40 G Çözümleri: Çift Yönlü Fiber veya MPO / MTP Fiber?

- May 20, 2020-

Son zamanlarda çift yönlü 40 Gb / s dupleks uygulamalarını veya kısaca BiDi'yi çevreleyen çok fazla konuşma oldu. Şu anda Cisco® tarafından bir çözüm olarak sunulan BiDi, QSFP modülleri ve dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) teknolojisini kullanarak dubleks OM 3 veya OM 4 çok modlu fiber üzerinde çalışıyor. İki 20 Gb / s kanalına sahiptir, her biri tek bir lif şeridinde iki dalga boyu üzerinden aynı anda iletir ve alır - bir yön 832 ila 868 nanometre (nm) dalga boyu aralığında iletir ve diğeri 882 ila 918 nm dalga boyu aralığındadır. Avago Technologies benzer bir QSFP BiDi alıcı-vericisi de sunmaktadır.

Tek yönlü 40 Gb / s çift yönlü fiber çözümleri Arista ve Juniper'dan edinilebilir. Bunlar, dört 10 Gb / s kanalı farklı dalga boylarında - 1270, 1290, 1310 ve 1330 nm - birleştirdikleri için BiDi çözümünden farklıdır. OM 3 veya OM 4 çok modlu veya tekli mod fiber kullanan bir dupleks LC konektörü üzerinden. Bu tek yönlü çözümler, farklı WDM teknolojisi kullandıkları ve farklı dalga boyu aralıklarında çalıştıkları için BiDi çözümleriyle birlikte çalışamazlar.

40G Solutions

Bu 40 Gb / s dubleks fiber çözümleriyle kullanılan bazı alıcı-vericiler QSFP spesifikasyonlarıyla uyumlu ve IEEE 40 GBASE-LR 4 standardına dayanmaktadır, şu anda mevcut endüstri yoktur çok modlu fiber üzerinden birden çok dalga boyu kullanan {çift yönlü veya tek yönlü 40 Gb / s çift yönlü fiber uygulamaları için standartlar. WDM teknolojisini kullanan çift yönlü tekli fiber üzerinden standartlara dayalı 40 Gb / s uygulamaları vardır, ancak çoklu mod üzerinden standartlara dayalı 40 Gb / s ve 100 Gb / s uygulamaları çoklu fiber kullanır MPO / MTP konektörleri ve paralel optikler (40 GBASE-SR 4 ve {{1 4}} GBASE-SR 4).

40 Gb / s çift yönlü fiber çözümleri, 40 Gb / s uygulamalarına mevcut çift yönlü 10 Gb / s yeniden kullanılabilmesi nedeniyle hızlı geçiş için daha düşük maliyet ve kurulum süresi sundukları için tanıtıldı MPO / MTP çözümleri uygulamak zorunda kalmadan 40 Gb / s için fiber altyapısı. Bununla birlikte, bu standart dışı tabanlı 40 Gb / s dubleks fiber çözümlerini çevreleyen endişelerden bazıları şunlardır:

  • Standartlara uyum eksikliği ve standartlara dayalı fiber çözümleriyle birlikte çalışabilirlik eksikliği

  • İleride desteklenmesi sınırlı olabilecek tek kaynaklı / tescilli bir çözüme kilitlenme riski

  • BiDi ve diğer 40 Gb / s çift yönlü alıcı-vericileri standartlara dayalı çözümlerden önemli ölçüde daha fazla güç gerektirir

  • 850 nm optimal OM 3 / OM 4 dalga boyu dışında çalışma nedeniyle uygulama güvencesinin olmaması

  • Standartlara dayalı çözümlere kıyasla sınırlı çalışma sıcaklığı aralığı

Yukarıda belirtilen riskler ve standartlara dayalı olmayan 40 Gb / s dubleks fiber çözümlerini kullanmanın kısıtlamaları nedeniyle, endüstri standartlarını izlemenizi ve {{2 için 40 GBASE-SR 4 kullanmanızı öneririz }} Gb / s uygulamaları bugün. Bu standart, MPO / MTP tabanlı bir çözüm kullanan birden fazla fiber gerektirse de, eksiksiz uygulama güvencesi ve birlikte çalışabilirlik ve genel olarak daha düşük güç tüketimi sunar.

Ayrıca, TIA ve IEC standartlarının geliştirilmesi şu anda geniş bantlı çok modlu fiber (WBMMF) için devam etmekte olup, bunun kapasitesini artıran yeni bir fiber tipine (potansiyel olarak OM 5 veya OM 4 WB) neden olması beklenmektedir. WDM teknolojisini desteklemek için daha geniş bir dalga boyu aralığında çok modlu fiber. Taş olarak ayarlanmamış olsa da, TIA çalışma grupları içinde tartışılan dalga boyları 850, 880, 910 ve 9 4 0 nm'dir.

Mevcut 40 Gb / s çift yönlü fiber uygulamalarının aksine, WBMMF mevcut OM 4 fiber uygulamalarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacak standartlara dayalı, birlikte çalışabilir bir teknoloji olacaktır. WBMMF'nin 4 farklı dalga boylarında 25 Gb / s kanallarını kullanarak tek yönlü çift yönlü 100 Gb / s fiber bağlantılarını desteklemesi bekleniyor. WBMMF ayrıca 8 fiberler üzerinde 4 farklı dalga boylarında 25 Gb / s kanallarını kullanarak 400 Gb / s'yi destekleyerek mevcut MPO / MTP bağlantısının sorunsuz geçiş için kullanılmasını sağlar mevcut standartlara dayalı 40 Gb / s ve 100 Gb / s uygulamalarından gelecekteki standartlara dayalı 400 Gb / s uygulamalarına.

Bir çift:Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama Nedir (WDM, CWDM, DWDM) Sonraki:MTP / MPO Konnektörlü Yüksek Yoğunluklu Kablolama