Dubleks ve Paralel Optik İçin Bağlantı Çözümleri

- Jun 15, 2020-

Optik iletişimde, çift yönlü ve paralel optik bağlantılar, en yaygın kullanılan kablolama yapılarından ikisidir. Bu gönderi, 2-fiber dubleks ve 8-fiber / 20-fiber paralel fiber optik modülleri kullanan bazı özel bağlantı çözümlerini tartışacaktır.

Dubleks ve Paralel Optik Bağlantılar

Çift yönlü bir bağlantı, iki fiber kullanılarak gerçekleştirilir. En yaygın kullanılan konektör, çift yönlü LC'dir. TIA standardı, uçtan uca bir fiber çift yönlü bağlantıyı tamamlamak için çift yönlü LC konektörüyle sonlandırılan iki tür çift yönlü fiber yama kablosunu tanımlar: A'dan A'ya yama kablosu (çapraz sürüm) ve A'dan B'ye yama kablosu (a düz versiyon). Bu yazıda kullandığımız LC'den LC'ye dupleks kabloların tümü A'dan B'ye yama kablolarıdır. Bu, optik sinyalin B konektöründen iletileceği ve A konektöründen alınacağı anlamına gelir.

two types of duplex-patch-cable

Şekil 1: İki tür fiber bağlantı kablosu

Paralel bağlantı, iki veya daha fazla kanalın birleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Paralel optik bağlantılar, sekiz fiber (Tx için 4 fiber ve Rx için 4 fiber), yirmi fiber (Tx için 10 fiber ve Rx için 10 fiber) veya yirmi dört fiber (Tx için 12 fiber ve Rx için 12 fiber kullanılarak elde edilebilir. ). 8 fiber optik bir bağlantı gerçekleştirmek için standart kablolama, MTP konektörlü (12 fiber konektör) 12 fiber hattır. Tip B polarite düzenini izler. Konektör tipi ve liflerin hizalanması şekil 2'de gösterilmektedir.

8-fiber parllel system

Şekil 2: paralel fiber (8 fiber) optik iletim

20 lifli bir paralel optik bağlantı gerçekleştirmek için paralel bir 24 lifli MTP konektörü kullanılır. Fiber hizalaması ve konektör tipi şekil 3'te gösterilmektedir.

20-fiber parallel system

Şekil 3: paralel fiber (20 fiber) optik iletim
Dubleks Fiber Optik İletim Bağlantıları (2-fiberden 2-fibere)

Bu bölümde iki çift yönlü alıcı-vericiyi bağlamak için gerekli olan öğeleri tartışacağız. Bu 2 fiber çift yönlü protokoller şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir: 10GBASE-SR, 10GBASE-LR, 10GBASE-ER, 40GBASE-BiDi, 40GBASE-LR4, 40GBASE-LRL4, 40GBASE-UNIV, 40GBASE-FR, 100GBASE-LR4, 100GBASE- ER4, 100GBASE-CWDM4, 100GBASE-BiDi, 1GFC, 2GFC, 4GFC, 8GFC, 16GFC, 32GFC.

Çift Yönlü Doğrudan Bağlantı

İki çift yönlü SFP + alıcı-vericisini doğrudan bağlarken, A-B tipi bir ara kablo gereklidir. Bu tür doğrudan bağlantının yalnızca belirli bir raf / dolap sırası içinde kullanılması önerilir. Şekil 4, bir LC'den LC çift yönlü yama kablosuna bağlanan iki SFP'yi + göstermektedir.

2-fiber to 2-fiber direct connectivity

Şekil 4: 2-fiberden 2-fibere doğrudan bağlantı

Çift Yönlü Ara Bağlantı

Aşağıdaki şekil, iki çift yönlü alıcı-verici için bir ara bağlantıdır. 8 fiber MTP ana kablo, bagajın sonuna bağlanan 8 fiber MTP-LC koparma modülleriyle konuşlandırılır. İletim sırasında polaritenin korunması gerektiğine dikkat edilmelidir. Ve sabitlenmiş bağlayıcılar sabitlenmemiş cihazlarla dağıtılmalıdır. Yapısal kablolama, daha kolay taşıma, ekleme ve değişikliklere (MAC'ler) izin verir. Şekil 5, bu çözümü göstermektedir.

