Kablo Düşürme ve FTTH'de Sonlandırılması

- Mar 28, 2019-

Kablo Düşürme ve FTTH'de Sonlandırılması

FTTH (eve fiber) ağları, iç kısım, dış kısım ve aradaki geçişi kapsayan birçok alana kurulur. Kablolama gereksinimlerini farklı alanlardan karşılamak için farklı tipte fiber optik kablolar iyi geliştirilmiştir. FTTH ağının önemli bir parçası olarak bırakma kablosu, abone ile besleme kablosu arasındaki son dış bağlantıyı oluşturur. Bu blog yazısı, bu özel dış mekan fiber optik kablosuna odaklanacak.

FTTH Bırakma Kablosunun Temelleri

Daha önce de belirtildiği gibi, bırakma kabloları, bir dağıtım kablosunun terminalini bir abonenin tesislerine bağlamak için abone ucunda bulunur. Tipik olarak küçük çaplı, anten, yer altına veya gömülebilen sınırlı desteklenmeyen uzunlukları olan düşük fiber sayımlı kablolardır. Dış mekanda kullanıldığı için, düşey kablo, endüstri standardına göre minimum 1335 Newton çekme kuvvetine sahip olacaktır. Düşme kabloları birçok farklı tipte mevcuttur. Aşağıdaki bölüm, kablo yapısına göre ayrılmış en yaygın kullanılan üç adet açılan kabloyu tanıtmaktadır.

Yassı çıkıntılı, yassı kablo olarak da bilinen Yassı Tipli Kablo, genellikle ezilme direnci sağlayan bir polietilen ceket, birkaç elyaf ve iki dielektrik dayanım elemanından oluşur. Bırakma kablosu genellikle bir veya iki elyaf içerir, ancak şimdi 12 ya da daha fazla elyaf sayımı olan bırakma kablosu da mevcuttur. Aşağıdaki resimde, 2 fiberli düz bir düşme kablosunun kesiti gösterilmektedir.

düz kablo

Şekil-8 Anten Düşürme Kablosu, dış mekan uygulamaları için kolay ve ekonomik anten kurulumu için tasarlanmış, çelik tellere sabitlenmiş kablo ile kendi kendini destekleyen bir kablodur. Bu tip düşürme kablosu, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi çelik bir tel üzerine sabitlenmiştir. Şekil-8 Düşme Kablosunun tipik elyaf sayıları 2 ila 48'dir. Çekme yükü tipik olarak 6000 Newton'dur.

Şekil-8 Hava Bırakma Kablosu

Yuvarlak Düşme Kablosu genellikle, dielektrik dayanım elemanları ile çevrili tamponlanmış ve etrafına sarılmış tek bir bükülmeye karşı duyarsız fiber içerir ve ağın düşme segmentinde dayanıklılık ve güvenilirlik sağlayabilen bir dış kılıf içerir. Aşağıdakiler bir sıkı tamponlanmış optik fiber ile yuvarlak damla kablonun kesitini göstermektedir.

yuvarlak damla kablo

Kablo Bağlama Yöntemini Bırakın: Ekleme mi, Konektör mü?

FTTH ağı için genel olarak doğru bir mimari seçmek gereklidir. Bununla birlikte, fiber optik ağdan müşteri tesislerine son bağlantı olarak kabloyu düşürmek de önemli bir rol oynar. Böylece, esnek, verimli ve ekonomik bir damla kablo bağlantı yöntemi bulmak, geniş bant hizmetinin önemli bir parçası haline geliyor. Elle kolayca birleştirilebilen ve elle birleştirilebilen bir fiber optik konektör veya kalıcı bir eklem olan bir ek yeri kullanılıp kullanılmayacağı? Aşağıdakiler, uygulamalarınız için cevap ve çözümler sunacaktır.

Bağlantı noktasının kalıcı bir bağlantıyla hasar görmesi veya kirlenmesi ihtimalini ortadan kaldıran ekin, fiber optik konektörden daha iyi optik performansa sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, fiber optik konektöre kıyasla operasyonel esnekliğin olmaması. Fiber optik konektör, ağ bağlantısı testi için ekleyerek sağlanamayan bir erişim noktası sağlayabilir. Her iki yöntemin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Genel olarak, düşey kablolar için ileride elyaf düzenlemesi gerekmeyen yerlerde, servis sağlayıcısının tüm damla kablolarını kolayca monte edebileceği yeni bir inşaat uygulaması gibi, yeşil alan gibi ek kablolar için tavsiye edilir. Fiber optik konektör, konektör arabirimine sahip ONT'ler gibi esneklik gerektiren uygulamalar için uygundur.

Doğru Ekleme Yöntemini Seçme

Ekleme için iki yöntem vardır, biri füzyon eklemesi, diğeri mekanik ek işlemidir. Füzyon ekleyicilerin düşük ekleme kaybı ve yansımasıyla birlikte yüksek kaliteli bir bağlantı sağladığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, ilk sermaye harcamaları, bakım maliyetleri ve füzyon yapıştırma işleminin yavaş kurulum hızı, birçok durumda tercih edilen çözüm olarak durumunu engellemektedir. Mekanik ekleme, ülkelerdeki FTTH kablo döşemesinde yaygın olarak kullanılır, çünkü basit bir el aleti ve ucuz mekanik birleştirme aleti (aşağıdaki resimde gösterilmiştir) 2 dakika içinde el ile sahada mekanik bir eklenti yapılabilir. Çin, Japonya ve Kore gibi birçok yerde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte, ABD'de mekanik ekleme popüler değildir.

FTTH Bırak Kablo Mekanik Splicer

Doğru Konektörü Seçmek

Fiber optik konektör için, düşmeli kablo bağlantısı için iki tip konektör vardır. Sigortalı konnektör ve mekanik konektör içeren alan sonlandırılmış konektör ve fabrikanın düşme kablosunun ucundaki konektörle sonlandırılan önceden sonlandırılmış bırakma kablosu.

Sigorta konektörü yüksek optik bağlantı performansı sağlamak için füzyon ekleme ile aynı teknolojiyi kullanır. Bununla birlikte, pahalı ekipman ve yüksek eğitimli teknisyen ve füzyon ekleme gibi daha fazla zaman gerektirir. Koşullar belirtilenlere uymuyorsa, mekanik konektör sigorta konektörünün (aşağıdaki şekilde gösterilmiştir) değiştirilmesi olabilir. Kablo kesilmesi için zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan bir çözüm olabilir.

sigorta konektörü

Maliyet sınırınız yoksa ve zamandan tasarruf sağlayan bir şekilde yüksek performanslı sonlandırma istiyorsanız, önceden sonlandırılmış bırakma kablosu tercihiniz olabilir. Birçok fabrika size çeşitli fiber türlerinde, fiber optik konektörlerde ve uzunluklarda özelleştirilmiş damla kablolar sağlayabilir.

Sonuç

Daha yüksek bant genişliği için müşteri talebi, FTTH'nin ve ayrıca düşürücü kablo gibi anahtar bileşeninin gelişimini artırmaya devam edecektir. Doğru damla kabloyu ve damla kablo sonlandırma yöntemini seçmek, FTTH'de doğru ağ mimarisini seçmek kadar önemlidir.


Bir çift:Esnek Kablo Yönetimi İçin Modüler Yama Çözümleri Sonraki:Boşluk Paneli: Hava Akışı Yönetimi Çözümü