Fiber Optik Kabloların Dört Çifti Arasında Karşılaştırma

- May 18, 2019-

Dört Çift Fiber Optik Kablo Arasındaki Karşılaştırma

Fiber optik kablolar, hem yeni kablolama tesislerinde hem de yükseltmelerde en hızlı büyüyen iletim ortamlarından biridir. Gigabit Ethernet, multimedya, Fiber Kanal veya özellikle uzun mesafelerde büyük, bant genişliği tüketen veri dosyalarının aktarılmasını gerektiren herhangi bir ağ gibi yüksek veri hızlı sistemler için idealdir. Genellikle fiber optik kabloları farklı sınıflandırma standartlarına göre farklı tiplere bölebiliriz. Bu gönderide çok modlu ve tek modlu kablolar, tek yönlü ve çift yönlü kablolar, PVC ve LSZH kabloları, dağıtım tarzı ve koparma tarzı kablolar olan dört çift fiber optik kablo tanıtılacak ve karşılaştırılacaktır.

Çok Modlu ve Tek Modlu Kablolar

Çok modlu ve tek modlu kablolar, fiber optik kabloların en yaygın sınıflandırmasıdır. Çok modlu fiber optik kabloların geniş çaplı bir çekirdeği ve çok sayıda ışık yolu vardır. Çok modlu kabloların en yaygın iki çekirdek boyutu 50 mikron ve 62,5 mikrondur. Tek modlu kablolar küçük bir 8-10 mikron çekirdeğe ve yalnızca bir ışık yoluna sahipken. Tek modlu kablolar, çekirdekten geçen tek bir dalga boyunda, tek modlu kablolar, ışığı çok modlu kablolar gibi çekirdeğin kenarından sekmek yerine çekirdeğin merkezine doğru hizalar. Ayrıca, tek modlu kablolar, çok modlu kablolardan 50 kat daha uzun mesafe sağlar. Sonuç olarak, tek modlu kablolar genellikle yüksek bant genişlikli uygulamalarda ve uzun mesafeli ağ bağlantılarında kullanılırken, çok modlu kablolar kısa mesafeli uygulamalarda kullanılır. Hem çok modlu hem de tek modlu kablolar, her iki ucunda, LC'den LC'ye çok modlu fiber optik patch kablosu (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) veya LC'den LC'ye kadar fiber optik bağlantı kablosu oluşturmak için aynı veya farklı fiber optik konektörlerle sonlandırılabilir. SC tek modlu fiber yama kablosu.

LC-to-LC-Flexible-OM3-10G-40G

Simplex ve Dubleks Kabloları

İkinci fiber optik kablo çifti tek yönlü ve çift yönlü kablolardır. Çok modlu ve tek modlu kabloların her ikisi de tek yönlü veya çift yönlü olabilir. Simplex kablolar bir fiberden oluşurken, duplex zipcord kablolar ince bir ağ ile birleştirilen iki fibere sahiptir. Simplex ve duplex zipcord kabloları sıkı tamponlanmış ve kılıflıdır. Simpleks kablolar en çok, cihazlar arasında veya bir çoklu veri sinyali kullanıldığında yalnızca tek bir iletim ve / veya alma hattının gerekli olduğu yerlerde kullanılır. Dubleks kabloları çoğunlukla ayrı bir gönderme ve alma gerektiren cihazlar arasında dubleks iletişimde uygulanır.

PVC ve LSZH kabloları

PVC ve LSZH kabloları, üçüncü fiber optik kablo çiftidir. PVC (Poly Vinyl Chloride) kablolar, yandığında ağır siyah duman, hidroklorik asit ve diğer toksik gazları yayan bir cekete sahiptir. PVC kılıflı birçok tip fiber optik patch kablo vardır. LSZH (Düşük Dumanlı Sıfır Halojen) kabloları yansa bile zehirli duman yaymayan aleve dayanıklı bir ceketi vardır. Fiziksel olarak, PVC ve LSZH kabloları çok farklıdır. PVC kablolar çok yumuşaktır, LSZH kabloları ise daha katıdır, çünkü alev geciktirici bileşikler içerirler ve estetik olarak daha hoştur. LSZH kabloları genellikle eşdeğer PVC kablolardan daha maliyetlidir. Uygulamalara gelince, PVC kablolar genellikle kablolama merkezinden yatay geçişler için kullanılır. Bunları zeminler arasındaki düşey pistlerde, yalnızca bina kanal işinde çalışan kapalı bir havalandırma sistemine sahipse kullanabilirsiniz. Bir binada katlar arasında LSZH kabloları kullanılırken.

Dağıtım Stili vs Breakout Stili Kabloları

Son fiber optik kablo çifti, dağıtım stili ve kablolama stili kablolardır. Dağıtım tarzı kablolarda, Kevlar veya fiberglas çubuk donatı ile aynı ceketin altında paketlenmiş birkaç tane sıkı tamponlanmış fiber bulunur. Bu kablolar, yükseltici veya plenum uygulamalarında kısa, kuru kablo kanalları için kullanılan küçük boyutludur. Koparma stilinde kablolar bir araya getirilmiş birçok simpleks kablodan yapılırken, dağıtım kablolarından daha güçlü ve daha büyük olmasını sağlar. Bu kablolar kablo geçişleri ve yükseltici ve plenum uygulamaları için uygundur. Aşağıdaki resim, dağıtım stili ile kablolama stili kabloları arasındaki farkı göstermektedir.

Dağıtım Stili vs Breakout Stili Kabloları

Sonuç

Fiber optik kablolar, mükemmel bant genişliği, yüksek hız ve uzun mesafe, güvenilir güvenlik vb. Gibi bir dizi avantaj sunar. Yukarıdaki dört fiber optik kablo çiftinin hepsinin kendine has özellikleri ve uygulamaları vardır. Aslında, iç ve dış mekan kabloları, gevşek tüplü ve sıkı tamponlanmış kablolar vb. Gibi yukarıda belirtilen dört çift kablo dışında daha fazla fiber optik kablo türü vardır. Farklı optik kabloların farklılıklarını öğrenerek, daha akıllıca bir seçim yapabilirsiniz.

Bir çift:Telli ve Katı Ethernet Kablosuna Derinlemesine Bakış Sonraki:Veri Merkezinde Önceden Sonlandırılmış Fiber Kablolama