Bakır Kablolara Göre Fiber Optik Kabloların Avantajları

- Mar 26, 2019-

Fiber Kabloların Bakır Kablolara Göre Avantajları


Günümüzde, fiber optik kablo bakır kablo yerine giderek daha popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, bu iki farklı tip aslında ofis veya konut alanlarında birkaç farklı kullanım çeşitliliğine sahiptir. Fiber optik, daha fazla avantaj elde etmenizi sağlayan kablolama veya kablolama sistemindeki en son teknolojidir.

Bakır kablo, yüzlerce yıldan beri bazı farklı sistemlerde kullanılan eski tip kablodur. Bu kablonun geleneksel olarak telefon kablosu, hoparlör sistemi kablosu ve bilgisayar kablosu olarak kullanıldığını göreceksiniz. Bakır kablolar tek bir bakır iplik içerir. Kablonun amacına bağlı olarak boyut oldukça farklı olacaktır. İnce ya da küçük olabilir, ancak kolunuz kadar kalın olan bazı tipleri de bulabilirsiniz. Bunlar bazen başka bir metal türünün kaplanmasıyla korunmaktadır. Örtüye genellikle örgü denir.

Peki ya fiber optik kablo? Bilgi iletmek için plastik veya cam şeritlerden oluşur. Ayrıca, verileri elektrik yerine ışık şeklinde de iletir. Bakırdan biraz farklı, fiber optik elektriği iletemedi. Ancak, bu tür bir kablo daha yüksek teorik performans sunar. Ayrıca, bu iki kablo türü de arabirime karşı farklı dirence sahiptir. Bakır kablo genellikle cep telefonları veya mikrodalgalardan gelenler gibi bazı sinyal arabirimleri için oldukça zayıftır. Bu nedenle, arayüzü tetikleyebilecek herhangi bir cihazı çalıştırmamalı veya kullanmamalısınız. Ancak, fiber optik kablo kullanırken bu kesin sorunu bulamazsınız.

Fiber optik kabloların sunduğu birçok fayda vardır. Arayüz risklerini bakır kablodan bulabilir, ancak fiber optik kablodan bulamazsınız. Bu arada, çok kanallı sesi tek bir hattan iletebildiğinden optik fiberden büyük kolaylık elde edeceksiniz. Bu yetenek aynı zamanda bu belirli kabloyu ev sinema sistemi kablolaması için çok popüler yapar. Ancak, bunu karşılayabilmek için daha fazla para ödemeniz gerekiyor.

Bakır kablolara kıyasla, fiber optik kabloların çok fazla avantajı vardır, farklı alanlarda iyi kullanımları vardır. Bakır kablo, Ethernet Ağında kısa mesafeli iletim için kullanılırken, Optik Ağda uzun mesafeli iletim için fiber optik kablo kullanılır. Kendi ihtiyaçlarınızı desteklemek için en uygun olanı seçebilirsiniz.

FOCC, aynı anda bakır kablo sağlayan en iyi fiber optik kablo tedarikçisidir. Tüm kablo türlerini burada yüksek kalitede ancak diğer çevrimiçi mağazalara göre daha yüksek fiyata bulabilirsiniz

Bir çift:OTDR Nedir? Sonraki:Gelişmiş Optik Bileşenler - Erbium katkılı Fiber Amplifikatör (EDFA)