12-fiber Ve 24-fiber MTP/MPO Bağlantısı Arasındaki Farklar

- Jun 02, 2020-

IEEE 802.3ba 40GBASE-SR4 ve 100GBASE-SR10 2010 yılında onaylandığı için, pek çok kişi veri merkezinde ideal geçiş çözümü olarak 24 fiber bağlantıya bakabilmiştir. Tüm kanal boyunca 24 fiber kablolama kullanmak ekstra esneklik sağlar, çünkü kullanıcılar kanalın sonundaki bağlantıyı değiştirerek 10G'den 40G veya 100G'ye kolayca geçebilirler. 24 fiber konektörler kullanılarak önceden sonlandırılan kablolama, aynı ayak izinde 12 fiber kablolamanın iki kat yoğunluğunu sağlayarak, gerekli kablolamayı azaltır, daha az kablo yolu sağlar ve veri merkezlerinde hava akışını artırır. 24-fiber MPO/MTP çözümlerinin büyümesi ile, bazı karışıklık ve yanlış bilgi sanayi çevrelerinde ortaya çıkmıştır. Özellikle 12-fiber ve 24-fiber MTP/MPO bağlantısı arasındaki farklar.

 24-fiber MPO/MTP solutions

24-Fiber MTP/MPO Bağlantısı 12-Fiberden 100G'ye Daha Uygundur

Mevcut IEEE 802.3ba 100GBASE-SR10 standardı 10GbE 10 GbE 10 Gb / s. İlerleme gerçekten daha az şeritüzerinden 100 GbE teslim yapılmıştır çok modlu fiber 100GbE tanımlar ve IEEE 802.3bm görev gücü 25 Gb / s şerit başına çok modlu fiber 4 şeritli kullanacak yeni bir standart geliştiriyor. Bu 4 × 25 çözüm sadece 8 lifler (4 iletim, 4 almak) gerektirir - mevcut 40GBASE-SR4 aynı. Bu, 12 fiber MPO/MTP konektörü tek bir 100G kanalı destekleyebilir anlamına gelir. Ancak, 12 fiber konektörde 4 iplikçik kullanılmadığı için, 8 fiber kanal için 12 fiber konektör verimsizdir. Alternatif olarak, yatay kablolama da 24 fiber MTP konnektör kullanılarak, trafiği desteklemek için kullanılan tüm 24 fiber ile, bir kablo üzerinde çalışan üç adet 8-fiber 100G kanala dönüştürülebilir.

12-fiber and 24-fiber MTPMPO

Başka bir örneğe bakalım. Bir sonraki gen 4 × 25 Gb / s standart kullanarak on iki 100GbE kanalları desteklemek gerekir söylüyorlar. 12-fiber MPO / MTP konektörler ile, 12 konektörler, ya da 144 lifler toplam, lif% 33 boşa yüklemek gerekir. Ancak, 24-fiber konektörler ile aynı 12 kanal destek, sadece 4 kablolar, 96 lifler toplam kullanarak, % 100 fiber kullanımı gerekli olacaktır. 24 fiber MPO/MTP kanal çözümü bugün onaylanan 100GBASE-SR10 20-fiber teknolojisinin kullanımına olanak sağlarken, aynı zamanda 4×25 Gb/s onay ve nihai uygulama durumunda kurulu altyapı yatırımını en üst düzeye çıkarır. 12-fiber konektör stratejisi seçimi sadece bunu başarmak değildir. Yatırım getirisini düşürür ve daha sonra toplam sahip olma maliyetini artırır. Bu, bir veri merkezi altyapı sisteminin tasarım amacının tam tersidir.

24-Fiber Konektörler 12-Fiber Konektörler daha az ekleme kaybı var

Ekleme kaybı, veri merkezi kablolama dağıtımlarında kritik bir performans parametresitir. Daha düşük genel optik kayıp, ağın çalışması için daha fazla marj sağlar veya bazı kullanıcılar için durum, konumları yama için daha fazla bağlantı seçeneği sunar. IEEE 802.3ba 40/100GbE standardı, OM3 fiberi 1,5 dB toplam konektör kaybı bütçesi ile 100 metre lik bir mesafeye belirtir. 40/100GbE için OM4 fiber 1.0 dB toplam konektör kaybı bütçesi ile 150 metre mesafe belirtilir. Toplam bağlayıcı kaybı azaldıkça, bu veri hızındaki desteklenebilir mesafe azalır. Ancak, Top of Rack (ToR) gibi dağıtılmış erişim/toplama veri merkezi anahtar lama stratejilerine geçme eğilimi ile, 100 metreyi aşan omurga uzunluklarının yaygınlığı önemli ölçüde azalmaktadır.

Bazı yanlışlıkla yüksek lif sayısı daha yüksek kaybına yol açtığını iddia var, ve bir kablo satıcısı kanıt olarak 24-fiber konektörler için 0,5 dB "tipik" kaybı işaret etti. Aslında, 12-fiber ve 24-fiber hem MPO / MTP konektör performansı için endüstri standardı ürün derecelendirmesi 0.5 dB maksimum. Uygun parlatma teknikleri kullanırken, 24-fiber MPO/MTP sonlandırma 12-fiber montajları ile aynı performans düzeylerini karşılayabilir. Maksimum 0,35 dB derecelendirilen 12-fiber ve 24-fiber MPO/MTP konektörleri için düşük kayıplı ferrules kullanılarak daha iyi performans elde edilebilir.

Sonuç

Yukarıda açıklandığı gibi, 24-fiber tabanlı bileşenleri kullanarak net göç avantajları ile birleştiğinde, 12-fiber ve 24-fiber MPO / MTP montajları hem de aynı performansı elde etmek için yeteneği, 24-fiber MTP seçim konektörü yapmak için zorlayıcı bir argüman oluşturur. Ayrıca, veri merkezlerinin birçok yönünün, yalnızca "kablo ve konektörler" etrafında değil, aynı zamanda tesis amacı ve yönetim stilleri gibi değişkenleri de içeren her müşteriye özgü olduğunu da anlıyoruz. Herhangi bir satıcı iyi istemci dinlemek ve toplam ekosistem olarak bu karmaşık ortamı görüntülemek için tavsiye edilir-birçok dış sürücüleri dahil. Bu nedenle FOCC, 24 fiber uçtan uca çözümümüzün yanı sıra uçtan uca 12 fiber MTP çözümleri de sunmaktadır. Müşterilerimize seçenekler sunmanın, onların benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için her şeyden önemli olduğuna inanıyoruz.

 

Bir çift:MTP/MPO Konektörlü Yüksek Yoğunluklu Kablolama Sonraki:Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama Nedir (WDM, CWDM, DWDM)