Kablo Tasarımı ve Düşünme

- Jun 05, 2019-

Kablo Tasarımı ve Düşünme

Giriş

Hepimizin bildiği gibi: 100m kablolamanın sonunda yerel alan ağı (LAN) bina kablolaması, topluluk alanı birkaç iç kablolama gibi son 2km entegre ağ kablolama bilgisayar veri merkezi odasının kablolanması. Farklı konumlarda kablolama, amaçlarına ve ilgili iletim indeksine uygun olarak döşenmesine izin vermek için kablo uzunluğunu hesaplar. Hangi konum kablolaması kullanılırsa kullanılsın, tümü şehir telekomünikasyon şebekesi genişletmesine ve önemli bir kısmına aittir. Entegre kablolamanın nasıl tasarlandığını doğru bir şekilde kavrayabilmek için telekomünikasyon ağlarının kentsel gelişim eğilimlerinin derinlemesine anlaşılması; ayrıca sadece şehir geliştirme stratejisi telekomünikasyon ağ senkronizasyonu ile alınabilir ve uygun şekilde kablolama ağın genel etkinliğini gerçekten etkileyebilir ve kazan-kazan ekonomik etkileri elde edebilir. Burada sadece telekomünikasyon ağlarının gelişimi için, kablolamanın geliştirilmesi ve çalışma ve tartışma gibi kablolama konularındaki en son gelişmelerle senkronize edilmesi gerekir.

Telekomünikasyon ağının gelişme eğilimi

Geleneksel telekomünikasyon ağlarına dayalı sesli iletişimde, az miktarda dijital veri ağı (DDN), Kare Rölesi (FR) düşük veri iletişim hızı gibi bir noktaya işaret eder, bir ses yolu yalnızca 64kbps bant genişliği içinde başlar. 1990'ların başında, Çin'in Bakır Kablolama ve ağ iletişimi teknolojisinin tanıtımı konusundaki dış tecrübesi ve buna bağlı olarak standartlarımızı geliştirdik ve telekomünikasyon ağının büyük baskılar almasını aktif olarak destekledik. Sadece 10 yıl içinde, 10 megabayt, 100 megabayt, Gigabit ila 10 Gigabit sınıf geliştirme, hatta 10 Gigabit sınıf ağdan ağ iletişim teknolojisi yakında büyük ölçekli uygulamalara girecek.

Telekomünikasyon ağının gelişimi çok yönlüdür, iletişim yöntemleri şunlardır: kablolu, kablosuz, uydu vb .; İletişim içeriği şunları içerir: telefon, televizyon, veri, vb.

a. Pasif optik ağın (PON) hızlı gelişimi

Şu anda, pasif optik ağ (PON) hızla gelişmekte olan bir ülkedir, örneğin: EPON (Ethernet Pasif Optik Ağı), GPON (Gigabit Pasif Optik Ağı), GEPON (Gigabit Ethernet Pasif Optik Ağı), APON (ATM Pasif Optik Ağı), BPON (Genişbant Pasif Optik Ağı) ve diğer ağ uygulamaları, yapılandırılmış kablolamanın doğrudan bir etkisi olacaktır.

Şimdi EPON / GPON ağ modunu gösterin: EPON / GPON temel olarak OLT (Optik Hat Terminali), ODN (Optik Dağıtım Ağı) ve ONU (Optik Ağ Birimi) ve diğer bileşenlerden oluşur. EPON / GPON ağı.

EPON / GPON'un ağ özellikleri:

* Optik arabirime ek olarak OLT ve ONU'da, GE (Gigabit Ethernet), FE (Fiber optik Ethernet), RF (Radyo Frekansı), E1 (2.048Mbps) arabirimleriyle birlikte çeşitli ağ uygulamalarına uygulanabilir.

* EPON, yukarı bağlantı ve aşağı bağlantı simetrik hızını 1.25Gbps sağlayabilir.

* GPON, uplink 155Mbps, 622Mbps, 1.24Gbps veya 2.48Gbps sağlayabilir; Downlink 1.24Gbps veya 2.48Gbps.

* Kamu IP ağ sinyali DWDM Modülü, 1490nm uplink ve merkez ofisi OLT entegre alıcı-vericilerin 1310nm sinyalinin downlink'i, ilgili ONU'ya 32.64 puan veya 128 optik bağlantı harcayan optik dağıtım ağı ODN aracılığıyla aynı optik fiber içine enjekte edildi. Gerekirse, kullanıcının RF arayüzü tarafından ayrılan istemci entegre alıcı-vericilere göre karşılık gelen ONU'ya entegre edilen 1550nm merkez ofis OLT alıcı-vericisinin üçüncü dalga boyunu kullanan CATV sinyalleri de enjekte edilebilir.

* EPON / GPON ağ desteği ağacı, yıldız, otobüs, hybird ve yedekli topoloji vb.

* EPON, standart Ethernet teknolojisine ve IEEEP802.3ah'a, taşıma durumunda 1.25Gbps veri akışı, optik hat terminali (OLT) ve yaklaşık 20 km'ye kadar bir iletim mesafesi arasındaki optik ağ terminali (ONU) bazındadır.

* GPON, ITU-T standardı G984.1-G984.5 sürümüne dayanmaktadır, Avrupa ve Kuzey Amerika'da tercih edilmektedir, FTTH teknolojisi dünya çapında kullanılmaktadır. Çok protokollü iletim verimliliği sağlayan GPON genel çerçeveleme protokolü, 2.48Gbps hızında simetrik ve asimetrik iletim kapasitesi, OLT / ONU iletim mesafesi ile 37km arasında açık bir arayüz sağlayabilir.

b. FTTH veya FTTB / N

EPON / GPON teknolojisi olgunlaştıkça, Fiber Optik Kablo fiyatı gittikçe daha ucuzdur. Fiber optik kablo zemine, topluluk düğümlerine ve hatta artan bir şekilde aileye uzanır. Telekom şirketleri kesinlikle girdi ve çıktı arasındaki ilişkiyi kısa vadede geri kazanım ve kar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek istediğinden, esas amaç budur.

FTTH çözümlerinin avantajları:

1. Yüksek hızlı ağ uygulamaları için uygun olan daha fazla bant genişliği kapasitesi sağlayın.

2. Dış elektromanyetik parazitlerden etkilenmez, parazit önleyici performans iyidir, yüksek kaliteli iletişim.

3. Silika elyaf malzeme üretimi tükenmez.

4. Fiber optik kablonun fiyatı bakırdan daha düşüktür (ancak fotoelektrik dönüşüm ekipmanı fiyatı hala nispeten yüksektir, bu nedenle toplam maliyet daha yüksektir).

FTTH çözümlerinin dezavantajları:

1. Aynı ölçekte projeler, ilk yatırım daha yüksektir.

2. Yeni fiber optik kablo ve daha uzun, daha uzun inşaat süresi (FTTB / N çözümüne göre).

3. Yavaş yatırım getirisi.

Bir çift:Cat5, Cat5e ve Cat6 Kablo Arasındaki Fark Nedir? Sonraki:Neotel Tava ADVA Optik Ağ, Paket Optik Ağ İçin Ardıç Ağları