Havai İletim Hatları İçin ADSS ve OPGW Kabloları

- May 16, 2019-

Havai İletim Hatları için ADSS ve OPGW Kabloları

Havai fiber optik kablo sistemleri, operatörler ve güç hizmetleri tarafından kullanılan telekomünikasyon ağlarında önemli bir faktör haline gelmiştir.

Geniş bantlı bağlantı sağlayan kabloları taşımak için havai elektrik dağıtım hatlarının kullanılmasının ana avantajları üç farklı alanda özetlenebilir: hız, güvenlik ve maliyet.

● Hız: Fiber optik kablonun kutuplara tutturularak takılması, yeraltında gömmek için hendek kazmaktan çok daha hızlıdır. Genellikle üstten geçen elektrik hatlarına günde en az 1 km fiber optik kablo kurmak mümkündür ve uygun koşullarda günde 5 km'ye kadar mümkündür.

● Güvenlik: Güvenlik, herhangi bir fiber optik kablo kurulumunda önemli bir husustur. Kablolar, 1980'lerin başından beri genel elektrik hatlarına takılmıştır ve bu süre zarfında güvenlik ve güvenilirlik için mükemmel bir ün geliştirmiştir. Güç kaynakları, bu kabloları, elektrik şebekesinin kontrolü için kritik iletişimde bulunmak üzere kullanır. Zemin üzerine monte edilmiş fiber optik kablolar, kablo hasarının en büyük nedeni olan 'kazma işlemine tabi değildir. Elektrik altyapısının bir parçası olarak kurulan kablolar, hırsızlığa ve vandalizme karşı koruma sağlayan güç iletkenlerinin yakınlığı ile korunmaktadır.

● Maliyet: Yeraltı kablolarına kıyasla anten kablolarının daha yüksek birim maliyeti, çok düşük kurulum maliyeti ile dengelenir ve bu nedenle anten kabloları en düşük toplam maliyete sahiptir. Hava kabloları çok daha yüksek kurulum oranlarına sahiptir ve bu nedenle ağlar çok daha hızlı kurulur, daha erken servis sağlamaya başlar ve yatırımın daha hızlı geri dönüşünü sağlar. Başka bir deyişle, başlangıçtaki maliyetlerin azalması ve hizmet öncesi tarihlerle birlikte, anten kabloları yeraltı ağlarından daha kısa geri ödeme sürelerine sahiptir.

Sun Telecom, havai kablo ağları için geniş bir yelpazede fiber optik kablo sağlar:

Tüm Dielektrik Kendinden destekli Hava Kablosu (ADSS Kablosu)

Mevcut iletim hatlarında tercih edilen seçenek, ADSS kablolarını uygun maliyetli olarak takmaktır. Takılan ADSS, güç hatlarından bağımsızdır ve hem güç hatlarının hem de fiber optik kabloların bakımı açısından çekici bir çözüm sunar.

Optik Fiber Kompozit Havai Topraklama Kablosu (OPGW Kablosu)

OPGW kablosu iki fonksiyonlu bir anten iletkeni viz, arıza akımı ve yıldırım çarpması ile ilgilenen bir koruma teli ve iletişim işlevini alan entegre fiber optik ünite olarak tasarlanmıştır. OPGW, yeni iletim hatlarına konvansiyonel topraklama telinin yerine takarken ya da mevcut hattın eski topraklama telini değiştirmek gerektiğinde en iyi çözüm olarak bulundu.

Bir çift:Tek Modlu Fiber Kılavuzu Sonraki:MTP Kablo Wiki ve Kullanımı