Cat6 Vs Fiber: Fark Nedir?

- Feb 23, 2019-

Cat6 vs Fiber: Fark Nedir?

Relper-Lineso-Cat5e-Cat6-Cat6A-Cat7-LANOEM-single-multi-mode-duplex-0-94

Son yıllarda, Cat6 veri kablolaması, İnternet üzerinden Ses Protokolü (VoIP) ağları için giderek daha popüler hale geldi. Ancak son zamanlarda, fiber optik kablolama, işletmelerin iletişimi sürdürmeleri için bir başka popüler yol haline geldi. Peki, Cat6 vs Fiber'e gelince, bunlardan hangisi şirketiniz için en iyisi? Bu makale size her birinin nasıl çalıştığını ve onları birbirinden farklı kılan şeyleri gösterecektir.

Cat6 vs Fiber: Cat6 Kablolama nedir?

Kategori 6 kablolaması (genellikle cat-6 veya cat6'ya kısaltılmış), Gigabit Ethernet ve cat3 kablolarıyla uyumlu olmayan birkaç diğer ağ protokolü için standart olan bir tür veri kablolamasıdır. Bükümlü bakır kablo çiftlerinden oluşan altıncı nesil Ethernet kabloları, cat6, cat5 kablolarına benzer şekilde dört çift kablodan oluşur. İkisi arasındaki birincil fark, yine de, cat6'nın dört çiftin tümünü tam olarak kullanmasıdır. Bu nedenle cat6 kablosunun Cat5e patch panel hızının iki katından daha fazla hızında iletişimi desteklemesi, saniyede 1 gigabit'e varan Gigabit Ethernet hızları sağlamasına izin veriyor.

VoIP telefonu için harika bir seçim yapan cat6'nın hızı, ancak bazı aksilikler var. Yeni başlayanlar için, bu tür veri kablolarının kullanımında uzunluk kısıtlamaları vardır. 10/100 / 1000BASE-T için kullanıldığında, kısıtlama 100 metredir ve 10GBASE-T için kullanıldığında, kısıtlama 55 metredir. Başka bir sorun, kullanıcı benzersiz bir modüler parçaya sahip olmadığında çok büyük olan ve 8P8C konektörlere (telefon / Ethernet jakları gibi iletişim amaçlı kullanılan bir tür modüler konektöre) bağlanması oldukça zor olan bazı cat6 kabloları olmasıdır.

Cat6 vs Fiber: Peki ya Fiber Optik Kablolama?

Fiber optik kablolama, bazen cat6 ve diğer yapısal kablolama sistemlerinden tamamen farklı olan optik fiber olarak adlandırılır. Bunun nedeni, optik fiberin, sinyalleri iletmek için bir elektriğin aksine ışığa dayanarak çalışmasıdır. Hepimizin bildiği gibi, ışık, hıza ihtiyaç duyan işletmeler için harika olan herhangi bir bilgiyi iletmenin en hızlı yoludur. Fiber optik kablolar, geleneksel bakır kablolardan daha temiz bir sinyale sahip olduğu için, sinyalleri her zamankinden daha hızlı iletebilir.

Fiber optikle ilgili bir diğer harika şey de elektriksel girişime karşı bağışık olmasıdır. Bu, bir kullanıcının hemen hemen her yerde, istediği zaman çalıştırabileceği anlamına gelir. Işığın direncinin bağışıklığı ayrıca fiber optik kablolamanın çok uzun mesafelerde çalışmasına izin verir. Aslında, sinyali arttırmaya veya temizlemeye gerek kalmadan ülkeleri ayrıştırabilir.

Cat6 vs Fiber: Hangisini Seçmelisiniz?

Eski ve güvenilir yapılara bağlı kalmayı tercih ediyorsanız, bakır veri kabloları şu an için en iyi seçenek olabilir. Ancak yakın zamanda, fiber optik kablolamanın popülerlik arttıkça tek seçenek olabileceğini unutmayın. Daha yüksek hızları tercih ediyorsanız, şu anda fiber optik kablolamaya geçmek isteyebilirsiniz; bu her geçen gün daha hızlı ve daha iyi hale gelmektedir. Fiberstore , hem Cat6 bakır kablolar hem de farklı konnektörlü her türlü fiber optik patch kablo sunmaktadır. Ihtiyaçlarınızı karşılamak olabilir diliyoruz!


Bir çift:SC Vs LC — Fark Nedir? Sonraki:İki Optik Ayırıcı Türleri - FBT ve PLC