10GBASE-T Teknolojisinin Özellikleri

- May 27, 2019-

10GBASE-T Teknolojisinin Özellikleri

Telekom teknolojisinin hızlı gelişimi, veri merkezinde daha yüksek bant genişliği ihtiyacını artırıyor. Son yıllarda, bükülü çift bakır kablo ve RJ45 arayüzleri kullanan 10 GBASE-T teknolojisi, birçok veri merkezi yöneticisi tarafından kullanılmıştır. 10GBASE-T'ye gelince, öncelikle sırasıyla 55 ve 100 metrede 10G hızını destekleyen Cat6 UTP kablosu ve Cat6a kablosu gibi Ethernet ağ kablosunu düşünüyoruz. Veri merkezinde kullanımı ucuz ve kolaydır. Ve bu, 10GBASE-T teknolojisinin en belirgin özelliklerinden sadece bir tanesidir. Bu makale 10GBASE-T'nin özelliklerine detaylı bir giriş yapacaktır.

10GBASE-T Geçmişi

Veri merkezinde, fiber optikler de genellikle yüksek hızları ve düşük gecikmeleri nedeniyle popülerlik kazanıyor. Birçok veri merkezi yöneticisi, kısa mesafeler için (Raf Üstü bağlantılar için 7 metreye kadar) Doğrudan Takmalı Bakır (DAC) kabloları ve daha uzun mesafeler için (Satır Sonu bağlantılar için) fiber optik kabloları kullanmayı tercih eder. 10 GbE ağlarına geçişi gerçekleştirmek. Bununla birlikte, bir Raf Üstü şalter ve pahalı kablolama ve optik ile ilgili maliyetler, özellikle 1 GbE'nin zaten geniş bir şekilde dağıtıldığı veri merkezlerinde yaygınlaşmayı benimsemiştir. Aksine, 10GBASE-T, 1000BASE-T ile geriye dönük olarak uyumludur ve Cat6 ve Cat6a veya daha büyük kablolama ile kablolanmış mevcut altyapılarda kullanılabilir ve veri merkezi yöneticilerinin 10GbE'ye kolay geçiş yolu sunarken maliyetleri düşük tutmalarına yardımcı olur . Bu nedenle, 10GBASE-T teknolojisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki tablodan, 10GBASE-T'nin büyüme eğilimini açıkça görebiliyoruz.

10G fiber optik ve 10GBASE-T teknolojisi

10GBASE-T özellikleri

Erişim: DAC kabloları çok kısa mesafelerde 10 Gb / sn'yi desteklerken, 10 GBASE-T teknolojisi 100 metreye kadar Cat6a kablosuyla çok daha uzun erişebilir. Bu, Cat6a ile 10 GBASE-T kablolamayı, günümüzün veri merkezlerinde 10 GbE gereksinimleri için en iyi evrensel çözüm haline getirir.

Geriye dönük uyumluluk: 10GBASE-T, 1000BASE-T ile geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle mevcut yapılandırılmış kablolama sistemiyle çalışabilir. SFP + kablolarının aksine, 10GBASE-T bağlantı bir GbE bağlantı noktasına takıldığında uygun bağlantı hızını otomatik olarak pazarlık edebilir ve otomatik olarak seçebilir. Bu, veri merkezi yöneticilerine kablolama sisteminde çok esneklik sağlar.

Kurulum: Fiber optik kablo kolayca hasar görür, Cat6 ve Cat6a kablolarının yönetimi kolaydır. Kendi kablo uzunluğunuzu kendiniz DIY yapmak isteseniz bile, sadece toplu Ethernet kablosuna, kıvırma aletlerine ve RJ45 konektörlerine ihtiyacınız var. RJ45 konnektörleri mevcut 1GbE altyapısı ile uyumlu olduğundan, Cat6 ve Cat6a kablosunun kurulumu kolaydır.

Güç: 10GBASE-T standardı başlangıçta piyasaya sürüldüğünde, 10GBASE-T PHY'ler yaygın kullanımı benimseyen çok fazla güç tüketiyordu. Süreç iyileştirmeleri ile birlikte, en son nesil 10 GBASE-T PHY'nin gücü ve maliyeti düşmüştür.

Maliyet: Fiber optik kablo Ethernet ağ kablosundan daha pahalıdır ve genellikle uzun iletim mesafesi uygulaması için fiber optik kablo kullanılır. Cat6 kablosu ve Cat6a kablosu düşük maliyetli olsa da, 10GBASE-T kısa mesafeli ağ dağıtımı için düşük maliyetli ve kullanımı kolay bir çözüm sunar.

Sonuç

10GbE şu anda telekom veri merkezinin ana akımı olmuştur. 10GBASE-T'nin düşük maliyetli ve kolay kurulumu onu yaygın şekilde uygular. Ek olarak, 10GBASE-T, 1GbE ağlarıyla geriye dönük uyumluluk yoluyla yatırım koruması sağlar. Piyasada 10GBASE-T kablolama için yalnızca Cat6 kablo ve Cat6a kablo değil, 10GBASE-T anahtar ve 10GBASE-T adaptör gibi diğer 10GBASE-T ürünler de var. Bu, 10 GbE altyapısına daha kolay bir yol sağlayarak veri merkezi ağ dağıtımlarını kolaylaştırır. 10GBASE-T'nin bu özellikleri, 10GBASE-T'nin veri merkezindeki önemli bir yere götürülmesine yardımcı olacaktır. FOCC özelleştirilmiş uzunlukta yüksek kaliteli Cat6 kablo ve Cat6a kablo sağlar. Ayrıca, 10GBAST-T RJ45 alıcı-vericileri vardır.

Bir çift:Google, Evdeki Elime Karşı mı Gidiyor? Sonraki:Zorlu Ortamlarda Yaygın Olarak Kullanılan İki Yama Kablo