Fiber Optik Yama Kablolarının Kategorileri

- Apr 04, 2019-

Fiber Optik Yama Kablolarının Kategorileri


Fiber yama kablosu, her iki ucunda da fiber optik konektörlerle sonlandırılmış bir kablodur. İki ana uygulama alanına sahiptir: bilgisayarlı iş istasyonu çıkışı ve fiber optik patch paneller veya optik çapraz bağlantı dağıtım merkezi. Fiber patch kablolar, optik fiber modu, fiber kablo tipi ve sonlandırma tiplerine göre farklı gruplara ayrılabilir.

Optik Fiber Modu

  • Tekli mod: Tekli mod fiber yama kabloları , her iki uçta da 9/125 mikron toplu tekli mod kablosu ve tekli mod konektörleri kullanır. Tek modlu fiber kablo kılıfı rengi genellikle sarıdır.

  • Çok modlu: Çok modlu fiber patch kablolar 62.5 / 125 mikron veya 50/125 mikron kablo kullanır ve her iki ucunda çok modlu optik konektörlerle sonlandırılır. Kablo ceketi genellikle turuncu renktedir.

  • 10G çok modlu fiber patch kablolar: 10G çok modlu fiberler, 850nm VCSEL lazer tabanlı 10G Ethernet için optimize edilmiş 50/125 mikron fiber özel olarak tasarlanmıştır. Mevcut ağ ekipmanlarıyla geriye dönük uyumludur ve geleneksel 62.5 / 125 çok modlu fiberlerin bant genişliğinin üç katına kadar sağlarlar. 10 Gigabit, 850nm Dikey Boşluklu Yüzey Yayan Lazerler (VCSEL) kullanılarak 300 metreye kadar mesafeler için derecelendirilmiştir. Kablo ceketi genellikle aqua'dır.

Fiber Kablo Tipi

  • Simplex: Simplex fiber patch kablosu her iki ucunda bir fiber ve bir konnektöre sahiptir.

  • Çift Yönlü: Çift yönlü fiber patch kablosunun iki ucunda ve iki ucunda iki konektör bulunur. Her fiber “A” veya “B” olarak işaretlenmiştir veya polariteyi işaretlemek için farklı renkli konektör çizmeleri kullanılmaktadır.

  • Şerit çıkış kablo düzeneği: Şerit çıkış kablo düzeneği için, bir uç çoklu fiberli şerit fiber ve MTP konnektör (12 fiber) gibi bir şerit fiber konektör, diğer uç ST gibi konektörlü çoklu simpleks fiber kablolardır , SC, LC, vb.

Sonlandırma Türleri

  • Aynı konnektör tipleri: Bu fiber patch kablo, ST, SC, LC, FC, vb. Her iki uçta da aynı tip konnektöre sahiptir.

  • Hibrit konektör tipleri: Bu fiber yama kablosunun her iki ucunda farklı konektörler vardır. Bir uç SC olabilir ve diğer uç LC, ST, FC vb. Olabilir.

Piyasadaki popüler fiber patch kablolar arasında LC, ST, SC ve SC / APC, FC ve FC / APC, MTRJ, E2000, VF-45 bulunur. Özel Türler arasında Polarizasyon Fiber yama kablolarının bakımı , mod koşullandırma fiber yama kabloları (mod koşullandırma yama kablosu, mod koşullandırma kabloları da denir) ve Önceden sonlandırılmış pigtailler bulunur.


Bir çift:Fiber Optik Konnektör Montajı - Yüksük Sonraki:Fiber Ekleme Tepsisi Nasıl Kullanılır?