Bir Kablonun Yapı Tasarımı ve Ceket Malzemeleri

- Aug 03, 2019-

Bir Kablonun Yapı Tasarımı ve Ceket Malzemeleri

Fiber optiklerin bant genişliği yüksektir ve daha uzun mesafelerde veri iletebilir. Fiber optik kablo satın almak için çevirin, çok fazla kablo türü olduğu için kafanız karışabilir ve bunları anlamak zor olabilir. Optik fiber kablo, birkaç koruyucu malzeme katmanıyla çevrili bir merkez cam çekirdekten oluşur. Dış yalıtım ceketi, girişimi önlemek içindir. Bir kablonun özelliklerinin belirlenmesinde yapı tasarımı ve malzeme seçenekleri çok önemlidir. Bazı fiber optik kablo tipleri için tasarım faktörleri aşağıda listelenmiştir.

İç mekan kabloları - Yangın güvenliği, özellikle iç mekan boşluklarından geçen iç mekan kablolarının seçilmesinde bir numaralı faktördür. İç kablolar, NEC tarafından belirtilen alev geciktirici ve duman önleyici derecelerini geçmelidir.

Dış mekan kabloları - Su geçirmez kablolar ve dış mekan kabloları gibi dış ortam kabloları için malzeme seçerken nem direnci ve sıcaklık toleransı ana faktörlerdir. Ayrıca ultraviyole (UV) dirençli olmaları gerekir.

Anten / Kendinden Desteklenen Kablolar - Anten kabloları, güneş ışığından sıcağa veya don karına kadar aşırı sıcaklık aralıklarına dayanmalıdır. Ayrıca yüksek rüzgâr yüklemesinde de hayatta kalmaları gerekir.

Kablo Ceket Malzemeleri

Polietilen (PE). PE (siyah renk) dış mekan fiber optik kabloları için standart kılıf malzemesidir. PE mükemmel nem ve hava koşullarına dayanıklılık özelliklerine sahiptir. Geniş bir sıcaklık aralığında çok kararlı dielektrik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda aşınmaya dayanıklıdır.

Polivinil Klorür (PVC). PVC, iç mekan kabloları için en yaygın malzemedir, ancak dış mekan kabloları için de kullanılabilir. Esnek ve yangın geciktiricidir. PVC, PE'den daha pahalıdır.

Polivinil diflorür (PVDF). PVDF, plenum kablolar için kullanılır, çünkü PE'den daha iyi yanmayı geciktirici özelliklere sahiptir ve çok az duman üretir.

Düşük Dumanlı Sıfır Halojen (LSZH) plastiği. LSZH plastikler, LSZH kabloları adı verilen özel bir kablo türü için kullanılır. Az miktarda duman üretirler ve toksik halojen bileşikleri içermezler. Ancak bunlar en pahalı ceket malzemesidir.

Tipik fiber kablolar, sinyali geciktiren kırılmalara neden olan silika camdan yapılır. Standart çizgi, fiber optik ağların ışık hızında veri aktarmasıdır. Fakat gerçekte, ışık fiber optik kablolarda bir vakumdan olduğundan yaklaşık yüzde 31 daha yavaş hareket eder. Ancak bu değişiyor, İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, vakumdaki ışığın hızının yüzde 99.7'sinde çalışan kablolar oluşturmanın bir yolunu buldular. Araştırmacıların çözümü - kırılmayı önlemek için özel duvarları olan içi boş bir kablo. Buna “ultra-ince fotonik-bant aralığı” diyorlar.

Fiber optik araştırmalarında son birkaç atılım. Örneğin, AT&T Labs-Research'teki bilim adamları, standart dökme fiber optik kablo ile hız / mesafe konusunda yeni bir rekor kırdı. IBM’deki DARPA destekli bir ekip, hızını ikiye katlarken süper hesaplama için kısa mesafeli fiber optiklerin enerji kullanımını azaltmanın bir yolunu buldu.

Bir çift:Patch Panel Yardımcılığı - Fırça Şeridiyle Yenilikçi Yatay Kablo Yöneticisi Sonraki:Patch Panel'in İşlevi Nedir?