OM3 ve OM4 Optik Bağlantılı Veri Merkezi 40G Geçişi

- Apr 25, 2019-

OM3 ve OM4 Optik Bağlantı ile Veri Merkezi 40G Geçişi


Neden 40G'ye Geçin

Veri merkezindeki hızlı gelişme ile birlikte kablo altyapıları yönetilebilirlik, esneklik ve güvenilirlik sağlamalıdır. Optik bağlantı çözümlerinin kullanılması, mevcut uygulamalar ve veri hızları için bu gereksinimleri karşılayan bir altyapının oluşturulmasını sağlar. Ölçeklenebilirlik, optik bağlantı türünü seçerken göz önünde bulundurulması gereken başka bir önemli faktördür. Yalnızca ek sunuculara, anahtarlara veya depolama aygıtlarına göre veri merkezinin fiziksel olarak genişlemesini değil, aynı zamanda artan veri hızları için geçiş yolunu destekleyecek altyapının ölçeklenebilirliğini ifade eder. 40G / 100G, Fiber Kanal (32G ve ötesi) ve InfiniBand (40G ve ötesi) gibi veri hızlarını tanımlamak için teknoloji geliştikçe ve standartlar tamamlandıkça, bugün kurulan kablolama altyapılarının desteklemede daha fazla bant genişliği ihtiyacını karşılamak için ölçeklenebilirlik sağlaması gerekir gelecekteki uygulamalar. Ayrıca, mevcut veri hızları, yüksek bant genişliği uygulamalarını desteklemek için artan taleple geleceğin ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bununla birlikte, 40G teknolojileri ve standartları gelecekteki ağ gereksinimlerini destekleyebilir. Bu nedenle, 40G'ye geçiş gereklidir.

40 Gigabit Ethernet Standardı

Haziran 2010'da onaylanan 802.3ba standardı, çok modlu ve tek modlu fiberlerle 40G iletimi için bir rehberlik sağlar. Ve bu standardın Cat UTP / STP bakır kablo için kılavuzu yoktur. OM3 ve OM4 standartta yer alan tek modlu fiberlerdir. 850nm VCSEL modülasyon limitleri nedeniyle, çok modlu fiberler seri iletim yerine paralel optik iletimi kullanır. Tek modlu fiber kılavuzluğu, çift yönlü fiber WDM (dalga boyu bölmeli çoklama) seri iletimi kullanır.

multimode fiber

Tek modlu fiber ile karşılaştırıldığında, çok modlu fiber, veri merkezinde kısa uzunluklu ara bağlantılar için önemli bir değer teklifi sunar. Geleneksel seri iletimin aksine, paralel optik iletimi, verilerin aynı anda çok modlu fiberler üzerinden iletildiği ve alındığı bir optik modül arabirimini kullanır. 40GBASE-SR4, yön başına dört fiberde 4 x 10G'yi destekler.

OM3 / OM4 için Kablolama Gereksinimleri

OM3 ve OM4 kablolama altyapısı için gerekli performansı değerlendirirken, aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Kriterlerin her biri, kablolama altyapısının standardın OM3 lifi üzerinden 100 metre ve OM4 lifi üzerinden 150 metre iletim mesafesini karşılama kabiliyetine etki edecektir.

Bant genişliği birincil kriterdir. OM3 ve OM4 lifleri 850nm iletim için optimize edilmiştir ve minimum 2000 MHz ∙ km ve 4700 MHz ∙ km etkili modal bant genişliğine (EMB) sahiptir. Fiber EMB ölçüm teknikleri günümüzde kullanılmaktadır. Minimum EMBc (Etkin Modal Bant Genişliği hesapla) yöntemi hem kaynak hem de elyafın özelliklerini birleştirir. MinEMBc tekniği kullanılarak ölçülen OM3 ve OM4 fiberlerini kullanan bir bağlantı çözümüyle, veri merkezinde dağıtılan optik altyapı, IEEE tarafından bant genişliği için belirlenen performans kriterlerini karşılayacaktır.

Ekleme kaybı, mevcut veri merkezi kablolama dağıtımlarındaki kritik bir performans parametresidir. Bir sistem kanalı içindeki toplam konektör kaybı, belirli bir veri hızı için maksimum desteklenebilir mesafe üzerinde çalışabilme özelliğini etkiler. Veri hızındaki desteklenebilir mesafe toplam konektör kaybı arttıkça düşer. 40G standardı, OM3 fiberini, 1.5 dB toplam konektör kaybı bütçesi içeren, maksimum 1.9 dB kanal kaybıyla 100m mesafeye kadar belirler. OM4 lifi, 1,0 dB toplam konektör kaybı bütçesi içeren maksimum 1,5 dB kanal kaybıyla 150m mesafeye kadar belirlenir. Maksimum kablo elyaf zayıflaması 850 nm'de 3,5 dB / km'dir. Bu nedenle, veri merkezi kablolama altyapıları tasarlanırken bağlantı bileşenlerinin ekleme kaybı özellikleri değerlendirilmelidir. Düşük kayıplı bağlantı bileşenleriyle, bağlantı bağlantısına birden fazla bağlantı parçası sokma kabiliyeti ile maksimum esneklik sağlanabilir.

özet

Bugün veri merkezinde konuşlandırılan kablolama geleceğin veri hızı uygulamalarını destekleyecek şekilde seçilmelidir. Bu amaca ulaşmak için OM3 veya OM4 şarttır. Günümüzün ihtiyaçları için en yüksek performansı sağlarlar. 850nm EMB ile 2000 MHz ∙ km ve 4700 MHz ∙ km ile lifler, veri merkezindeki yapısal kablolama tesislerinde gerekli olan genişletilmiş erişimi sağlar. Performans gereklilikleri dışında, fiziksel bağlantıda seçim de önemlidir. Günümüz kurulumlarında MTP tabanlı bağlantı kullanmak, gerektiğinde çoklu fiber paralel optik arayüze geçmenin yollarını sunar. Bu nedenle, OM3 ve OM4 lifi kullanan MTP tabanlı bağlantı, veri merkezinde ideal çözümdür. Gelecekteki yüksek hızlı teknolojilere kolay geçiş yolu sağlarken günümüzün uygulamalarında kullanılmak üzere kurulabilir.


Bir çift:FOCC, Kablolama Sistemi İçin Özel Hizmetler Sunuyor Sonraki:Fiber Optik Test Cihazları ve Kılavuzları