Fiber Optik Bölücüye Giriş

- May 20, 2020-

Fiber birleştirici olarak bilinen fiber optik ayırıcı, optik sinyalleri belirli bir oranda iki veya daha fazla çıkış fiberine dağıtmak için bir veya daha fazla giriş fiberli özel bir fiber optik cihazdır. MDF'yi (Ana Dağıtım Çerçevesi) ve terminal ekipmanını bağlamak ve optik sinyalin dallanmasını sağlar. Bu makale, özelliklerinden ve yaygın türlerinden fiber optik ayırıcıyı tanıtacaktır.

Özellikleri

Fiber optik ayırıcı, ışığı en az kayıpla bölmek veya birleştirmek için çok çeşitli stil ve boyutlarda gelir. Tüm ayırıcılar, güvenilir, düşük maliyetli cihazlar üreten çok basit bir tescilli işlemle üretilmektedir. Lif uzunlukları ve / veya herhangi bir tür sonlandırma ile isteğe bağlıdır. Çoğu ayırıcı 900 µm gevşek tüp ve 250 µm çıplak lif olarak mevcuttur. 1 × 2 ve 2 × 2 kuplörler standart olarak gelir bölmeyi kaplamak için koruyucu bir metal manşon. Daha yüksek çıkış sayıları, bölme bileşenlerini korumak için bir kutu ile oluşturulur.

Fiber optik ayırıcı tekli modda ve çok modlu fiber modlarında gelir. Fiber optik ayırıcılara takılan tipik konektörler FC veya SC tipindedir, ancak birçok bağlayıcı da LC, LC / APC, SC, SC / APC, FC, FC / APC ve ST ile uyumludur. Ayırıcı pasif bir cihaz olduğundan EMI (Elektromanyetik Girişim) ile bağışıktır, elektrik enerjisi tüketmez ve sistem tasarımına gürültü eklemez. Pasif tasarımı iki yönlüdür ve dalga boyundan operasyonel olarak bağımsızdır, sadece PMMA (Poli (Metil Merthiolate)) lif çekirdeğinin fiziksel özellikleri ile sınırlıdır.

Ortak türler

Bölücüler üretmek için kullanılan teknolojiye göre, iki yaygın tip optik ayırıcı vardır: FBT ayırıcı ve PLC ayırıcı. Her türün, bunları pasif bir optik ağa dağıtırken hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

FBT (Erimiş Biconic Konik)

FBT ayırıcılar, bire bir füzyon ekine benzer bir ısı kaynağı ile kaynaştırılır. Elyaflar, belirli bir konum ve uzunluk oluşturmak için bir grup halinde hizalanır. Isı, hizalanmış elyaflara uygulanırken, elyaflar polarizasyona bağlı kayıp (PDL), bölünmüş rasyon ve yerleştirme kaybı (IL) bakımından izlenir. İstenen parametreler tüm fiberlerde karşılandığında, füzyon işlemi durur.

FBT ayırıcılar iyi bilinir ve üretilmesi kolaydır, böylece üretim maliyetini düşürür. Gerçek zamanlı izlemenin gereksinimlerine göre simetrik veya simetrik olmayan eşit olmayan oranı bölebilirler. Ayrıca, FBT ayırıcılar 850 nm, {{4}} nm ve 1550 nm gibi üç farklı çalışma bandında çalışabilir. Bu faydalar nedeniyle, bu ayırıcılar pasif ağlarda, özellikle de bölünmüş yapılandırmanın daha küçük olduğu durumlarda (1 × 2, 1 × 4, vb.) .

Bununla birlikte, FBT ayırıcıları tek bir örnekte elde edilebilecek kalite bölünmelerinin sayısı ile sınırlıdır, bu nedenle daha büyük bir bölünmüş yapılandırma gerektiğinde birçoğunun birbirine eklenmesi gerekir. Ayrıca zayıf homojenliği düzgün spektroskopik olmasını sağlayamaz ve ekleme kaybı sıcaklık değişimi ile büyük ölçüde değişir.

An Introduction of Fiber Optic Splitter

PLC (Düzlemsel Işık Dalgası Devresi)

PLC bölücüler, gelen sinyali birden çok çıkışa bölmek için optik bir ayırıcı çip kullanır. Silika veya kuvars bazlı çip, çeşitli cilalı yüzeylerde mevcuttur. Üç katmandan oluşur: bir substrat, dalga kılavuzu ve kapak. Dalga kılavuzları, belirli ışık yüzdelerinin yönlendirilmesine izin veren bir silika cam substrat üzerine litografi kullanılarak imal edilir. Ayırıcının fiziksel görünümü son montaja bağlı olarak değişir.

PLC ayırıcılar, yüksek 1260 nm'den 1620 nm'ye kadar geniş bir dalga boyu aralığında düşük yerleştirme kaybı, düşük PDL, yüksek geri dönüş kaybı ve mükemmel homojenlik gibi düşük performans oranına sahiptir. Ayrıca, kompakt konfigürasyonu ve küçük boyutu az yer kaplar. FBT ayırıcılardan farklı olarak, PLC ayırıcılar tüm dallar için eşit ayırıcı oranlarını ayırır. Daha büyük bölünmüş konfigürasyonlar gerektiğinde, PLC ayırıcı daha iyi bir çözümdür.

Bununla birlikte, FBT imalat süreci çok karmaşıktır, bu nedenle uygulamada yüksek bir teknik eşik belirler. Ayrıca, daha küçük oranlarda FBT ayırıcılardan daha pahalıdırlar.

An Introduction of Fiber Optic Splitter

Sonuç

Fiber optik ayırıcı, birçok optik ağda giderek daha önemli bir rol oynayan pasif bir cihazdır. FTTX sistemlerinden geleneksel optik ağlara kadar fiber ayırıcılar, müşterilerin optik ağ devrelerinin işlevselliğini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olan yetenekler sağlar. Böylece ayırıcı seçimine ilişkin eğitimli bir karar, bir ağ yapısının uzun vadeli başarısını ve finansal uygulanabilirliğini belirler.

Bir çift:EPON ve GPON Arasında Karşılaştırma Sonraki:Özel Amaçlı Fiber Patch Kablo Uygulamaları