Fiber Optik Temizleme ve Konnektörlerin ve Adaptörlerin İncelenmesi

- Mar 16, 2019-

Fiber Optik Temizleme ve Konnektörlerin ve Adaptörlerin İncelenmesi


Fiber optik bağlantıların temizliği, optik iletişim ağlarının performansı için kritik öneme sahiptir. Konektörün uç yüzündeki kirlenme, sadece mikroskobik seviyede olsa bile ciddi problemler yaratabilir. Geleneksel tek modlu fiber optik çekirdek çapları yaklaşık 9 mikrondur. Karşılaştırma olarak, insan saçı 50 mikron veya çapı daha büyüktür. Fiber çekirdeği tıkayan kirlenme, güçlü geri yansımalar (Geri Dönüş Kaybı) oluşturur ve zayıflamayı (Ekleme Kaybı) etkileyebilir. Konektör uç yüzeyinde çekirdeği tıkamayan gevşek kirlenme çiftleşme sırasında hareket edebilir veya doğru sinyal iletimi için gereken camdan cilde teması önleyebilir. Konektör uç yüzleri arasında sıkışan sert kirlenme, elyaf çekirdeğine / çekirdeklerine kalıcı hasar verebilir. Kuru kirletici maddeler, insan teması, buhar yoğunlaşması ve çözücü buharlaşması ile doğal olarak oluşan yağlara ve filmlere kıyasla çıkarılması nispeten basittir.

Fiberstore, SC, ST, LC ve MPO konektörlerine vb. Hizmet verebilecek çeşitli fiber optik temizleme ve inceleme araçları ve kitleri sunar. Her konektör tipi için temel temizleme adımları ve öneriler listesi. Temizlendikten sonra, kir, lekeler ve / veya çizikler olmadığını doğrulamak için konektörün uç yüzeyini daima uygun bir mikroskopla inceleyin.


Tekli Fiber Konnektörleri (LC / SC / ST) ve Adaptörleri Temizleme

Bağlayıcı Yüksük - Açık Uç Yüzey
Kuru Temizleme: Makara bazlı kaset temizleyiciyi orta basınçlı kullanarak, konektörün uç yüzeyini kuru temizleme bezine (pozlama başına tek tokatlamak) tek yönde sürün. Açılı Fiziksel Temas (APC) cilalı konektörler için, tüm yüzey yüzeyinin temizleme beziyle eşleştiğinden emin olun. Kuru temizleme, genellikle havadaki kontaminasyonu giderir ve ilk önce denenmelidir. Temizlemeden sonra konektörün uç yüzeyinde kirlenme kontrolü yapın.

Diğer bir yöntem, hem Fiziksel Temas (PC) hem de APC cilalı konektörler için özel olarak tasarlanmış tek lifli Bulkhead Cleaner (IBC, bir fiber optik temizleyici Markası) kullanmaktır. Bu cihaz, kafa dönerken bir temizlik bezini bir kafa boyunca besler. Temizlik bezi temiz olduğundan emin olmak için geliştirilmiştir. Konektörü temiz bir adaptöre takın ve adaptörün içine temizleyici ucu diğer ucundan soktuktan sonra temizliği başlatmak için kola basın. Bazı tek lifli IBC temizleyicileri, devreye girdiklerinde sesli tıklama ile sezgisel temizlik sunar. Temizlemeden sonra daima konektörün uç yüzeyini kirlenme açısından inceleyin.

Islak Temizleme: Tiftiksiz bir silme bezinin bir kısmını fiber optik temizleme çözeltisiyle (veya>% 91 İzopropil Alkol) hafifçe nemlendirin ve orta basınç uygulayarak, ilk önce ıslak yüzeye ve ardından kuru alana, uç yüzeydeki potansiyel tortuyu temizlemek için uç yüzeyini silin. APC cilalı konektörler için, tüm yüzey yüzeylerinin temizlik bezleriyle eşleşmesini sağlayın. Islak temizleme kuru temizlemeden daha agresifdir ve hafif yağ kalıntısı ve filmlerin yanı sıra havadan kaynaklanan kirlenmeyi de giderir. Islak temizlemeden sonra yukarıda açıklandığı gibi kuru temizleme yapın ve temizlemeden sonra konektörün kirlenip kirlenmediğini kontrol edin.

