Fiber Optik Zayıflatıcı Kılavuzu

- Mar 07, 2019-

Fiber Optik Zayıflatıcı Kılavuzu


Fiber Zayıflatıcılar , önceden belirlenmiş bir faktörle optik fiber gücünü belirli bir seviyede azaltan cihazlardır. Sinyalin yoğunluğu, sinyalin gittiği belirli bir mesafe boyunca desibel (dB) cinsinden tanımlanır. Zayıflatıcı, aletler arasında belirli bir miktarda izolasyon sağlar, böylece ölçüm etkileşimini azaltır. Bu, kusurlu eşleşme nedeniyle istenmeyen yansıyan sinyali hafifleterek yapılabilir. Fiber optik zayıflatıcılar, optik sinyalin çok güçlü olduğu ve azaltılması gereken uygulamalarda kullanılır, çoğunlukla fiber optik ölçüm sistemi, kısa mesafeli iletişim sistemi için sinyal zayıflama ve sistem testi, vb. İçin kullanılır. dalga boyu fiber optik sistemi, tüm kanalların benzer güç seviyelerine sahip olması için optik kanal gücünü dengelemeniz gerekir. Bu, daha güçlü kanalların daha düşük güçlü kanallarla eşleşmesi için gereken gücü azaltmak anlamına gelir.

Temel optik zayıflatıcı tipleri sabittir ve Değişken Optik Zayıflatıcılar vardır. En yaygın kullanılan tip dişi ila erkek fiş tipi fiber optik zayıflatıcıdır, bir tarafında fiber konnektörü, diğer tarafta bir dişi tipi fiber optik adaptördür. Dişi-erkek mekanik zayıflatıcı sabit tip bir konnektör ile monte edilmiştir, bu nedenle sadece LC Zayıflatıcı, sc Zayıflatıcı, fc Zayıflatıcı, St Zayıflatıcı, vb. Gibi bir yama kablosu ile bağlanabilir.

Sabit Zayıflatıcılar

Sabit değer zayıflatıcıların desibel olarak belirtilen sabit değerleri vardır. Sadece adı ima eder, sabit değer zayıflatıcı'nın zayıflama değeri değiştirilemez. Zayıflama dB olarak ifade edilir. Optik zayıflatıcılar için çalışma dalga boyu, nominal zayıflama için belirtilmelidir, çünkü bir malzemenin optik zayıflaması dalga boyuna göre değişir. Uygulamaları telekomünikasyon ağları, optik fiber test tesisi, Yerel Alan Ağı (Lan) ve Catv sistemlerinden oluşmaktadır.

Sabit değerli zayıflatıcılar iki büyük gruptan oluşur: Sıralı tip ve konnektör tipi. Sıralı tip düz fiber yama kablosuna benziyor; türlerini belirtebileceğiniz iki konektörle sonlandırılmış bir fiber kabloya sahiptir. Satır içi fiber optik zayıflatıcı, optik patch kablolarla kullanıma uygundur. Bu hat içi Fiber Optik Zayıflatıcıları kullanmak için, yalnızca ST, SC, LC ve FC Available, Polonya (PC, UPC veya APC açılı Lehçe) ve Desibel dB derecesine ihtiyacınız olan konektör tipini seçin.

Değişken Zayıflatıcılar

Değişken zayıflatıcılar çeşitli ayrı tasarımlara sahiptir. Test ve ölçüm için normal olarak kullanılırlar, ancak Edfas'ta ışık gücünü ayrı kanallar arasında eşitlemek için geniş bir kullanım alanı vardır. Bir değiştirilebilir tip zayıflatıcı, bir tür çıkan alan cihazı olarak D-şekilli bir fiber üzerine inşa edilmiştir. Kırılma endeksi mod etkin endeksten daha büyük olan toplu bir dış malzeme, değişen alanın ulaşılabilir kaplamasının bir kısmını değiştirirse, mod sızıntı yapabilir ve optik gücün bir kısmı yayılabilir. Dış malzemenin indeksi, termo-optik, elektro-optik veya akustik-optik gibi efektler yoluyla kontrol edilebilir bir ortalama ile değiştirilebilirse, kontrol edilebilir zayıflatma özelliğine sahip bir alet elde edilebilir. Diğer değişken zayıflatıcı tipleri hava boşluğu, klipsli, 3 kademeli ve daha pek çok şeyden oluşur.

Bir fiber optik zayıflatıcıya gelince, yukarıda listelenen birkaç seçeneğiniz vardır, bu yüzden bir tane satın almadan önce, sinyalinizi hangi seviyede tutacağınızdan emin olmalı ve sonra sizin için en iyi hangi tipin işe yarayacağını seçmelisiniz. Doğru olanı seçmek için zaman ayırmak size zaman kazandırır.


Bir çift:Fiber Optik Dalga Boyları Bantları ve Optik İletim Pencereleri Sonraki:Ekleme veya Konektör: FTTH Düşme Kablosu Kurulumu için Hangisini Seçmeli?