CWDM ve DWDM Mux / Demux Genel Bakış

- Mar 04, 2019-

CWDM ve DWDM Mux / Demux Genel Bakış

Hepimizin bildiği gibi, WDM (dalga boyu bölmeli çoğullama), çok sayıda optik taşıyıcı sinyali, tek bir optik fiber üzerine lazer ışığının farklı dalga boylarını (renklerini) kullanarak çarpma yöntemidir. Kapasitenin çoğaltılmasının yanı sıra, bir elyaf teli üzerinden çift yönlü iletişimi sağlar. Bir WDM sisteminde, vericide çeşitli sinyalleri bir araya getirmek için çoklayıcı (Mux) kullanılır ve alıcıda sinyalleri ayırmak için bir demultipleksleyici (Demux) kullanılır. Bu makale CWDM ve DWDM Mux / Demux'a odaklanacaktır.

CWDM Mux / Demux

CWDM (kaba dalga boyu bölmeli çoğullama), kısa mesafeli iletişim ağlarında maliyetleri düşürürken, bant genişliği kapasitesini artırmak için mükemmel bir seçimdir. CWDM Mux / Demux modülleri, farklı dalga boylarında birden fazla optik sinyalin tek bir optik fiber telin içinden geçmesine izin veren çift yönlü pasif optik çoklayıcılar ve çoklayıcılar halindedir. Farklı optik fiberlerden 18 farklı dalga boyu sinyalini tek bir optik fiberde birleştirebilir veya tek bir optik fiberden gelen 18 farklı dalga boyu sinyalini 18 ayrı optik fiberle ayırabilir. Aşağıdaki resimde 18 kanal 1270-1610nm çift fiber CWDM Mux Demux'un ön panelini monitör portu ile gösterilmektedir.

999999999999999999999

DWDM Mux / Demux

Uzun mesafeli aktarım için DWDM (yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama) çözümü tercih edilen bir seçenektir. DWDM Mux / Demux modülleri, DWDM teknolojisinin avantajlarını tamamen pasif bir çözüm olarak sunar. Genellikle, dalga boylarının C-band dalga boyu aralığında, 100 GHz ızgarada (0.8nm) 48 dalga boyuna ve 50GHz ızgarada (0.4nm) 96 dalga boyuna kadar sıkı bir şekilde paketlendikleri uzun mesafeli iletim için kullanılırlar. Şu anda, DWDM Mux / Demux'un en yaygın konfigürasyonu 8 kanaldan 96 kanala kadardır. Aşağıdaki resimde, DWDM ağlarında yüksek yoğunluklu ekleme / bırakma gereksinimleri için ideal olan monitör portlu ve 1310nm portlu 40 kanallı C21-C60 çift fiber DWDM Mux Demux'un ön paneli gösterilmektedir.


40 kanal C21-C60 çift elyaflı DWDM Mux Demux

CWDM ve DWDM Sistemi Arasında Karşılaştırma

Fiyat farkı - CWDM sistemi daha az veri taşır, ancak çalıştırmak için kullanılan kablolama daha ucuz ve daha az karmaşıktır. Bir DWDM sistemi çok daha yoğun bir kablolamaya sahiptir ve çok daha büyük miktarda veri taşıyabilir, ancak özellikle bir uygulamada çok miktarda kablolamaya ihtiyaç duyulduğu durumlarda maliyeti engelleyici olabilir.

İletim mesafesi —DWDM sistemi, yukarıda belirtildiği gibi daha uzun mesafeli iletim için tasarlanmıştır. Benzer bir CWDM sisteminden daha az parazit olan daha büyük bir kablo hattı üzerinden daha fazla veri iletebilirler. Verileri uzun bir aralıkta iletmeye ihtiyaç duyulursa, DWDM sistemi, veri iletiminin işlevselliği ve dalga boylarının kat etmesi gereken daha uzun mesafelerdeki azaltılmış parazitlenme açısından en iyisi olacaktır.

CWDM sistemi, dalga boyları büyütülmediğinden uzun mesafeler boyunca iletilemez ve bu nedenle CWDM, işlevselliği ile uzun mesafelerde sınırlıdır. Tipik olarak, CWDM 100 mil (160 km) 'ye kadar herhangi bir yere gidebilirken, güçlendirilmiş bir DWDM sistemi sinyal gücü çalışma boyunca periyodik olarak arttırıldığı için çok daha ileri gidebilir. Sinyal amplifikasyonu sağlamak için gereken ek maliyetin bir sonucu olarak, CWDM çözümü, kritik görev verileri olmayan kısa çalışmalarda en iyisidir.

Focc CWDM ve DWDM Mux / Demux Çözümü

Çoklama, yüksek yoğunluklu, ölçeklenebilir bir fiber çözümü sağlar. Daha fazla lif yatırımı yapmak yerine tek bir fiber bağlantısının altında birden fazla sinyal taşıyarak lif kullanımında artış sağlar. Telekomünikasyon endüstrisinde profesyonel bir üretici ve tedarikçi olarak FOCC, CWDM & DWDM Mux / Demux ürün yelpazesini sunmaktadır. Mux / Demux modüllerimiz, optik iletişim ağlarının bant genişliğini daha düşük kayıp ve daha yüksek mesafe kapasiteleri ile genişletmeye yardımcı olan mümkün olan en iyi performans seviyeleri için tasarlanmıştır. Protokol şeffaftır ve PDH, SDH / SONET, Fiber Kanal vb. Gibi çeşitli uygulamalara mükemmel uyum sağlar. Farklı konut seçenekleriyle, son kullanıcılar mevcut veya yeni ağlarına kolayca CWDM veya DWDM yetenekleri ekleyebilir. Daha fazla ayrıntı için, lütfen www.focc-fiber.com adresini ziyaret edin .

Bir çift:Yüksek Hızlı İletişim Sistemleri İçin Optik Çoklama Sonraki:Bölünme Oranlarını Anlama ve Optik Bölünücülerin Bölünme Düzeyini Anlama