Şerit Optik Kabloya Kısa Tanıtım

- May 18, 2019-

Şerit Optik Kabloya Kısa Tanıtım

Artan sistem bant genişliği gereksinimlerini karşılamak için, yerel alan ağı (LAN) kampüsü ve bina omurgalarının yanı sıra veri merkezi omurgaları da yüksek kablolu elyaf sayımlarına geçiyor. Şerit optik kablolar, kablo boyutuna göre en yüksek lif yoğunluğunu sunabilir, yol ve alanların kullanımını en üst düzeye çıkarabilir ve sonlandırma kolaylığı sağlayarak onları ihtiyaç için ideal bir çözüm haline getirir. Bu yayın temel olarak şerit optik kablonun avantajlarına ve uygulamalarına odaklanmaktadır.

Şerit Optik Kablo Tasarımı

Şerit optik kablo, yüksek fiber sayısının gerekli olduğu kampüs, bina ve veri merkezi omurga uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir tür kablodur. Piyasada 8 fiber, 12 fiber, 24 fiber ve diğer yüksek fiber sayısı bulunmaktadır. Hali hazırda 12 lifli kurdeleler, hali hazırda erişilebilir ve şerit tanımlama numaraları ve bugünün ağlarında yaygın kılan TIA-598 uyumlu lif renk kodlaması ile tanımlanabilir. Genellikle iki çeşit şerit optik kablo dış kılıfı vardır: alev geciktirici ve formüle edilmiş alev geciktirici. İlki, genellikle dış mekan bitki uygulamalarında kullanılırken, ikincisi tipik olarak iç mekan uygulamaları için kullanılır. İşte şerit optik kablo yapı örneği.

Şerit optik kablo

Şerit Optik Kablonun Yararları

Hepimizin bildiği gibi, mahsur gevşek tüp ve şerit optik kablo dış tesis uygulamalarının zımbalarıdır. Her ikisi de sert dış ortamlarda iyi performans gösterir ve her ikisi de dahil olmak üzere çok sayıda konfigürasyonda mevcuttur: hepsi dielektrik, zırhlı, anten kendinden destekli, vs. telli gevşek boru kablosuna eşdeğer sağlam performans sunar ve kablo çapına göre maksimum lif yoğunluğunu sağlar. Bu kablolar arasındaki temel ayrım, ayrı ayrı elyafların kablo içinde paketlenip yönetilme şeklidir. Bir şerit kablo, en az dört ya da en çok 24 elyafı içerebilecek bir matris içinde hassas bir şekilde birbirine bağlanmış tek tek elyaflara sahiptir. Buna karşılık, gevşek tüplü bir kablo, her biri diğerinden ayrılan birçok tampon tüpüne yerleştirilmiş 2 ila 24 ayrı fiber içerir.

şerit fiber kablo-vs-gevşek boru kablo

Şerit optik kablonun birçok uygulamada gevşek tüp tasarımlarına göre daha fazla avantaj sunmasını sağlayan özel şerit tasarımıdır.

  • Şerit optik kablo, gevşek tüp kablolardan çok daha hızlı bir şekilde hazırlanabilir ve eklenebilir. Bu, daha az montaj süresi, daha az montaj işçiliği maliyeti ve çok daha az acil durum onarım süresi anlamına gelir.

  • Şerit optik kablolar, ek kapaklarda ve telekomünikasyon odası elyaf yönetiminde daha az yer kaplar.

  • Şerit kablolar, sınırlı kanal alanının daha verimli kullanılmasını sağlayan daha yüksek elyaf sayımında daha fazla paketleme yoğunluğu sunar.

  • Şerit kablolar tipik olarak 96 elyafın üzerindeki sayılarla oldukça rekabetçidir.

Şerit Optik Kablo Uygulaması

Şerit optik kabloyla birlikte çeşitli fiber sayıları olmasına rağmen, 12 fiber şerit kablolar en yaygın kullanılan kablolardır. Şerit ayırma araçları ve sahaya monte edilebilir 12 fiber dizili konektörler gibi yeniliklerin piyasaya sürülmesiyle, 12 fiber şeritler, LC veya SC konektörleri veya MTP konektörü gibi tek taraflı ve çift yönlü konektörlerle kolayca sonlandırılır. MTP konektörü, ortak simpleks konektöre benzer bir ayak izi bulunan 12 fiber itme / çekme optik konektördür. Birçok kullanıcı, en yüksek kaliteli konektör ekleme kaybı ve geri dönüş kaybı performansını sağlamak ve kablo kurulumunu hızlandırmak için MTP konektörleri uygulamak ister.

Şerit optik kabloların nasıl yerleştirildiğini göstermek için, işte örnek olarak MTP konnektörlü şerit kabloyu patch panel ile sonlandırın.

Sonlandırma normalde patch panelin önünde bir kablo demeti takımının kullanıldığı bir ara bağlantı uygulamasında kullanılır. MTP kablo demeti düzeneklerinin kablonun bir ucunda 12 fiber MTP konektörüne ve diğer ucunda simpleks veya dubleks stil konektörlere sahip olduğunu biliyoruz. Sadece aşağıdaki resmin gösterdiği gibi.

MTP-demeti montajlar

Yukarıda belirtilen uygulama dışında, şerit optik kablolar, MTP konektör modül kasetinin kullanıldığı hem ara bağlantı hem de çapraz bağlantı uygulamalarında da kullanılabilir. Ve patikalara ve mekanlara uygulanabilirler.

Sonuç

Şerit optik kablolar, mümkün olan en kompakt kablo paketinde yüksek lif yoğunluğu sağlar. Ayrıca, fiber sonlandırmayı düzene sokarken sınırlı bir alanda konuşlandırılabilecek fiber sayısını da maksimuma çıkarırlar. Aynı zamanda kolay kütle füzyon eklemesiyle zamandan ve paradan tasarruf edebilirler. Şerit kablo artık geleneksel simpleks veya dubleks konektörlerin yanı sıra çeşitli uygulamalar için uygun hale getiren MTP Konektörleri kullanılarak kolayca elde edilir.

Bir çift:Fiber Optik Pigtaillerin Genel Görünümü Sonraki:Optik Amplifikatöre Giriş