Dikkat: Daima kenarları ve yüksük ucunu temizleyin. Yüksük tamamen temizlenmemişse, çekirdek hizalaması etkilenebilir.

Bağlayıcı Yüksük - Bölme Adaptörü Uygulaması
Kuru Temizleme: Uygun boyutta temizleme çubuğu ucunu adaptörün içine, diğer ucundaki konektörle temas edene kadar takın. Temizleme çubukları hem 1,25 mm yüksük konektörler (LC'ler) hem de 2,5 mm yüksük konektörler (SC ve ST) için kullanılabilir. Temizleme çubuğunu orta basınçla bir dairesel hareketle adaptörden çekilirken çevirin. Temizlikten sonra uç yüzeyinde kirlenme kontrolü yapın. Başka bir yöntem IBC temizleyicileri kullanmaktır. Konektörün diğer ucundaki kontağa temas edinceye kadar adaptörün içine temizleyici ucu yerleştirin ve temizliği başlatmak için kola basın.

Islak Temizleme: Konektörün karşı ucunda bir temas oluşana kadar, fiber optik temizleme solüsyonu (veya>% 91 İzopropil alkol) ile hafif nemli uygun boyutta bir temizlik çubuğu ucu takın. Temizleme çubuğunu orta basınçla bir dairesel hareketle adaptörden çekilirken çevirin. Kuru temizleme çubuğu ile takip edin ve IBC temizleyicileri kullanarak kuru temizleme yöntemiyle tamamlayın. Temizlemeden sonra daima konektörün uç yüzeyini kirlenme açısından inceleyin.

Dikkat: Her kullanımdan sonra temizleme çubuklarını atın. Temizleme çubuğunu konektörün uç yüzeyine bastırarak ileri geri çevirmeyin; bu, büyük bir kirlenme varsa çizilmelere neden olabilir.

Tek Fiber Adaptörleri - Açık / Bölme Adaptörü Uygulaması
Kuru Temizleme: Hem açıkta kalan hem de konnektör bağlantılı adaptör için, adaptörün içine kuru adaptör temizleme çubuğu (veya fiber adaptör kovanı fırçası) yerleştirin ve hizalama kovanının iç yüzeyini temizleyerek büküm hareketiyle çekin. Bir ucunda konektör takılı adaptörü temizledikten sonra konektör uç yüzeyinde kirlenme kontrolü yapın.

Islak Temizleme: Hem açıkta kalan hem de konnektör bağlantılı adaptör için, adaptörün içine fiber optik temizleme solüsyonu (veya>% 91 İzopropil Alkol) ile nemlendirilmiş adaptör temizleme çubuğu (veya fiber adaptör kovan fırçası) takın ve iç yüzeyinin içini temizleyin hizalama kolları. Kuru bir bezle takip edin. Bir ucunda konektör takılı adaptörü temizledikten sonra konektör uç yüzeyinde kirlenme kontrolü yapın.

Dikkat: Her kullanımdan sonra temizleme çubuklarını atın. Konektörün uç yüzeyine bastırırken temizleme çubuğunu ileri geri döndürmeyin; Bu, büyük bir kirlenme varsa çizilmelere neden olabilir.


Çok Fiber Dizili Konektörün (MPO veya MTP) ve Adaptörün Temizlenmesi

Bağlayıcı Yüksük - Açık Uç Yüzey
Kuru Temizleme: Orta basınçlı bir silindir bazlı kaset temizleyici kullanarak kuru temizleme bezine (maruz kalma başına tek tokatlamak) tek yönde silin. Sabitlenmiş ve sabitlenmemiş (PC ve APC cilalı) MPO / MTP konektörler için kullanılabilen özel temizleyiciler mevcuttur. APC MPO / MTP konektörlerinde, tüm yüzey yüzeyinin temizlik bezi ile eşleştiğinden emin olun. Kuru temizleme, genellikle havadaki kontaminasyonu giderir ve ilk önce denenmelidir. Temizlemeden sonra daima konektörün uç yüzeyini kirlenme açısından inceleyin.

