Fiber Optik Patch Panel ile Fiber Kablo Taşıma Hizmeti

- Mar 13, 2019-

Fiber Optik Yama Paneli ile Fiber Kablo Taşıma Hizmeti


Bir mod kurumsal veri merkezinde birçok farklı tipte fiber optik veri bağlantısı göz önüne alındığında, hem mevcut hem de gelecekteki ihtiyaçları karşılayacak bir optik kablo altyapısının tasarımı giderek daha karmaşık hale geldi. Örneğin, IBM sitesi ve Bağlantı Hizmetleri, çok gigabit kablo tesislerini desteklemek için yapısal kablolama sistemleri geliştirmiştir. Bu bölümde, Fiber Aktarım Hizmetleri (FTS) veya Fiber Hızlı Bağlantı (FQC) olarak bilinen IBM yapısal kablolama çözümü için fiber optik kablo ve konektör teknolojisindeki son yenilikleri kısaca açıklıyoruz.

FTS'nin ana konsepti, büyük bir veri merkezinin çeşitli elemanlarını birbirine bağlamak için iki fiber bağlantı kablosu yerine çoklu fiber gövdelerinin kullanılmasıdır. FTS, kablo yönetimini büyük ölçüde basitleştiren ve kurulum süresini azaltan ortak bir gövdede 144'e kadar fiber sağlar. Kablo tıkanıklığı, büyük bir yönetmen veya ana bilgisayar işlemcisinde 256 adede kadar ESCON kanalıyla büyük veri merkezlerinde önemli bir sorun haline geldi. Daha küçük, hava soğutmalı CMOS tabanlı işlemcilerin ve optik fiber eklerin sağladığı genişletilmiş mesafenin piyasaya sürülmesiyle, veri işleme ekipmanının yeniden düzenlenmesi ve bazen günlük olarak farklı konumlara taşınması giderek daha yaygındır. Herhangi bir bağlantı hatası yapmadan veya kablolara kazara hasar vermeden 256 ayrı kabloyu yeniden yönlendirmek çok zaman alabilir. Bu sorunu gidermek için, 2007'de FTS ve S / 390 çoklu fiber gövdeleri için Fiber Hızlı Bağlantı sistemini tanıttı. Sandıklar, Şekilde gösterildiği gibi, çok lifli bir sonlandırma bastırma (MTP) konektörü olarak bilinen özel bir 12 fiber optik konektörle sonlandırılır. Her bir MTP, bugün kullanılan çoğu çift yönlü bağlantıdan daha küçük bir konektörde (neredeyse 0,5 inç genişliğinde) ve 12 adet bağlantı noktası fiber yama panelinde 12 adet fiber veya 6 adet çift yönlü kanal içerir. Bu şekilde, 72 fiber kablo, altı MTP konektörle sonlandırılabilir; 256 kanallı bir ESCON yönlendiricisinin yerini değiştirmek artık sadece 43 bağlantının yeniden kurulmasını gerektiriyor. Birden fazla MTP konektörüyle sonlandırılan ana hat kabloları, dört versiyonda, 12 fiber / 6 kanal, 36 fiber / 18 kanal, 72/36 kanal veya 144 fiber / 72 kanal olarak mevcuttur. Optik hizalama, erkek MTP konektörünün halkasındaki bir çift metal kılavuz pimi ile kolaylaştırılır, bu dişi MTP konektöründe karşılık gelen deliklerle çiftleşir. Bir yönetmen veya kurumsal ana bilgisayar işlemcisinin kapaklarının altında, MTP bağlaçları Raf Tipi Fiber Tepsilere (minyatür bir yama paneline benzer) bağlanır; oradan, bir kablo demeti her MTP'yi, fiber optik alıcı-vericilere bağlanan 6 çift yönlü konektöre çeker. Kablo demetinin nitelikleri, MTP patch panel ve FTS için gövde kablo gerginlik rölesi kapsamında, ana bilgisayar sunucu geliştirme organizasyonu ile işbirliği içinde yapıldığından, FTS çözümü uygulamaların ayrılmaz bir parçası olarak işlev görür.

MTP yama paneli

FTS gövdesinin diğer ucunda, tek tek fiber kanalları, tek tek kanalları farklı hedeflere yeniden yapılandırmak için çift yönlü fiber konektörlerin kullanıldığı bir yama panelinde veya ana dağıtım tesisinde (MDF) havalandırılır. Bu fan çıkışları, farklı fiber optik konektör tipleri için mevcuttur, ancak bir MDF'deki ESCON ve Abone Bağlantı (SC) dupleks fiber bağlantıları, MDF bağlantılarını, ana makinedeki kanal tanımlayıcıları sırayla düzenleyebilme avantajını sunar, bağlantı yapılandırmalarını büyük ölçüde basitleştiriyor. Sunucuların boyutu küçüldükten ve kanal sayısı arttıkça, sunucuların boyutu pek çok kurulumda sınırlayıcı bir faktör haline gelmiştir. MDF'nin işlemcilerden daha fazla yer kaplamamasını sağlamak için, Fiber Quick Connect sistemi için yoğun bir optik konektör teknolojisi gerekiyordu. Bu ihtiyacı karşılamak için IBM Global Services, çok modlu patch paneller için tercih edilen ara bağlantı olarak yeni bir küçük form faktörü fiber optik konektörü benimsemiştir.

Her zamanki gibi, bu tam zamanı, web sitemiz çılgın satışlar yapıyor, özellikle de SFP alıcı-vericileri ve CWDM / DWDM mux modülleri ve bahsi geçen makalenin hepsi fiber optik patch panel, MTP patch kabloları, fiber mahfazası, trunk fiber kablolar hatta fiber adaptör panelinden bile, yine de, bazı ihtiyaçlar varsa, FOCC’de temasa geçebilirsiniz. Veya doğrudan www.focc-fiber.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Bir çift:Gelişmiş Optik Bileşenler - Raman Fiber Yükseltici (RFA) Sonraki:Korumalı Ethernet Kablosu — Yüksek EMI Alanında Ağı Dağıtmak İçin İyi Bir Seçim