Fiber Optik Zayıflatıcı Kılavuzu

- Jun 02, 2020-

Fiber optik zayıflatıcılarfiber bağlantılardaki optik gücü sabit veya ayarlanabilir bir miktarda hassas bir şekilde azaltan cihazlardır. Sadece optik sinyallerin güç seviyesini kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda fotoğraf sensörleri ve fotoğraf dedektörlerinin doğrusallığını ve dinamik aralığını test etmek için de kullanılırlar. Fiber optik zayıflatıcı bir dizi farklı forma sahiptir ve tipik olarak sabit veya değişken zayıflatıcılara ayrılır. Dahası, LC, SC, ST, FC, MU, E 2000 vb. farklı konnektör tiplerine göre. Bu makale, daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için fiber zayıflatıcıyı kısa bir şekilde tanıtacaktır.

fiber optical attenuators

Fiber Optik Zayıflatıcıya Neden İhtiyacımız Var?

Herkesin bildiği gibi, alıcıdaki optik güç sonuçta herhangi bir fiber optik sistemin veri aktarma yeteneğine karar verir. Ancak, daha büyük sinyal gücü seviyesinin daha iyi olduğu gerçeği değildir. Gerçek şu ki, çok az veya çok fazla güç yüksek bit hata oranlarına neden olacaktır. Çok fazla güç alıcı amplifikatörünü doyurabilirken, çok az sinyal sinyale müdahale ettiği için gürültü sorunlarına neden olacaktır.

Tipik olarak, alıcı gücü iki temel faktöre bağlıdır: fibere başlatılan güç ve fiber optik kablo tesisinde zayıflama nedeniyle kaybedilen güç. Güç çok yüksek olduğunda, fiber optik zayıflatıcı daha iyi performans için alma gücünü azaltarak yardımcı olabilir. Genel olarak, çok modlu sistemler optik alıcılara ihtiyaç duymazlar, çünkü alıcıları doyurmak için yeterli güç çıkışına sahip değildirler. Tek modlu sistemler, özellikle kısa bağlantılar için, çoğu zaman çok fazla güce sahip oldukları için umutsuzca zayıflamaya ihtiyaç duyarlar. Ancak günümüzde telekomünikasyonun karmaşıklığı, hem tek modda hem de çok modlu sistemlerde zayıflamayı gerektiriyor.

Fiber Optik Zayıflatıcı'nın Çalışma Prensipleri

Emilim, yansıma, difüzyon, saçılma, sapma, kırınım ve dağılma gibi pek çok güç zayıflatma yöntemi vardır. Optik zayıflatıcılar genellikle ışığı nötr yoğunlukta ince film filtresi gibi emerek çalışır. Veya hava boşluğu gibi ışığı saçarak çalışırlar. Başka bir zayıflatıcı türü, giriş optik sinyal gücü seviyesi üzerinde, çıkış sinyali güç seviyesi, giriş seviyesinden daha az olacak şekilde çalışan yüksek kayıplı fiber optik uzunluğunu kullanır.

Sabit Fiber Optik Zayıflatıcılar VS Değişken Optik Zayıflatıcılar

Fiber optik zayıflatıcılar iki kategoriye ayrılabilir: sabit optik zayıflatıcı ve değişken zayıflatıcı. Her ikisinin de kendine has özellikleri var.

Sabit Fiber Optik Zayıflatıcılar

Sabit optik zayıflatıcılar, sinyalleri belirli bir miktarda azaltabilen kompakt adaptör stilleridir. Sinyal, bir iletişim bağlantısındaki bir cihaza veya düğüme yaklaştıkça, güç, uygulanması için uygun bir seviyeye düşürülür. Sinyal yansımasını daha az sorun haline getirebilirler ve bu nedenle verilerin daha doğru iletilmesini sağlayabilirler. Sabit zayıflatıcılar tek modlu, çok modlu ve polarizasyon sağlayan fiber ile mevcuttur. LAN (Yerel Alan Ağı), CATV (Topluluk Erişim Televizyonu) ve telekomünikasyon ağları gibi çeşitli uygulamalarda tek modlu fiber konektörleri zayıflatmak için idealdir.

fixed fiber optical attenuators

Değişken Fiber Optik Zayıflatıcılar

Değişken fiber optik zayıflatıcılar, test ve ölçüm veya farklı sinyaller arasındaki gücü eşitlemek için kullanılan sağlam, elde tutulan cihazlardır. Esnek ayarlama ile bir dizi zayıflama değeri sunabilirler. Değişken zayıflatıcılar doğrudan ışınları bloke ederek çalıştıkları için polarizasyona duyarsızdırlar. Sabit zayıflatıcılar gibi, değişken optik zayıflatıcılar da tek modlu, çok modlu veya polarizasyon sağlayan fiberlerle sunulmaktadır.

variable fiber optic attenuator

Sonuç

Fiber optik zayıflatıcılaroptik telekomünikasyon sistemlerinde anahtar bileşenlerdir. Ağ esnekliğini artırmak ve optik gücün yönetimini sağlamak için optik sinyal düzeylerini ayarlayabilirler. Sabit fiber optik zayıflatıcıların ve değişken zayıflatıcıların yanı sıra, geri döngü zayıflatıcıları, yerleşik değişken zayıflatıcılar ve benzeri gibi birçok başka zayıflatıcı vardır.

Bir çift:MTP / MPO Konnektörlü Yüksek Yoğunluklu Kablolama Sonraki:EPON ve GPON Arasında Karşılaştırma