Cat 6a Korumalı Kablo Vs. Cat 6a Korumasız Kablo

- May 27, 2019-

Cat 6a Korumalı Kablo - Cat 6a Korumasız Kablo

Yüksek bant genişliği ve hızlı veri aktarım hızına olan ihtiyaç arttıkça, 10G Ethernet ağının yayılımı her zamankinden daha yaygın ve popüler hale geliyor. 10G Ethernet ağını dağıtmak için en uygun kablolama altyapısı olan Cat 6a kablolaması, bu eğilim altında tasarlanmıştır ve birçok kullanıcının şimdi talep ettiği verimi sunmak için derhal popülerlik kazanmaktadır. Ayrıca, 10G Ethernet ağını Cat 6a kablolarıyla kurmayı planlıyor musunuz? Piyasada Cat 6a blendajlı kablo ve Cat 6a blendajsız kablo bulunduğundan, 10G ağ kablolarınız için hangisini seçmek istersiniz? Cat 6a patch kablosu hakkındaki bilgileri inceleyelim ve bu iki tür Cat 6a patch kablosunu karşılaştırarak 10G Ethernet ağının performansını sağlamak için en uygun olanı bulalım.

Cat 6a Patch Kabloya Genel Bakış

Cat 6a patch kablosu, adında “a” - “artırılmış” harfi olduğu gibi Cat 6 patch kablosunun geliştirilmiş bir sürümüdür. Yalnızca 10 metreye kadar Ethernet ağını 55 metreye kadar destekleyen Cat 6 patch kablosunun aksine, Cat 6a patch kablosu daha çok, 10GBASE-T'nin çalışmasına izin veren, 500 MHz'e kadar performans gösterebilen 10 Gigabit uygulaması için kullanılır. 100 metre mesafe. Şu anda, Cat 6 patch kablosu, her ikisi de kendi özelliklerine sahip olan ve farklı uygulamalar için uygun olan, ekranlı olup olmadıklarına göre, Cat 6a korumalı kablo ve Cat 6a korumasız kablo olarak iki tipe ayrılabilir. Bu iki tip yama kablosunun farklı yapılarını daha iyi tanımak için, aşağıdaki şekilden öğrenebilirsiniz.

Cat 6a Korumalı Kablo - Cat 6a Korumasız Kablo

Dikkat edilmesi gereken, Cat 6a patch kablosunun, standart 10 GBASE-T tarafından kullanılan daha yüksek frekanslar için yabancı çapraz karışma performans parametrelerini içeren ilk kablo kategorisi olmasıdır. Bildiğimiz gibi, sinyal beklenmedik bir şekilde bir yama kablosundan bitişik bir kabloya iletildiğinde, uzaylı çarpışması meydana gelebilir. Cat 6a patch kablosu bugünlerde 10GBASE-T ağı için sıklıkla kullanıldığından, yabancı çapraz karışma performans parametreleri, Cat 6a patch kablosu için TIA / EIA standardına dahil edilmiştir.

Korumalı mı Korumasız mı?

Cat 6a blendajlı kablo, uzaylı çarpışmasını hafifletmek için metalik bir bant bariyeri ile tasarlanırken, Cat 6a blendajsız kablo, aynı sorunun üstesinden gelmek için sadece bitişik kabloların iç kısımları ile metalik olmayan dolgu maddeleri arasındaki boşluğu kullanır. Cat 6a blendajlı kablonun, yabancı çarpışma ile ilgili olarak, Cat 6a blendajsız kablodan daha iyi performans gösterdiğine inkar olmamalıdır. Bunun dışında, bu iki çeşit Cat 6a patch kablosu arasında bir fark var mı?

Cat 6a blendajsız kabloya gelince, çapı genel olarak blendajlı olandan daha büyüktür, çünkü uzaylı karışmalarını engellemek için ek alan ve dolgular olmalıdır. Kategori patch kablosunun dış çapı, ANSI / TIA-568-C.2 standardının öngördüğü şekilde 0.354 inç'ten daha büyük olamayacağından, Cat 6a blendajsız kablo çoğunlukla izin verilen maksimum çapa yakın olacak şekilde tasarlanmıştır. Dezavantajı, daha kalın yama kablosunun, kabloları yönetmek için daha yüksek maliyet ve daha büyük alanla sonuçlanan daha büyük boru ve asılı cihazlar tarafından desteklenmesi gerektiğidir. Ancak korumalı olanla karşılaştırıldığında, Cat 6a korumasız kablo ve bağlantı donanımı (jaklar ve patch paneller) korumalı meslektaşlarından daha ucuzdur. Ayrıca, Cat 6a blendajsız kablo, ekranlama ve önkoşul drenaj kablosu olmadan sonlandırılması daha kolay ve daha hızlıdır.

Cat 6a blendajlı kabloya gelince, çapı her zaman daha az kanal ve daha düşük maliyetli yolları destekleyen 0.3 inçten daha küçüktür. Fakat aslında, 10G Ethernet ağını yerleştirmek için Cat 6a korumalı kabloyu seçerseniz, Cat 6a korumalı kablonun yüksek maliyeti ve bağlantı donanımı için size daha fazla para kazandırır. Bu arada, yukarıda belirtildiği gibi sonlandırılması daha zor olmalıdır. O zaman avantajları nelerdir? Bir yandan, Cat 6a blendajlı kablo, ekranlama özelliği için uzaylı çarpışmasını yenmede daha iyi performans gösterir. Öte yandan, kablolardaki veri iletiminin maksimum performansını sağlamak için dış hasar, gürültü ve elektronik parazitlerden kaynaklanan artan bağışıklık avantajını da sağlar.

Sonuç

Her ne kadar Cat 6a korumalı kablosu ve onun bağlanan donanımı, korumasız olandan daha pahalı olsa da, 10G Ethernet ağını dağıtmak için en iyi seçimdir, çünkü ekranlama, uzaylı karışma, gürültü, hasarlara karşı olağanüstü koruma sağlar. Performans faktörü dışında, Cat 6a kablolaması için karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken kurulum kolaylığı ve maliyet gibi başka faktörler de vardır. Umarım bu makale sorunsuz ve istikrarlı bir 10G Ethernet ağı kullanmanız için faydalı olacaktır.

Bir çift:Çeşitli Network Patch Kabloların Kullanılabilirliği Sonraki:Raman Fiber Yükselteçler - Uzun Mesafeli İletimde Gelişmeler