2-fiber to 2-fiber interconnect (1)

Şekil 5: 2-fiberden 2-fibere ara bağlantı (1)

ÖğeAçıklama
1LC - LC çift yönlü kablo(SMF / MMF)
2MTP-8'den çift yönlü LC koparma modülüne (pimli)
38 fiber MTP ana kablo (sabitlenmemiş)

Şekil 6 aynı zamanda SFP + alıcı-vericileri için bir ara bağlantı çözümüdür, ancak sağ tarafta 8 fiber MTP - 4 x LC kablo demeti kablosu ve bunun yerine bir MTP adaptör paneli kullanılır. Bu çözüm, yüksek bağlantı noktası sayısı anahtarı için bağlantı gerektiğinde en iyi şekilde çalışır.

2-fiber to 2-fiber interconnect (2)

Şekil 6: 2-fiberden 2-fibere ara bağlantı (2)

ÖğeAçıklama
1LC - LC çift yönlü kablo(SMF / MMF)
2MTP-8'den çift yönlü LC koparma modülüne (pimli)
38 fiber MTP ana kablo (sabitlenmemiş)
496 fiber MTP adaptör paneli (8 port)
5Dubleks 4 x LC kablo demeti kablosuna 8 fiber MTP (pimli değil)
Çift Yönlü Çapraz Bağlantı

Bu çözüm, çift yönlü bir çapraz bağlantıdır. Tüm yamanın ana dağıtım alanında (MDA) bağlantı noktasından bağlantı noktasına bağlantı için maksimum esneklikle yapılmasına izin verecektir. Şekil 7, çift yönlü bağlantı için çapraz bağlantı çözümünü göstermektedir.

2-fiber to 2-fiber cross-connect

Şekil 7: 2-fiberden 2-fibere çapraz bağlantı

ÖğeAçıklama
1LC - LC çift yönlü kablo (SMF / MMF)
2MTP-8'den çift yönlü LC koparma modülüne (pimli)
38 fiber MTP ana kablo(sabitlenmemiş)
Paralel Fiber Optik İletim Bağlantıları

Bu bölümde iki paralel (8-fiber veya 20-fiber) alıcı-vericiyi bağlamak için gerekli olan öğeleri tartışacağız. Bu protokoller şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir: 40GBASE-SR4, 40GBASE-xSR4 / cSR4 / eSR4, 40GBASE-PLR4, 40GBASE-PSM4, 100GBASE-SR4, 100GBASE-eSR4, 100GBASE-PSM4, 100GBASE-SR10.

Paralel Doğrudan Bağlantı (8-fiber veya 20-fiber)

İki QSFP + veya QSFP 28 alıcı-vericisini doğrudan bağlarken, 8 fiber MTP ana kablo gereklidir. İki CFP alıcı-vericisini doğrudan bağlamak için 24 fiber MTP ana kablo gereklidir.

8-fiber to 8-fiber direct connectivity

Şekil 8: 8-fiberden 8-fibere doğrudan bağlantı
Paralel Bağlantı (8/20 fiber)

Şekil 9, iki CFP modülü (20 fiber) için bir ara bağlantı çözümünü gösterir. Sinyali 8 fiber altyapı üzerinden iletmek üzere CFP'leri ayırmak için 1 x 3 koparma demeti (24 fiber MTP'den üç 8 fiber MTP'ye) gereklidir. İki 8 fiber optik için bir ara bağlantı elde etmek için, koparma donanımını 8 fiber MTP (pimli) gövde ile ve 24 fiber MTP gövdesi bir MTP (sabitlenmemiş) gövde ile değiştirebiliriz.

20-fiber to 20-fiber interconnect

Şekil 9: 20 fiberden 20 fibere ara bağlantı

ÖğeAçıklama
11 × 3 MTP koparma demeti kablosu (24-fiber MTP'den üç adet 8-fiber MTP'ye) (pimli)
296 fiber MTP adaptör paneli (8 bağlantı noktası)
324 fiber MTP ana kablo, üç 8 fiber bacak(sabitlenmemiş)
Sonuç

Bu gönderi, çift yönlü ve paralel optik bağlantının anlamına kısa bir giriş sağlar ve iki çift yönlü optik veya iki paralel optik için bazı bağlantı çözümleri sunar. Her çözümde kullanılan ilgili öğeler de listelenmiştir. Her bir kablolama çözümünü uygularken iletim mesafesi ve çalışma ortamı dikkate alınmalıdır. Çift yönlü bağlantı çözümlerine paralellik, bir sonraki yazıda tartışılacaktır.

Bir çift:FTTB Nedir Sonraki:Yaygın Optik Zayıflatıcı Türleri Nedir