Diğer bir yöntem, özellikle sabitlenmiş ve sabitlenmemiş (PC ve APC cilalı) MPO / MTP konektörlerini temizlemek için tasarlanmış makara bazlı MPO / MTP IBC temizleyici kullanmaktır. MPO / MTP konektörünü uçtaki kapağa temizleyicinin içine yerleştirin ve konektörün uç yüzeyini temizlemek için temizleyici tekerleğini döndürün. Temizlemeden sonra daima konektörün uç yüzeyini kirlenme açısından inceleyin.

Islak Temizleme: Sabitlenmemiş MPO / MTP konektörü için, lifsiz temizleme çözeltisiyle (veya>% 91 İzopropil Alkol) hafifçe nemlendirin ve orta basınç uygulayarak, MPO / MTP konektörünün uç yüzeyini fiber dizisine dik yönde silin. Tüy bırakmayan kuru temizleme bezi kullanarak işlemi tekrarlayın. APC MPO / MTP konektörlerinde, tüm yüzey yüzeyinin temizlik bezi ile eşleştiğinden emin olun. Yukarıda anlatıldığı gibi MPO / MTP IBC temizleyiciyi kullanarak kuru temizlemeyi takip edin ve temizlemeden sonra konektör uç yüzeyini daima kirlenmeye karşı kontrol edin.

Sabitlenmiş MPO / MTP konektörünün ıslak temizliği için nemli mendili katlayın ve kırışık kısmı orta basınçla kullanarak MPO / MTP konektörünün uç yüzeyini fiber dizisine dik bir yönde silin. Tüy bırakmayan kuru temizleme bezi kullanarak işlemi tekrarlayın. APC MPO / MTP konektörlerinde, tüm yüzey yüzeyinin temizlik bezi ile eşleştiğinden emin olun. Yukarıda anlatıldığı gibi MPO / MTP IBC temizleyiciyi kullanarak kuru temizlemeyi takip edin ve temizlemeden sonra konektör uç yüzeyini daima kirlenmeye karşı kontrol edin.

Hem sabitlenmiş hem de sabitlenmemiş MPO / MTP konektörü için başka bir ıslak temizleme yöntemi, hafif nemli 2,5 mm SC / ST temizleme çubuğu ucunun fiber optik temizleme çözeltisiyle (veya>% 91 İzopropil alkol) kullanılmasıdır. Nemli uçla, uçları yüksük temas edecek şekilde uçları pimlere paralel tutarak pimleri temizleyin. Orta basınç uygulayarak, pimlerin silindirik yüzeyini, konektör uç yüzeyini fiber dizisine dik yönde ve her pimin etrafından tamamen silin. Kuru temizleme çubuğu ucunu kullanarak işlemi tekrarlayın. Yukarıda açıklandığı gibi kuru temizleme ile takip edin. Temizlemeden sonra daima konektörün uç yüzeyini kirlenme açısından inceleyin.

Dikkat: Uç yüzün çizilmesini önlemek için, MPO / MTP konektörlerini her zaman yukarıdan aşağıya ve elyaf dizisine dik bir temizlik hareketi ile temizleyin. MPO / MTP konektörünü asla yan yana sürtmeyerek (elyaf dizisine paralel) silerek temizlemeyin. Her kullanımdan sonra temizleme çubuklarını atın.

MPO / MTP Adaptörü - Açık / Bölme Adaptörü Uygulaması
Islak Temizleme: MPO / MTP konnektörlerini adaptörlerden çıkarın. İç yüzeyi, fiber optik temizleme solüsyonu (veya>% 91 İzopropil Alkol) ile nemlendirilmiş temizleme çubuğu ile silin. Kuru temizleme çubuğu ile takip edin. Bir ucunda konektör takılı adaptörü temizledikten sonra konektör uç yüzeyinde kirlenme kontrolü yapın.


Bir çift:Fiber Optik Zayıflatıcılar Tam Olarak Nelerdir? Sonraki:Kablolama Sisteminde Kullanılan Fiber Patch Panel