Koparma Kablosu Ve Koparma Patch Panel Arasındaki Farklar

- May 22, 2019-

Koparma Kablosu ve Koparma Patch Panel Arasındaki Farklar

10 Gbps, gittikçe daha fazla insanın daha hızlı iletim hızına ihtiyaç duyması nedeniyle artık tatmin edici veri hızı değildir, bu nedenle 40G ve ötesine geçiş kaçınılmazdır. Bununla birlikte, tüm 10G ekipmanlarını veri merkezlerinde değiştirmek malzeme ve işçilik açısından daha pahalıya mal olacak. 40 / 100G ekipmanını mevcut 10G ekipmanına maliyet etkin bir yolla bağlamak için kullanabileceğimiz herhangi bir çözüm var mı? Cevap kesinlikle evet. Breakout kablosu ve breakout patch paneli iki ana çözümdür. Aralarındaki farklar nelerdir ve hangimiz uygulamamız için daha iyidir? Bu yazıyı okuyun, daha fazla bilgi bulacaksınız.

Neden Koparma Kablosuna ve Koparma Yama Paneline İhtiyacımız Var?

Veri iletimini sağlamak için çift yönlü fiber kullanan 10G altyapısından farklı olarak, 40 / 100G ağı paralel fiberler kullanır. Örneğin, 10G ve 40G cihazı arasında bağlantı kurmamız gerektiğinde, 4 x 10Gbps paralel iletim modunda 40Gbps'ye kadar toplam veri hızını elde etmek için MTP LC koparma kablosu kullanabiliriz. Koparma paneli, koparma kabloları ile aynı çalışma prensibine dayanıyordu, koparma kablolarına olgun ve oldukça ölçeklenebilir bir alternatif sunabiliyor çünkü kullanıcıların günümüzün ve hatta yarının bağlantı ihtiyaçları için ekipmanı farklı hızlarda sorunsuz ve rahat bir şekilde entegre etmelerine izin veriyor.

Koparma Kablosu VS. Breakout Patch Panel
Yapıdaki Farklılıklar

Bir koparma kablosu, QSFP + stil anahtarının arabirimini oluşturmak için ucunda bir MPO / MTP konektörüyle ve aşağıda gösterildiği gibi SFP + arabirim anahtarıyla bağlantı sağlamak için diğer ucunda LC konektörlü koparma bacakları ile birliktedir. Farklı Ethernet ağları için kullanılan koparma kabloları farklı yapıya sahiptir, örneğin, bir 40G koparma kablosu, toplamda sekiz çift taraflı kablodan oluşan dört ayrı 10G dupleks kabloya sahiptir ve bir 100G koparma kablosunda, on tane 10G çift taraflı kabloya, yani 20 elyaf lifine sahiptir.

MTP koparma kablosu

Koparma yama paneli veya MTP yama paneli, rafa monte panellere bir dizi modüler, çıkarılabilir fiber tertibatı entegre edilmiştir (aşağıdaki resimde 100G koparma yama paneli gösterilmektedir). 40G ve 100G şebekeleri için tasarımı farklıdır. Bir 40G koparma yama paneli, bir 1RU yama panelinde 48 çift yönlü LC konektörüne elit olan 12 standart MTP konektör (8-fiber) elit ile tasarlanmıştır ve 100G koparma yama paneli, bir seçkin 80'e kadar 8 24-MTP (kullanılan 20 fiber) ile tasarlanmıştır. 1RU panelinde çift yönlü LC, basit, verimli ve bakımlı bir şekilde 8 grup 10G - 100G yolu elde edebilirsiniz.

100G koparma yama paneli

Kurulumdaki Farklılıklar

Koparma kablosu kullanıldığında, bağlantıyı elde etmek için optik modüllere de ihtiyacımız var. Örneğin, bir 40G altyapısında, koparma kablosunun MTP konektör ucu önce QSFP + modüllerine takılmalı, daha sonra tüm kablo tertibatını bir anahtarın 40G portuna takmalı ve önce 40G koparma kablosunun diğer dört LC dupleks ucu önce dört SFP + modülüne takın ve ardından dört kablo grubunun tamamını aşağıda gösterildiği gibi dört adet 10G sunucu portuna takın.

koparma kablo tesisatı

Koparma yama paneli kullanıldığında, koparma elyaf panelleri ve kasetleri anahtardır. Kolay tak ve çalıştır adımıyla, karmaşık kablo yönetim segmentini ortadan kaldıran iki standart bağlantı noktası arasındaki tüm bağlantıyı kolayca tamamlayabilirsiniz. Ayrıntılı kurulum adımını aşağıdaki görüntüden alabilirsiniz.

koparma yama paneli kurulumu

Artılar ve Eksilerdeki Farklılıklar

Koparma kablosu, kullanıcıların daha hızlı ekipmanlarla daha hızlı ekipmanla bağlantılarını sağlamak için hızlı ve kolay bir geçiş yolu sunar. Bununla birlikte, maliyetleri arttırır, projeleri geciktirir ve hatta kablo tıkanıklığı nedeniyle yükseltme ve bakım için bir kabus senaryosu sunar. Aksine, koparma yama paneli, ağ yükseltme için esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlayarak kullanıcıların uçtan uca kanalları değiştirmenin masraflı ve zorlu uğraşları olmadan, çeşitli ağ kablolama standartlarını sorunsuz bir şekilde bağlamalarını sağlar. Koparma yaması panelinin en büyük zorluğu, mevcut ihtiyaçlarınızı karşılamak için doğru olanı seçmenin yanı sıra gelecekteki gereksinimlerinize adapte olmak ve büyümekdir, çünkü maliyet, ağ standardı ve tüm ağ planı endişelerini içerir.

Sonuç

Breakout kablosu ve breakout patch paneli, 10G - 40G geçişi için iyi bir çözümdür. Koparma kablosunun kullanımı kolaydır, ancak koparma yama paneli, özellikle kablo yönetimi ve ağ yükseltmesi için daha fazla avantaj sağlayabilir. Kullanarak geleceği dikkate alarak, koparma yama panelini seçmeniz daha iyi olur. İhtiyaçlarınıza göre doğru olanı seçtiğinizden emin olun

Bir çift:FTTX Çözümleri Ürünleri, Fiber Optik Ürünleri Sonraki:HPE 7510 Switch İçin Uyumlu DAC Kabloları