Fiber Optik Eklemeye Ne Zaman İhtiyacımız Var?

- Aug 21, 2019-

Fiber Optik Eklemeye Ne Zaman İhtiyacımız Var?

İki fiber veya fiber optik kabloların bir araya gelmesini istediğimizde, başımıza iki yöntem vardır, optik fiberlerin ucuna bir fiber optik konektör takmak veya iki optik fiberin eklenmesi. Fiber optik kablo eklemesi, iki fiber için kalıcı bir bağlantı oluşturan bir yöntemdir, fiber konektör kurulumu geçici bağlantılar için kullanılır. Fiber optik yapıştırma için iki seçenek vardır: Fiber optik kablo birleştirme ve mekanik yapıştırma. Her iki yöntem de fiber optik konektörlerden çok daha düşük uç kaybı sağlar.

Ekleme için yaygın uygulama, çalışma uzunluğunun birden fazla kabloya ihtiyaç duyduğu, uzun dış mekan kablo tesisatındaki kabloların birleştirilmesidir. Yapıştırma, genellikle, her bir elyafın üzerine önceden belirlenmiş pigtailler ekleyerek tekli mod liflerini sonlandırmak için kullanılır. Ayrıca, 48 fiber kabloyu farklı yerlere giden altı adet 8 fiber kabloya bağlamak gibi çok sayıda farklı türde fiber kabloyu karıştırmak için de kullanılabilir.

Füzyon eklemesi, mekanik ekleme işleminin 0.5dB'den daha az olduğu, 0.1'lik bir maksimum ekleme kaybı sağlar. Füzyon ekleyici, bir defada tek bir fiber veya 12 fiberden oluşan bir şeridi birleştiren iki tipte mevcuttur. Neredeyse tüm singlemode ekleri füzyon eklenir. Mekanik yapıştırma, en çok geçici restorasyon ve çok modlu yapıştırma için kullanılır. Füzyon ekleri bugün o kadar iyidir ki, OTDR izlerinde ek noktaları tespit edilemeyebilir.

Füzyon Yapıştırma İşlemi
Füzyon ekleri, iki lifin bir araya getirilmesi ile elde edilen füzyon ekme makinesinin bir elektrik yayı ile yapılır. Güvenlik nedenleriyle kapalı alanda yapılamaz. Yapıştırma için temiz bir ortam için işin bir kamyon veya römorkta yerin üstünde yapılması tavsiye edilir.

Fusion splicing, splicing işlemini gerçekleştirmek için fusion splicer olan özel bir ekipmanın yardımına ihtiyaç duyar. Ana adımlar, iki elyafı tam olarak hizalamak ve elyafları eritmek ve birlikte kaynak yapmak için küçük bir elektrik yayı üretmektir.

Liflerin hazırlanması: Füzyon eklenmesi için ilk adım, eklenecek liflerin şeritlenmesi, temizlenmesi ve yarılmasıdır. Fiber striptizci ile uygun uzunlukta çıplak fiber ortaya çıkarmak için primer tampon kaplamanın soyulması. Elyafı uygun mendillerle temizleyin, ihtiyacınız olan şey fiber optik temizleme kiti, Kullanılan fiber ayırıcıya uygun talimatları kullanarak fiberin yarılması. Her bir elyafı füzyon yapıştırma makinesindeki kılavuzlara yerleştirin ve yerine sabitleyin.

Ekleyici programın çalıştırılması: Eklenen lif türüne göre uygun programı seçin. Ekleyici, fiberlerin bir video ekranına eklenmiş olduğunu gösterecektir. Fiber uçlar uygun ayırıcılar için incelenecek ve kötü olanlar ikinci kez ayrılmalar için reddedilecektir. Lifler, lif uçları üzerindeki kirleri gidermek ve lifleri birleştirme için ön ısıtmak için önceden kaynaştırılmış olarak yerine hareket ettirilecektir. Lifler, bu ekleyicide kullanılan göbek hizalama yöntemi kullanılarak hizalanacaktır. Sonra elyaflar, onları bir elektrik arkında ısıtan ve besleyen bir otomatik ark döngüsü ile kaynaştırılır.
birlikte kontrollü bir oranda lifler.

Şerit birleştirme yapıştırması: Her bir şerit sıyrılır, ayrılır ve bir birim olarak eklenir. Fiber şeridi soymak, genellikle önce ısıtmak, ardından tüm fiberleri bir kerede ayırmak için özel aletler gerekir. Birçok araç şeridi, sıyırma, yarma ve yapıştırma yoluyla onu destekleyen ve hizalayan bir taşıyıcıya yerleştirir. Doğru yönlere sahip olduğunuzdan emin olmak için hem kablo hem de splicer üreticisine danışın.

Füzyon yapıştırma pigtail, fiber optik yapıştırma için başka bir tipik uygulamadır. Bu yöntemle, bir fiber optik patch kablosu konektörler bağlı olarak iki pigtail halinde kesilir. Fiberler, fiber konektör kurulumunun en hızlı ve en kaliteli yöntemi olarak kabul edilen bir füzyon ekleyici ile birlikte parçalanır ve kaynaklanır.

Bir çift:Mükemmel Optik Ağ Arıza Bulma için 650nm Arıza Bulucu Sonraki:Bildiğim kadarıyla Fiber Optik Konnektör Adaptörü