Fiber Optik Kablo ile Çalışırken Dikkatli Olun

- May 30, 2019-

Fiber Optik Kablo ile Çalışırken Dikkatli Olun

Güvenlik sorunlarının veya tehlikelerin, montajcılar tarafından karşılaşılan hem bakır hem de fiber kablo tesisatında yaygın olduğu bilinmektedir. Ve bu konuya gelince, birçok kişi bakır kablo tesisatı için elektrik taşıdıkları için daha fazla dikkat ve dikkat gerektiğini düşünüyor. Buna karşılık, optik fiberler taşıdıkları ışıktan dolayı daha güvenlidir. Ama aslında, bu kavram yanlış yerleştirilmiş. Uçları aynı veya farklı konektörlerle (örn. ST ST fiber kablo ve LC - SC kablo gibi) kapatılmış fiber optik kablolara gelince, gözlere zarar verebilecek ışık şeklinde veri taşırlar.

Pek çok insan lifin neden olduğu sorunların farkında değil. Bazı montajcılar, fiber optik sorunlarının çoğunu düşünmez ve fiber optiklerin neden olabileceği birçok tehlikeyi önlemek için uygun güvenlik önlemlerini almazlar. Fiber optik kablolarla çalışmak çok dikkatli olmalı ve montajcıların güvenlik için iki noktayı yapması gerekiyor: fiber parçaların atılması ve göz koruması.

Fiber Parça İmhası

Bir tesisatçı elyaf keserken, sıyırırken veya keserken, işin yapıldığı masanın üstüne, yükseltilmiş zeminin altına veya belki bir fincan kahvenin içine küçük parçalar düşebilir bu civarda. Artıklar yakındaki bir çöp tenekesine bile sürülebilir. Öyleyse, birileri elini o elyaf hurdasının üstüne tutarsa ne olur? Cam saydamdır ve hurda muhtemelen küçüktür, yani fesih yapan kişi olmadığı sürece, tehlikenin orada olduğunu bilemeyebilir. Bu nedenle, işçiler bir fiber optik çalışma alanında yiyecek veya içecek yememelidir, çünkü fiber hurda yiyeceklerine veya içeceklerine düşebilir.

Fiber Parça İmhası

Küçük elyaf parçalarının cilde nüfuz edebileceğini ve gömülebileceğini ve ciddi tahrişe neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Yutulan lifler havada yüzebilecek kadar hafif olduklarından iç hasara neden olabilir.

Bu tür potansiyel tehlikelerden kaçınmak için bu güvenlik kitleri kullanılabilir: güvenlik gözlükleri (gözleri kırıntılardan uzak tutmak için), siyah bir parlatma / çalışma minderi (siyah yüzey elyaf artıklarını bulmayı kolaylaştırır), Teflon kaplı cımbızları parçalamak için (düzenli cımbız uçları kırılmış elyaf artıkları) ve bir çatallı tokatlamak (elyaf uçlarını temizlemek ve cımbızları kıymıkların çıkarılması için sterilize etmek için). Kitin en popüler bileşenlerinden biri, lif parçalarının atılması için tek bir yer sağlayan lif-hurda çöp tenekesidir. Doldurulduğunda küçük çöp yakılabilir.

Göz koruması

Kablo kurulumunu tamamladıktan sonra, fiber optik teknolojisine aşina olmayan birçok montajcı, ışığın iletildiğini doğrulamak için fiberin ucuna bakabilir ve bu, ışın retinaya odaklandığından görme keskinliği veya kör noktaların kaybına neden olur. Daha da kötüsü, fiber-optik iletişim sistemlerinde kullanılan ışığın kızılötesi aralığında olması ve insan gözüyle görülememesidir.

göz koruması

Bu nedenle, fiber optiklerle çalışırken, herhangi bir ekleme veya sonlandırma faaliyeti gerçekleştiren tüm işçiler her zaman yan siperleri olan güvenlik gözlükleri takmalıdır. Çalışma alanına giren diğer herhangi bir kişi veya site yöneticisi, yan siperleri olan güvenlik gözlükleri takmalıdır. Bir montajcı, diğer ucunda bir ışık kaynağı olmadığından kesinlikle emin olmadıkça, asla doğrudan kablonun ucuna bakmamalıdır. Fiberin karanlık olduğundan emin olmak için bir güç ölçer kullanılabilir.

Diğer Güvenlik Hususları
Kimyasallar: Fiber optik ekleme ve sonlandırma, işlemlerin bir parçası olarak çeşitli kimyasal temizleyiciler ve yapıştırıcılar kullanır. Bu maddeler için normal taşıma prosedürleri izlenmelidir. Temizleyici olarak kullanılan basit izopropil alkolü bile yanıcıdır ve dikkatli kullanılmalıdır. Üreticiler talep üzerine “malzeme güvenlik bilgi formları” (MSDS) tedarik edecekler veya İnternet'te bulunabilirler.

Yapıştırma tehlikeleri: Fusion splicers, splices yapmak için elektrikli bir ark kullanır, bu nedenle fusion splicing'in yapıldığı alanda yanıcı gaz bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Sigara İçilmez: Fiber optik çalışma alanında sigara içilmesine de izin verilmemelidir. Sigaradan çıkan küller, yanıcı maddelerin (ve tabii ki sağlık risklerinin) olası varlığına ek olarak, liflerle ilgili kir sorunlarına da katkıda bulunur.

Güvenlik ipuçları
güvenlik ipuçları

Fiber optiklerle çalışırken, çalışanın iyi havalandırılmış ve iyi aydınlatılmış bir çalışma alanına ihtiyacı vardır. İşçiler fiber optiklerle çalışırken sigara içmekten kaçınmalıdır.

Ayrıca, tüm yiyecek ve içecekler çalışma alanının dışında tutulmalıdır. İşçiler elyaf parçacıklarını kıyafetlerinden uzak tutmak için tek kullanımlık önlükler giyebilirler. Çalışma alanından ayrılmadan önce, çalışanlar kıyafetlerini her zaman başıboş lif parçaları için kontrol etmelidir ve varsa bulunursa, çift taraflı bantla çıkarabilir.

Bir işçi gözlerine dokunmadan önce ellerini iyice yıkamalı ve kontakt lens kullanıcıları lenslerine dokunmadan önce ellerini yıkamalıdır. İşçiler ayrıca kimyasallarla çalışmadan önce tüm öğretim materyallerini okumalıdır.

Fiber artıkları için sıkıca kapatılabilen tek kullanımlık bir kap kullanılmalıdır. Bir fiber optik işi bitirince, tüm kesilmiş fiber parçaları kullanılmış kimyasallar ve kaplar ile birlikte doğru bir şekilde imha edilmelidir. İş tamamlandığında iş alanı iyice temizlenmelidir.

Sonuç

Potansiyel tehlikeleri anlamak ve basit fiber optik güvenlik ipuçlarını bilmek, tehlikeleri önlemek için çalışma ortamını çalışanlar için temiz ve güvenli tutabilir. Olağanüstü bir fiber patch cord üreticisi olarak FOCC, kablo kurulumunuz için test ve kalite güvencesi için çeşitli fiber optik kablolar sunar. Burada bir deneyebilirsiniz.

Bir çift:Polarite A ve Polarite B MTP Kaset Yerleşimi Sonraki:Mesh Ağı Nedir?