Neden Bükülme Yarıçapını Azaltmak İçin Bükülmeye Duyarsız Fiber Optik Kablo Kullanmıyorsunuz?

- Jun 21, 2019-

Neden Bükülme Yarıçapını Azaltmak İçin Bükülmeye Duyarsız Fiber Optik Kablo Kullanmıyorsunuz?

Fiber optik pazarı, optik fiber kablo düzeneklerinin kullanımının arttığına tanık oldu. FTTx ağları, fiber kabloların benimsenmesi için itici güçtür. Bu kabloların montajı sırasında, daha fazla dikkat bükülme yarıçapının etkisine ve belirli bir kablo bükülme yarıçapının korunmasına duyulan gereksinime odaklanır. Şimdiye kadar, hala fiber optik kabloları bükme konusunda endişeli misiniz? Bükülmeye karşı hassas fiber optik kablo bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Fiber Optik Kablo Bükülme Yarıçapı

Optik fiber strese duyarlı olduğu için, fiber büküldüğünde ışık sızabilir. Bükülme daha keskinleştiğinde, daha fazla ışık dışarı akar (aşağıdaki resimde gösterilmiştir). Bu nedenle, fiber yama kablolarını, özellikle yüksek yoğunluklu fiber yama alanlarının dar alanlarına takarken, onları bükülme yarıçaplarının ötesine bükmeniz gerekmez. Dünyada viraj yarıçapı nedir?

bükme duyarsız lifi yama kablo

Fiber Optik Kablo Bükülme Yarıçapı ve Minimum Bükülme Yarıçapı Nedir?

Bükme yarıçapı, bir kablonun hasar görmeden veya zayıflamanın artmasından ve bant genişliği performansını sınırlandırmasından önce oluşabilecek bükülme miktarıdır. Bir fiber kablo aşırı büküldüğünde, kablo içindeki optik sinyal kırılabilir ve fiber kaplamadan kaçabilir. Bükme, mikro çatlaklara neden olarak da elyafa kalıcı olarak zarar verebilir. Sonuç, bükülme kaybı olarak bilinir: veri iletiminin bütünlüğünü tehlikeye atabilecek bir sinyal gücü kaybı.

Not: Aşırı çekme gerilimi ve aşırı sıkı bağlantı elemanları, optik fiber kablolarda iletim sorunlarına ve mikro bükülmelere neden olabilir.

minimum bükülme yarıçapı fiber kablo

Minimum bükülme yarıçapı, belirli bir fiber optik kablonun bükülmesine izin verilen en küçük yarıçaptır. Yeni standart ANSI / TIA / EIA-568B.3, 50/125 mikron ve 62,5 / 125 mikron fiber optik kablolar için performans özelliklerini, minimum bükülme yarıçapı standartlarını ve maksimum çekme gerginliklerini belirler. Tesis içi kablo için, fiber kablo kıvrılma yarıçapı çekme yükü altında kablonun dış çapının 10 katı ve çekme yüküne maruz kaldığında kablonun dış çapının 15 katıdır.

Fiber Optik Kablo Bükülme Yarıçapı Nasıl Hesaplanır?

Genel olarak, izin verilen büküm yarıçapı, kablo tipine, dış çapa (OD) ve hem kurulum sırasında (çekme yükü) hem de kablo sıfırlandığında (yüksüz) kurulum sonrası gerilme altındaki kablonun durumuna göre değişir. Aşağıdaki formül, bükülme yarıçapını hesaplamak için kullanılır:

Minimum Bükülme Yarıçapı = Kablo Dış Çapı x Kablo Çarpanı

Kablo çarpanı endüstri standartlarına ve kablo tipine göre belirlenir. Fiber optik kablolar için kablo çarpanı 5000 volt veya altındaki kablolar için altı kez, 5000 volt üzerindeki kablolar için sekiz kezdir.

Bükülmeye Duyarsız Fiber Optik Kablo Nedir?

Bükülmeye karşı hassas lifli yama kablosu, bükülme yarıçapının dışına bükülmüş olsalar bile, ışığı minimum kayıpla iletecek şekilde tasarlanmıştır. Bu BIF optik kablolarında, kaybolan ışığı temel olarak elyafın çekirdeğine yansıtan ve böylece veri kaybını en aza indiren, elyafın içine bir alt kırılma malzemesi indeksi halkası olan bir optik "hendek" yerleştirilmiştir. Bükülmeye karşı hassas fiber kablo, zorlu ortamlarda geleneksel fiber kablodan daha fazla esneklik sunar. Tipik olarak veri merkezlerinde veya sıkı kıvrımların ve esnekliğin gerekli olduğu herhangi bir alanda kısıtlı alanda kullanılır. Bükülmeye karşı hassas lifler 50/125 MMF (OM3 ve OM4) ve 9/125 SMF versiyonlarında mevcuttur.

Bükülmeye Duyarsız Fiber Optik Kablo

Bükülmeye Duyarsız Çok Modlu Fiber Optik Kablo (BIMMF)

Çok modlu fiber veri merkezlerinde ve bina içi omurgalarda popülerdir. Bağlantılığın arttığı çağda, bağlantı bileşenlerinin kalitesi ve performansı konusunda daha fazla talep daha kritik hale geldi. Yeni bükülmeye karşı duyarsız çok modlu fiber, bükülmeye bağlı zayıflamayı en aza indirerek, sistemin güvenilirliğini en üst düzeye çıkarmaya ve aksama süresini en aza indirmeye yardımcı olur. Bu BIMMF kabloları lazerle optimize edilmiş tüm sınıflarda, OM2, OM3 ve OM4 modellerinde bulunur ve sıkı viraj senaryolarında 10 kat daha az sinyal kaybı gösterir. Fiber, 850nm'de 0.2dB'den düşük bükülme kaybı ve 1300nm'de 0.5dB'den düşük olan 7.5mm yarıçapı kadar küçük halkalara monte edilebilir.

