca tüm ağ gereksinimlerini dikkate alması gerekir. Bu nedenle, piyasadan sonra ultra düşük kayıplı optik elyaf aranmıştır.

Corning, ultra düşük kayıplı elyaf alanında liderdir.

1970 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Corning Corporation, 17dB / km kayıp ile düşük kayıplı bir silis lifi geliştirdi. 1972'de Corning, fiber optik kaybını 7dB / km'ye düşürdü. 1973 yılında Bell Labs tarafından icat edilen MCVD yöntemi, optik fiber ve optik fiberin kaybını üretmiştir. 2.5dB / km'ye düştü. 2011 yılında, "Güç Yolu" Qinghai-Tibet DC ara bağlantı projesinde, Devlet Grid Corning ultra düşük kayıplı optik elyafı, kararlı çalışması, büyük ölçüde azaltılmış inşaat maliyetleri nedeniyle en uzun açıklığa, ultra düşük kayıplı fiber optik sisteme uyguladı. ve art arda sanayi tanıma aldı. .


Çin şirketleri, çok düşük kayıplı elyaflar açısından geride bırakılmamalıdır.

2014 yılında, YOFC resmen iki büyük etkili alan (sırasıyla 110μm2 ve 130μm2 etkili alanlar) ve 0.184dB / km'den daha az zayıflama ile düşük kayıplı optik fiberler başlattı. Hengtong ultra-düşük kayıp büyük etkili alan G. 654 fiber, G. 657. B3 fiber tanıtıldı; FiberHome 400G ultra düşük kayıplı fiber optik ürününü tanıttı; hızlı-hızlı fiber de mevcut ürünlere sahiptir.


Fiber kaybına göre, endüstri optik fiberleri üç türe ayırır: sıradan optik fiberler, düşük kayıplı optik fiberler ve ultra düşük kayıplı optik fiberler. Bunlar arasında sıradan optik fiber zayıflatma yaklaşık 0,20dB / km'dir ve düşük kayıplı fiber optik ve ultra düşük kayıplı optik fiberlerin zayıflaması sırasıyla 0.185dB / km ve 0.170dB / km'den azdır.


Sıradan optik fiber ile karşılaştırıldığında, düşük kayıplı, ultra düşük kayıplı optik fiber, sırasıyla 2dB ve 3dB ile span kaybını azaltabilir. Segment sayısı değişmese bile, segment başına% 17'lik bir artış sağlayabilir ve toplam iletim mesafesi de% 17 oranında artar.


Yüksek hızlı iletim şebekeleri için 100G iletim hızında, sıradan optik fiber, düşük kayıplı optik fiber ve ultra düşük kayıplı optik fiber, 1.000 kilometrenin üzerinde iletim yapabilir. Birkaç uzun bölüm hariç, mevcut sıradan optik fiber onunla başa çıkabilir; 400G için, Transmisyon oranı, düşük kayıplı fiber rejenerasyon istasyonlarının sayısını yaklaşık% 20 oranında azaltabilir, ultra düşük kayıplı fiber rejenerasyon istasyonlarının sayısını yaklaşık% 40 azaltabilir ve faydaları açıktır.


Ultra düşük kayıplı optik fiberin üstün özellikleri, ağ geçiş aralığını genişletmek, amplifikasyon bölgelerini genişletmek, daha hızlı bit hızlarına yükseltmek, ağ bileşenlerinin esnekliğini arttırmak veya rejeneratörünü uzatmak için sıradan optik fiber ile karşılaştırıldığında ağ sınırı sağlar. Dünyada bant genişliği kapasitesi için artan talebi karşılamak için daha uzun ve daha geniş bir bölgesel ağ.
Bir çift:Veri Merkezi Seviyesi LC Patchcord Nasıl Seçilir Sonraki:Yoğun Dalgaboyu Bölümü için Test Prosedürü