Hangi Tip Ethernet Kablosu Satın Alabilirsiniz - Cat5e, Cat6, Cat6a veya Cat7?

- Jul 29, 2019-

Hangi Tip Ethernet Kablosu Satın Alabilirsiniz - Cat5e, Cat6, Cat6a veya Cat7?

Ağınızı desteklemek için uygun kablo kategorisini seçerken, her bir Kategori içinde farklı sınıflar olduğunu unutmayın. Doğru kurulumlu daha yüksek kaliteli bir kablo, daha yüksek bir hata payına izin verecek ve bugünün en iyi performansını sağlayacak ve gelecekteki teknolojiyi desteklemek için ekstra bir tampon sağlayacaktır. Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 Ethernet kablosunun doğru seçilmesi, mevcut ve gelecekteki ağ hızı gereksinimlerini en iyi şekilde destekleyecektir. Ama hangi tür Ethernet Kablosu Satın Alacaksınız? Bu metin size biraz rehberlik edecektir.

Hangi Ethernet Kablosu Satın Alınacak: Cat5e veya Cat5 Ethernet Kablosu?

Bu Ethernet ve Hızlı Ethernet. Ancak, Cat 5e Ethernet kablosu Ethernet, Hızlı Ethernet ve Gigabit Ethernet'i destekleyebilir. Ayrıca, Cat5e Kablosu tamamen geriye dönük olarak uyumludur ve normal olarak Cat5 kablosunu kullanacağınız herhangi bir uygulamada kullanılabilir. Crosstalk, bir telin sinyali başka bir telin sinyalini etkilediğinde ortaya çıkan elektriksel girişimdir. Cat5e kablosu, bu bağlamda Cat5 kablosuna göre geliştirilmiştir ve karışma büyük ölçüde azaltılmıştır. Bant genişliğinin doğrudan ağ desteği ile ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. Bant genişliği arttıkça, belirli bir süre içinde bilgi taşıma kapasitesi de artar. Cat5e kablosu 100 MHz'de derecelendirilmiştir ve Gigabit Ethernet'i desteklemesine olanak sağlayan bu artırılmış bant genişliğidir (Cat5 kablosuna kıyasla). 1G bugün yaygın olarak kullanıldığından, Cat5e yavaş yavaş Cat5'in yerini almıştır.

Cat5e UTP yama kablosu

Hangi Ethernet Kablosu Satın Alınacak: Cat5e veya Cat6 Ethernet Kablosu?

Cat6, Gigabit Ethernet ve Cat5 / 5e ve Cat3 kablo standartları ile geriye dönük uyumlu olan diğer ağ fiziksel katmanları için standart bir kablodur. Cat5 ve Cat5e ile karşılaştırıldığında, kablo Cat6 crosstalk ve sistem gürültüsü için daha katı özelliklere sahiptir. Kablo standardı 250 MHz'e kadar performans sağlar ve 10BASE-T, 100BASE-TX (Hızlı Ethernet), 1000BASE-T / 1000BASE-TX (Gigabit Ethernet) için uygundur. Hem Cat5e hem de Cat6 kablolarının Gigabit Ethernet'i destekleyebileceğini fark edebiliriz, ancak, Cat6 Gigabit ağ bağlantısı için onaylıdır ve daha uzun mesafelerde daha iyi performans gösterecektir. Bu yüzden Cat6 kablosunu seçmek Gigabit ihtiyaçlarını karşılamak için daha kararlı olacaktır. Ancak aklınızda bulundurmanız gereken tek şey, ağınızın yalnızca en yavaş bileşeniniz kadar hızlı olmasıdır, bu nedenle ağınızdaki her parça (yönlendiriciler, kablolar, vb.) Gigabit Ethernet'i desteklemiyorsa, bu hızlara ulaşamazsınız.

Hangi Ethernet Kablosu Satın Alınacak: Cat6 veya Cat6a Ethernet Kablosu?

Bükümlü çift kablo sistemleri için geliştirilmiş performans standartları için TIA'nın en son standardı Şubat 2009'da ANSI / TIA-568-C.1'de tanımlanmıştır. Bu standarda göre, Cat6a, Cat6 standardına göre bir bakır teklifi üzerinden 10 Gigabit Ethernet olan Artırılmış Cat6 olarak da adlandırılır. Kategori 6a, özellikle yüksek frekanslarda yüksek uzaylı gürültüsü sergileyen Cat6'yla karşılaştırıldığında, özellikle yabancı karışma alanında gelişmiş özelliklerde performans sergiler. Cat6, hem korumalı hem de blendajsız kabloların en az 500 MHz frekansında çalıştığını (Cat 6'nın iki katı) belirtir. 4 konnektörlü bir kanalda maksimum 100 metre mesafeye kadar 10 Gb / s uygulamalarını destekleyebilir. Cat6 ile karşılaştırıldığında, Cat6a patch kablosu daha etkili ve esnektir. 10G daha yaygın bir şekilde kullanıldığından, Cat6a daha popüler hale gelecektir.

Cat6a takılmaz UTP patch kablosu

Hangi Ethernet Kablosu Satın Alınacak: Cat7 Ethernet Kablosu Kullanalım mı?

Cat7 kablosu, Cat5e ve Cat6'dan çok daha yüksek frekans sinyallerini desteklemek için tasarlanmıştır. Bu, Cat7 kablolarının daha fazla bilgi taşımasını sağlar. Cat7 kabloları ayrıca kabloların üzerinden geçen sinyalleri daha iyi koruyabilir. Ekran, Cat7 kablolarındaki çiftlerin daha sıkı bükülmelerinin yanı sıra, karışma ve EMI'nin etkilerini azaltır. Cat7 kabloları, Cat6 veya Cat5e kablolarında kullanılan 8p8c RJ45 konektörleriyle geriye dönük olarak uyumlu bir konektör olan GG45 konektör kullanılarak sık sık sonlandırılır. GG45 konnektöründe, 600MHz'e kadar frekanslar için destek sağlayan dört ek iletken bulunur. Daha yüksek frekanslar, Cat 7 kablolarının 10 Gigabit Ethernet'i desteklemesini sağlar. Şu anda, Cat7 yaygın olarak kabul edilmemektedir. Cat5e ve Cat6 çözümleri, günümüzün veri merkezlerinin, ağların ve son kullanıcıların bant genişliği gereksinimlerini yeterince desteklemektedir. Bant genişliğinin kullanılmayacağı için Cat7'yi masaüstüne bağlantı için kullanmak gereksizdir. Aynı nedenden ötürü birçok veri merkezi uygulaması için de gereksiz bir masraf olabilir. Ancak, teknolojideki gelişmeler ve gereksinimler arttıkça, Cat7 kabloları veri merkezi ve masaüstü bağlantılarında daha uygun hale gelecektir.

cat7 SFTP yama kablosu

Hangi Ethernet Kablosu Satın Almak - Cat5e vs Cat6 vs Cat6a vs Cat7

Cat5, Cat6 ve Cat7 için bazı spesifikasyonlar yukarıda tanıtılmıştır, daha sonra size Cat 5 - cat6 ve cat7 arasında detaylı bir karşılaştırma yapmak için bir tablo göstereceğim. Aşağıdaki tablodan farklılıklarını daha net bir şekilde görebilirsiniz:

Cat7

Bir çift:Fiber Patch Kablo – Doğru Seçim Nasıl Yapılır? Sonraki:CWDM + FTTx Çözümü