Bükülmeye Duyarsız Çok Modlu Fiber Optik Kablo

Bükülmeye Duyarsız Tek Modlu Fiber Optik Kablo (BISMF)

2007 yılında, yeni bir tür “bükülmeye duyarsız” tek modlu fiber tanıtıldı. Önemli performans kaybına uğramadan bükülme, bükülme veya gerilmelerden kaynaklanan strese dayanabilir. ITU tavsiyesi G.657, iki tip tek modlu bükülmeye karşı duyarsız fiber patch kablo sınıfını belirtir: G.657 A ve G.657 B. G.657'nin minimum bükülme yarıçapı. A1 lifleri G.657'den 10 mm'dir. A2 ve G.657.B1 lifleri 7.5 mm ve G.657.B2 liflerinin 5 mm'dir. Genellikle 30 mm olan standart tek modlu G652 fiberlerin minimum bükülme yarıçapı ile karşılaştırıldığında, G.657 tek modlu bükülme duyarsız fiber patch kablolar çok daha esnektir. Bu nedenle, BISMF kabloları çeşitli kurulum yöntemleriyle ve günümüzün veri merkezinin gittikçe artan yoğunluklu uygulama alanlarında güvenle kurulabilir.

Bükülmez Duyarsız Tek Modlu Fiber Optik Kablo

Bükülmeye Duyarsız Fiber Optik Kablonun Avantajları

Esnek Tesisatlar

Bükülmeye karşı duyarsız fiber kablolar, iç mekan fiber kablo kurulumları için çok faydalıdır çünkü artık duvarlar, sütunlar, tavanlar, kanallar ve binaların içindeki aşırı düzensiz yüzeyler hakkında endişelenmeden diğer düzensiz yüzeyler etrafında alınabilirler.

Yüksek performans

Daha yüksek bant genişliği uygulamaları, bükülmeye karşı hassas olmayan bükülmeler kullanılarak güvenle dağıtılabilir, çünkü elyafların yanlışlıkla aşırı bükülmesi, performansın düşmesine çok fazla neden olmaz.

Büyük esneklik

Bükülmeye karşı duyarsız lifler ayrıca, liflerin sıkıştırma, kravat sarma veya zımbalama kullanarak yüzeylere sabitlendiği durumlarda büyük ölçüde esneklik gösterir.

Küçük Artımlı Maliyet

Bükülmeye karşı hassas liflerin imalat maliyeti, normal fiber kabloların üretilme maliyetine kıyasla çok yüksek değildir.

Aynı Ekleme Yöntemleri

Bükülmeye karşı duyarsız fiber kablolar, normal kablolar için kullanılan aynı yöntemler kullanılarak eklenebilir.

Bükülmeye Duyarsız Fiber Optik Kablonun Uyumluluğu

Bükülmeye karşı hassas fiber optik kablo çok fazla avantaja sahiptir. Bir soru ortaya çıkabilir: Bu BIF optik kablo normal fiberlerle uyumlu mu? Cevap tüm SMF kabloları için evet gibi görünüyor. Çekirdekte yalnızca bir mod yönlendirildiği için, açmanın sistem performansı ve ölçümü üzerinde minimal etkisi vardır. Ancak MMF kabloları için daha az açıktır. BIMMF tasarımlarının tanıtılmasından önce çekirdek boyutu, diferansiyel mod gecikmesi (DMD) ve bant genişliği ölçümü yapıldı. Bu ölçümler değerlendirilmekte ve güncellenmektedir, bu nedenle ölçüm sonuçları BIMMF üreticisine bağlı olabilir.

FOCC Bükme Duyarsız Fiber Optik Kablo Çözümleri

FOCC bükülme duyarsız fiber patch kablolar bükülmeye bağlı hasarlara karşı oldukça dirençlidir. Küçük bir kablo bükme yarıçapına sahiptirler ve yenilikçi çekirdek tasarımı ve gelişmiş düşük makro-bükülme hassasiyeti sayesinde ek bükülme kayıplarını önlerler. Bu fiber kablolar, UPC ve APC seçenekleriyle SC ve LC fiber optik kablo konektörlerinin kombinasyonlarında, tek yönlü ve dubleks tarzında mevcuttur. Aşağıdaki tabloda FOCC'den bükülme duyarsız fiber optik kablonun bazı çözümleri listelenmiştir.

uzunluk Fiber Bağlayıcı Elyaf Modu Elyaf Türü Elyaf Ceketi Fiyat
1m LC UPC - LC UPC SMF 9 / 125μm dubleks 2.0mm, PVC 1,88 ABD $
2m LC UPC - LC UPC MMF 50 / 125μm dubleks 2.0mm, PVC 2,62 ABD $

Bir çift:Fiber Optik Kabloların Takılması ve Test Edilmesi Sonraki:IDC'yi (İnternet Veri Merkezi) birkaç dakika içinde öğrenin